Гістограма

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Приклад гістограми

Гістогра́ма (від грец. histos, тут стовп + gramma — межа, буква, написання) — спосіб графічного представлення табличних даних. Являє собою діаграму, що складається з прямокутників без розривів між ними. Кількісні співвідношення деякого показника представлені у вигляді прямокутників, площі яких пропорційні. Найчастіше для зручності сприйняття ширину прямокутників беруть однакову, при цьому їх висота визначає співвідношення відображуваного параметра.

Історія гістограм[ред. | ред. код]

Власне саме слово «гістограма» не використовувалось у грецькій мові. Цей термін увів відомий статистик Карл Пірсон для позначення «загальної форми графічного представлення».[1]

Самі гістограми використовувались задовго до того, як одержали свою назву. Хоча, коли точно зародилися невідомо. Стовпцеві діаграми, тобто гістограми, в яких з кожнем стовпцем асоціюється окремий «базисний» елемент, скоріше всього, були попередниками гістограм. Найдавніша стовпцева діаграма з'явилась в книзі шотландського політичного економіста Вільяма Плейфейра[en] «The Commercial and Political Atlas» (London 1786), яка демонструє показники імпорту та експорту Шотландії в сімнадцять країн в 1781 р. Хоча Плейфейр ставився до свого винаходу скептично, в наступні роки він був прийнятий багатьма, зокрема Флоренс Найтінгейл використала їх в 1859 році для порівняння смертності в армії у мирний час із смертністю мирного населення, переконавши таким чином владу покращити умови гігієни в армії[1].

Групований статистичний ряд[ред. | ред. код]

Групований статистичний ряд — це таблиця, яка показує частоту появи випадкової величини в даних інтервалах.

Інтервал ...
Частота ...

Щоб його побудувати:

  1. Визначають кількість інтервалів групування, за формулою Стерджеса:  2. ...

Якщо замість інтервалів взяти їх середини, то групований статистичний ряд зведеться до звичайного.

Побудова зображення[ред. | ред. код]

Горизонтальні межі прямокутника — інтервал групування статистичного ряду. Нижня межа прямокутника розміщена на осі 0x, а висота задається формулою , де  — значення даного інтервалу статистичного ряду,  — кількість інтервалів, а  — його ширина.[джерело?]

При гістограма прямує до графіка щільності.

Найчастіше, для зручності беруть рівномірне розбиття статистичного ряду, тобто однакові розміри інтервалів .

Таким чином, гістограма є графічним зображенням залежності частоти попадання елементів вибірки від відповідного інтервалу групування.

Застосування[ред. | ред. код]

Один з семи основних інструментів вимірювання, оцінювання, контролю та покращення якості виробничих процесів, що входять до «родини інструментів контролю якості»:

  1. контрольна карта
  2. діаграма Парето
  3. гістограма
  4. контрольний аркуш
  5. діаграма Ісікави
  6. розшарування (стратифікація)
  7. діаграма розсіювання

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]