Моль

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Моль (одиниця))
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Моль — одиниця кількості речовини в СІ. Позначається моль. Інша назва — грам-молекула. Моль є однією із семи базових одиниць СІ.

1 моль — це кількість речовини, що містить Число Авогадро (6.022140857(74)×1023) структурних формульних одиниць — реальних часток, таких як атоми, молекули, йони або радикали.

За формальним означенням моль — це кількість речовини, виражена в грамах, що чисельно дорівнює її молекулярній масі і відзначається тим, що одному молю будь-якої речовини відповідає однакова кількість молекул. А саме, 1 моль містить стільки молекул (атомів, іонів, інших структурних елементів речовини), скільки атомів у 12 г 126C, тобто дорівнює сталій Авоґадро.

Позначення «моль» увів у 1893-му Вільгельм Оствальд, як похідне від слова «молекула». Як базову одиницю СІ моль затвердила 1971 року 14-а Генеральна конференція мір і ваг. Попри те, що моль широко використовувався в хімії, були заперечення, зокрема, противники вказували на те, що моль — це всього кількість, яку можна виразити числом.

Розглядається пропозиція[1] перевизначення багатьох одиниць СІ, зокрема сталої Авогадро. Якщо стала Авогадро отримає фіксоване числове значення, то для визначення моля не треба буде прив'язуватися до атомів, зокрема атомів вуглецю-12.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  1. Наказ Міністерства економічного розвитку та торгівлі України від 25.08.2015 № 914. Про затвердження визначень основних одиниць SI, назв та визначень похідних одиниць SI, десяткових кратних і частинних від одиниць SI, дозволених позасистемних одиниць, а також їх позначень та Правил застосування одиниць вимірювання і написання назв та позначень одиниць вимірювання і символів величин.
  2. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Східний видавничий дім, 2004—2013.

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Ian Mills (2010-09-27). Draft Chapter 2 for SI Brochure, following redefinitions of the base units. BIPM. Архів оригіналу за 2013-06-23. Процитовано 2012-03-01.