Московська торговельна компанія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Печатка Московської компанії

Московська торговельна компанія, Московська компанія (англ. Muscovy Trading Company) — англійська торговельна компанія, яка діяла понад 360 років на території Московії (пізніше Російська імперія), у період з 1554 до 1917 років.

Після відкриття морського шляху в Росію через Біле море, у 1554 році почала свою діяльність Московська торговельна компанія, отримавши хартію на монопольну торгівлю з Московією (ця монополія зберігалася до 1698 року). Іван IV Грозний, за правління якого це сталося, підтримував компанію, надавши їй право безмитної торгівлі з Московією. Крім Росії Московська торговельна компанія активно торгувала з Персією та Середньою Азію.

Від самого початку існування, Московська компанія, вела не тільки і не стільки, торговельну діяльність, як брала участь у політичних подіях у Росії. Так, у 1567 році один з керівників компанії Ентоні Дженкінсон виступав посередником у переговорах Івана Грозного і королеви Англії Єлизавети I про укладення шлюбу, який у випадку програшу в Лівонській війні забезпечував російському царю політичний притулок.

Як окремі чиновники, так і компанія в цілому, не раз ставали суб'єктами і об'єктами політичних скандалів, обопільних звинувачень, гонінь тощо. Зокрема, у 1646 році діяльність компанії взагалі було оголошено поза законом, а її співробітники вигнані з Росії. Компанія поновила своє функціонування лише після реставрації на англійському престолі короля Карла II у 1660 році.

У часи Російської імперії Англійська торговельна компанія діяла на території України, зокрема активно в Києві, завдяки чому доступними тут ставали новинки західної інженерної думки, імпортований крам тощо.

Діяльність компанії було припинено відразу після Жовтневого перевороту 1917 року.

Джерела і посилання[ред.ред. код]