Національна асамблея Афганістану

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Національна Асамблея Афганістану
перс. پارلمان افغانستان
Emblem of Afghanistan.svg
Тип двопалатний парламент
Палати Мешрано джирга (Дім старійшин)
Волес джирга (Дім народу)
Президент Дому народів Абдул Рауф Ібрагімі
(безпартійний)
з 2010
Голова Саїд Акрам
Заступник голови Мірвас Ясіні
(безпартійний)
з 2010
Депутати 352 (102+250)
Останні вибори 2010
Зала засідань Кабул
Веб-сторінка Національна асамблея
 Дім старійшин
 Дім народу

Національна асамблея — двопалатний представницький орган і носій законодавчої влади (парламент) Афганістану. Згідно з Конституцією Афганістану, прийняті закони не можуть суперечити принципам ісламу[1]. 13 жовтня — день заснування Національної асамблеї є національним святом Афганістану[2].

Нова Резиденція уряду була побудована з допомогою Індії. Колишній король Афганістану Мухаммед Захір-шах заклав перший камінь нової будівлі парламенту 29 серпня 2005[3].

Афганський уряд планує відбудувати палац Дарул Аман і використовувати його для розміщення Національних зборів[4].

Жінки у Національній асамблеї[ред. | ред. код]

Після того, як століттями жінки не брали участі в прийнятті рішень, вони вперше вийшли на політичну арену в 2001 році, після повалення режиму талібів. З введенням в 2002 надзвичайної Лойя джирги, десять відсотків з 1600 місць були зарезервовані для жінок. Тоді закладалася основа для участі афганських жінок у діяльності парламенту.

Нова конституція 2004 забезпечила місця для жінок і меншин в обох палатах парламенту. На парламентських виборах 2005, афганські жінки отримали 89 місць. В 2009 році вони отримали 67 місць (27,7%) у Домі народів та 22 місця (21,6%) в Домі старійшин. Цей показник вище середнього в світі (18,5%).

Палати[ред. | ред. код]

Мешрано Джирга[ред. | ред. код]

Мешрано Джирга (перс. مشرانوجرګه‎, Дім старійшин) — верхня палата. Складається з 102 депутатів, третина призначається президентом на п'ять років, решта — регіональними радами на чотири роки. Усі законодавчі ініціативи затверджуються обома палатами Національної асамблеї[5].

Половина депутатів, які призначаються Президентом, повинні бути жінками, двоє мають бути представників від інвалідів та двоє з народу кочі.

Палата старійшин, в першу чергу, має консультативну роль, а не роль виробника законів. Тим не менш, у нього є право вето у деяких випадках.

Волес джирга[ред. | ред. код]

Волес джирга (лат. ولسي جرګه, Дім народу) — нижня палата. Складається з 250 депутатів, що обираються загальним прямим голосуванням строком на 5 років. Основні завдання: законотворчість, контроль за діяльністю виконавчої влади. Президент палати — Абдул Рауф Ібрагімі[6].

Конституція гарантує принаймні 64 місця для жінок. Кочі обирають 10 представників кочівники через єдиний загальнонаціональний виборчий округ.

Примітки[ред. | ред. код]