Гістограма

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Приклад гістограми

Гістогра́ма (від грец. histos, тут стовп + gramma — межа, буква, написання) — спосіб графічного представлення табличних даних. Являє собою діаграму, що складається з прямокутників без розривів між ними.

Історія гістограм[ред.ред. код]

Власне саме слово «гістограма» не використовувалось в грецькій мові. Цей термін був введений відомим статистом Карлом Пірсоном (Karl Pearson) для позначення «загальної форми графічного представлення».[1]

Самі гістограми використовувались задовго до того, як одержали свою назву. Хоча, коли точно зародилися невідомо. Стовпцеві діаграми (bar chart), тобто гістограми, в яких з кожнем стовпцем асоціюється окремий «базисний» елемент, скоріше всього, були попередниками гістограм. Найдавніша стовпцева діаграма з'явилась в книзі шотландського політичного економіста Вільяма Плейфейра (William Playfair) «The Commercial and Political Atlas» (London 1786), яка демонструє показники імпорту та експорту Шотландії в сімнадцять країн в 1781 р. Хоча Плейфейр відносився до свого винаходу скептично, в наступні роки він був прийнятий багатьма, зокрема Флоренс Найтінгейл, використала їх в 1859 р. для порівняння смертності в армії у мирний час із смертністю мирного населення, переконавши таким чином владу покращити умови гігієни в армії[1].

Побудова[ред.ред. код]

Горизонтальні межі прямокутника — інтервал групування статистичного ряду. Нижня межа прямокутника розміщена на осі 0x, а висота задається формулою \frac{m_i}{n h_i}, де m_i — значення даного інтервалу статистичного ряду, n — кількість інтервалів, а h_i — його ширина.[Джерело?]

При n\to \infty,\ h_i \to 0 гістограма прямує до графіка щільності.

Найчастіше, для зручності беруть рівномірне розбиття статистичного ряду, тобто однакові розміри інтервалів h_i\ \forall i.

Таким чином, гістограма є графічним зображенням залежності частоти попадання елементів вибірки від відповідного інтервалу групування.

Застосування[ред.ред. код]

Один з семи основних інструментів вимірювання, оцінювання, контролю та покращення якості виробничих процесів, що входять до «родини інструментів контролю якості»:

  1. контрольна карта
  2. діаграма Парето
  3. гістограма
  4. контрольний аркуш
  5. діаграма Ісікави
  6. розшарування (стратифікація)
  7. діаграма розсіювання

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]


Статистика Це незавершена стаття зі статистики.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Фінанси Це незавершена стаття з фінансів.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.