Музей визвольної боротьби України (Прага)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Музей визвольної боротьби України Pictogram infobox palace.png
Розташування Чехія Чехія
Адреса м. Прага, вул. Горимирова 6 (нині вул. Штєткова — Štětkova)
Відкрито травень 1925
Закрито 1948

Музе́й ви́звольної боротьби́ Украї́ни — український музей дипломатичних документів часів УНР й Української Держави (1917—1921). Існував від травня 1925 до 1948 року в Празі.

Історія[ред. | ред. код]

Заснування[ред. | ред. код]

Музей було створено в травні 1925 року зусиллями відомих українських дипломатів: Дмитра Антоновича (колишнього голови місії УНР у Римі), Дмитра Дорошенка (міністра закордонних справ Української Держави), Степана Смаль-Стоцького (посла ЗУНР у Чехословаччині) й Андрія Яковліва (директора департаменту чужоземних зносин МЗС і голови дипломатичної місії УНР у Бельгії та Нідерландах).

Передача фондів музею та його ліквідація[ред. | ред. код]

Після Другої світової війни музей було закрито комуністичною владою Чехословаччини. Фонди музею були вивезені до СРСР, де вони були використані для боротьби з українською еміграцією та опозицією радянській владі в Україні.

Короткий опис[ред. | ред. код]

Посвідчення від 11 жовтня 1921 року видане українському громадянину Дипломатичною місією УНР у Празі.

Музей проводив цілеспрямовану роботу з метою накопичення та збереження документів та експонатів з історії часів Української революції. До початку Другої світової війни у його фондах налічувалося більше мільйона одиниць зберігання у власному будинкові музею.

Музей мав власне архівосховище.

Фонди музею поділялися на 4 відділи.

Документи Міністерства закордонних справ українських урядів та їхніх дипломатичних місій складали перший відділ фондів.

Внаслідок першого бомбардування Праги ВПС США 14 лютого 1945 року зібрання документів музею були частково знищені[1].

На сьогодні частина матеріалів музею, що стосуються балтійської та чорноморської регіональної зовнішньої політики УНР та Української Держави знаходиться у Державному центральному архіві (Прага). Інша частина матеріалів потрапила до Російської Федерації, Канади і США. До Російської Федерації потрапило до 100 справ із понад 10 фондів «Празького українського архіву» (фонди «Міністерство закордонних справ УНР» Р-6087, «Секретаріат УНР» Р-7527, «Дипломатична місія УНР в Парижі» Р-6275, «Делегація УНР на Мирній Конференції в Парижі» Р-7027[2].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. 75 років тому. Бомбардуванням Праги був зруйнований Музей визвольної боротьби України. Радіо Свобода (uk). Процитовано 2020-05-25. 
  2. Матвієнко В. М. Українська дипломатія 1917—1921 років: на теренах постімперської Росії: Монографія.— К.: Видавничо-поліграфічний центр «Київський університет», 2002.— С. 20.

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]