Міністерство закордонних справ Норвегії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Міністерство Закордонних Справ Норвегії
Norwegian Ministry of Foreign Affairs vol.2 (logo).jpg
Засновано 7 Червня 1905 року
Тип МЗС і міністерство
Штаб-квартира Вікторія Террас, Осло, Норвегія
Ключові особи Міністр закордонних справ - Іне Марі Еріксен Шереєде
Материнські організації Government of Norway[d]
Дочірні Norec[d] і Norwegian Agency for Development Cooperation[d]
Бюджет 34 мільярди норвезьких крон
Веб-сайт Офіційний веб-сайт

Міністерство Закордонних Справ Норвегії (норв. (Bokmål): Det kongelege Utanriksdepartement) - це орган виконавчої влади Норвегії, який відповідає за її зовнішню політику, організовує діяльність дипломатичних представництв (посольств, консульств), підтримує зв'язки з діаспорою та виконує інші зовнішньополітичні функції Королівства Норвегія.

Міністерство очолює Міністр закордонних справ, у даний час - це Іне Марі Еріксен Сорейде (Шереєде). Її було обрано на цю посаду 20 жовтня 2017 року.

Міністерство знаходиться в історичному будівельному комплексі "Вікторія Террас" в Осло.

Головне завдання Міністерства Закордонних справ Норвегії полягає у забезпеченні та просуванні інтересів Норвегії на міжнародному рівні.

Зовнішня політика Норвегії базується на таких факторах, як:

 • географічне розташування на стратегічно важливій території;
 • відкрита економіка;
 • позиція в якості прибережної держави та управління значними морськими ресурсами;
 • великий обсяг експорту нафти і газу.

Історія[ред. | ред. код]

Міністерство Закордонних справ Норвегії було створено 7 червня 1905 року. Це відбулося того самого дня, коли парламент Норвегії (Стортинг) прийняв рішення про розпуск особистої унії зі Швецією.

Організація[ред. | ред. код]

Міністерство закордонних справ є найбільшим міністерством в уряді Норвегії.[1]

Міністерство закордонних справ та 99 іноземних службових місій, до складу яких входять посольства, постійні делегації та консульства, разом складають Дипломатичну Службу. Дипломатична служба складається з 2435 чоловік, з них 820 - працівники Міністерства (станом на березень 2018 року).

Генеральний секретар та перший заступник Генерального секретаря є вищими посадовими особами в Міністерстві, які несуть відповідальність за його загальне керівництво. Вони підпорядковуються безпосередньо Міністру закордонних справ Норвегії.[2]

Департаменти[2][ред. | ред. код]

 1. Департамент європейських справ та торговельної політики.
 2. Департамент політики безпеки та Крайньої Півночі.
 3. Департамент регіональних справ та розвитку.
 4. Департамент ООН з питань миру та гуманітарної політики.
 5. Управління з правових питань.
 6. Департамент просування і протоколювання.
 7. Управління людськими та фінансовими ресурсами.
 8. Відділ внутрішніх та зовнішніх послуг.

Організації, що підпорядковуються Міністерству[ред. | ред. код]

 1. Норвезька агенція з розвитку співробітництва (Norad) - це дирекція Міністерства закордонних справ Норвегії, яка займається норвезькою міжнародною ініціативою щодо клімату та лісів (NICFI). Функції Norad закладені в положеннях агенції та щорічних листах про асигнування, які видає Міністерство закордонних справ та Міністерством клімату та навколишнього середовища.
 2. ФК Норвегія (норвезький "Корпус миру") - норвезький урядовий орган, що фінансує двосторонній обмін персоналом між компаніями та організаціями Норвегії та подібними компаніями та організаціями у країнах Африки, Азії та Латинської Америки. Була заснована в 1963 році на ідеях американського Корпусу Миру Джона Ф. Кеннеді, але реорганізована і відновлена в 2000 році для забезпечення взаємного обміну молодими людьми. Фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії. ФК Норвегія здійснює обмінні програми між різними коледжами, організаціями, підприємствами тощо в південних і північних півкулях.
 3. Інвестиційний фонд країни "Норфунд" - приватне акціонерне товариство, засноване парламентом Норвегії в 1997 році. з метою допомоги країнам, що розвиваються, боротися з бідністю, підтримуючи економічне зростання, зайнятість та передачу технологій. Інвестиції здійснюються на комерційних умовах безпосередньо в компаніях або через місцеві інвестиційні фонди. Норфунд може інвестувати в країни з ВВП на душу населення нижче 6925 доларів США ("Світовий банк"), і робить стратегічний вибір на користь країн Східної та Південної Африки, Центральної Америки та Південно-Східної Азії.

Див.також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Affairs, Ministry of Foreign (2017-04-20). About the Ministry of Foreign Affairs. Government.no (en-GB). Процитовано 2018-03-29. 
 2. а б Affairs, Ministry of Foreign (2018-01-17). Organisation Chart Ministry of Foreign Affairs. Government.no (en-GB). Процитовано 2018-03-29.