Міські рогатки Львова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Як приклад, одна з рогаток у польському Вроцлаві.

У Львові було кілька рогаток (пол. rogatka, нім. Schranke), тобто дорожньо-митних застав на в'їздах до міста. В сучасній міській мові найкраще збереглася пам'ять про Жовківську рогатку на теперішній вулиці Хмельницького.

Історія[ред. | ред. код]

Перші львівські рогатки з'явилися наприкінці XVIII століття ще за Австрії. Доти мито збирали на міських брамах, але в 1777 році почався демонтаж міського муру і відповідно — будівництво рогаток, що перейняли на себе митну функцію. Першою картою Львова, на якій було позначено рогатки, є карта 1802 року.

Зазвичай це були парні сторожові будки або невеликі будівлі обабіч дороги в поєднанні зі шлагбаумом або мобільним частоколом, яким перегороджували шлях для проїзду. При рогатці завжди чергували озброєні солдати, які брали участь у зборі мита за в'їзд до міста.

Під час першої світової війни рогатки втратили своє призначення як митні пости, натомість набули стратегічного оборонного значення. Після війни рогатки почали зникати.

Перелік львівських рогаток[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Архітектура Львова: Час і стилі. XIII—XXI ст / М. Бевз, Ю. Бірюльов, Ю. Богданова, В. Дідик, У. Іваночко, Т. Клименюк та інші. — Львів : Центр Європи, 2008. — С. 622. — ISBN 978-966-7022-77-8.

Джерела[ред. | ред. код]