Прапор Афганістану

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Прапор Ісламської Республіки Афганістан
Прапор Ісламської Республіки Афганістан
Використання
Пропорції 2:3
Затверджений 19 серпня 2013
Скасований 15 серпня 2021
Кольори
чорний
червоний
зелений
Приналежність Афганістан

CMNS: Прапор Ісламської Республіки Афганістан у Вікісховищі

Прапор Афганістану є білим полотнищем в пропорції 1:2 з каліграфічним написанням шахади. Прапор де-факто було прийнято 15 серпня 2021 роки після падіння Кабула і встановлення «Талібаном» контролю над Афганістаном. Раніше, протягом 1997—2001 років, цей прапор також використовувався як державний.

Символіка прапора 2013—2020 років[ред. | ред. код]

Зразком для прапора Афганістану затвердженого у 2013 році послугував прапор 19301973 років. Державні органи влади використовували прапор з чорним гербом посередині, але поряд з ним були прапори з гербом білого і жовтого кольорів. На полотнищі прапора три вертикальні смуги, де чорний колір — це колір історичних і релігійних прапорів, червоний — колір верховної влади короля і символ боротьби за свободу, а зелений — колір надії і успіху в справах. Центральним елементом герба є мечеть з міхрабом та мінбаром, над якою написана шахада («Немає Бога крім Аллаха, і Мухаммед пророк його»). Вінок з колосків символізує сільське господарство та єдність.

Історія прапора[ред. | ред. код]

Афганістан — рекордсмен за частотою зміни прапора[1]. Починаючи з 1880 року, в країні змінилося вже двадцять три прапори, причому серед них побували і одноколірний чорний (при шахах наприкінці XIX століття), і одноколірний білий прапор (талібан). В 20-му столітті Афганістан змінив 21 прапор.

Історичні прапори[ред. | ред. код]

Дурранійська імперія[ред. | ред. код]

Роки Прапор Співвідношення сторін Уряд Примітки
17471823 2:3 Дурранійська імперія Прапором Дурранійської імперії був зелено-біло-зелений триколор. Після повалення Шаха Дуррані він використовувався в Гераті до 1842.

Емірат Афганістан[ред. | ред. код]

Роки Прапор Співвідношення сторін Уряд Примітки
18801901 Невідомо Емірат Афганістан Прапор під час правління еміра Абдур-Рахмана.
19011919 3:5 Емірат Афганістан Прапор під час правління Хабібулла-хана. Хабібулла додав до прапора свого батька печатку, що є попередником сучасної емблеми Афганістану.
19191928 2:3 Емірат / Королівство Афганістан Перший прапор, що використовувався під час правління Аманулли-хана. Він додав до батьківського прапора промені, які виходять від печатки у формі октаграмми. Цей новий вид печатки був загальноприйнятим в Османській імперії. Афганістан набув статус Королівства в 1926.

Королівство Афганістан[ред. | ред. код]

Роки Прапор Співвідношення сторін Уряд Примітки
1928 Невідомо Королівство Афганістан Другий прапор, що використовувався під час правління Аманулли-хана. Він прибрав октограмму, збільшив і дещо змінив національну печатку емблему Афганістану.
19281929 2:3 Королівство Афганістан Третій прапор, який використовувався за часів правління Аманулли-хана. Чорно-червоно-зелений триколор являв, відповідно, минуле (попередні прапори), боротьбу за незалежність (Третя англо-афганська війна) і надію на майбутнє. Ймовірно, був придуманий після відвідування Ханом Європи в 1927 році. На новій печатці зображено сонце, що сходить над двома сніжними горами, символізуючи новий початок для королівства.
1929 Невідомо Королівство Афганістан Прапор, який використовувався за часів правління Хабібулли Калакані або Хабібулли-Хана, раніше відомого як Бача-і-Сакао. Червоно-чорно-білий триколор був тим же самим прапором, який використовувався, коли сучасний Афганістан був під владою Великих Монголів в XIII столітті.
19291930 2:3 Королівство Афганістан Перший прапор під час правління Мухаммед Надір-шаха. Знову був відновлений чорно-червоно-зелений триколор; восьмикутна печатка, яка була взята з першого прапора Аманулли-хана, замінена на печатку з сонцем і горами.
19301973 2:3 Королівство Афганістан Другий прапор під час правління Мухаммед Надір-шаха, використовувався також його сином Мохаммедом Захір-шахом. На ньому збережений чорно-червоно-зелений триколор. Променистий восьмикутник прибраний, а печатка збільшена. Між мечеттю та печаткою написаний рік ١٣٤٨ (1348 за місячним ісламським календарем, 1929 за григоріанським календарем), рік початку династії Мухаммед Надир-шаха.

Республіка Афганістан (диктатура Дауда)[ред. | ред. код]

Роки Прапор Співвідношення сторін Уряд Примітки
19731974 2:3 Республіка Афганістан Перший прапор Республіки Афганістан. Ідентичний попередньому прапору, за винятком того що видалений рік ١٣٤٨.
19741978 2:3 Республіка Афганістан Другий прапор Республіки Афганістан. Використовуються ті ж кольори, але їх значення інтерпретується по іншому: чорний символізує темне минуле, червоний — кров, пролиту в боротьбі за незалежність, а зелений — процвітання сільського господарства. У кантоні зображена нова печатка — орел з розпростертими крилами, поміст на грудях орла (для мечеті), пшениця навколо орла і промені сонця над орлом (для нової республіки).

Демократична Республіка Афганістан[ред. | ред. код]

Роки Прапор Співвідношення сторін Уряд Примітки
1978 2:3 Демократична Республіка Афганістан В результаті державного перевороту лідер республіки був убитий, новий режим встановив комуністичний уряд. Дизайн прапора той самий, за винятком того що печатка була прибрана з кантону.
19781979 1:2 Демократична Республіка Афганістан Прапор є червоним полем з жовтою печаткою на кантоні, дизайн звичайний для комуністичних режимів. Вінок з пшениці залишився, угорі додана зірка (що представляє п'ять етнічних груп афганців) і слово <Khalq> (народ) арабською в'яззю в центрі. Прапор був також прапором фракції Хальк Народно-демократичної партії Афганістану.
1979 1:2 Демократична Республіка Афганістан Прапор режиму Хафізулли Аміна
19791987 1:2 Демократична Республіка Афганістан Після повалення фракції Хальк фракцією Парчам керованої Бабраком Кармалем, прапор був знову змінений. Нове керівництво повернулося до чорно-червоно-зеленого триколору, що символізував минуле, кров, пролиту за незалежність та ісламську віру, відповідно. Була розроблена нова печатка, на якій зображено сонце, що сходить (відсилає до минулого імені країни: <Хорасан>, що означає <Країна Сонця, що сходить>), підставку, стрічки національних кольорів, зубчасте колесо, що символізує індустрію, і червону зірку, що символізує комунізм.
19871992 1:2 Республіка Афганістан Аналогічний попередньому прапору, за винятком того що на національній печатці зубчасте колесо перемістилося згори донизу, прибрані червона зірка та книга, а зелене поле викривлене в цілях схожості з горизонтом.

Північний альянс[ред. | ред. код]

Роки Прапор Співвідношення сторін Уряд Примітки
19921996 1:2 Ісламська Держава Афганістан Чорна і зелена смуги поміняні місцями в порівнянні з попереднім прапором. Шахада прибрана.

Ісламський Емірат Афганістан[ред. | ред. код]

Роки Прапор Співвідношення сторін Уряд Примітки
19961997 Невідомо Ісламський емірат Афганістан Білий прапор Талібану
19972001 2:3 Ісламський емірат Афганістан На білому прапорі написана Шахада.

Республіка Афганістан[ред. | ред. код]

Роки Прапор Співвідношення сторін Уряд Примітки
2001 1:2 Ісламська Держава Афганістан Після того, як був скинутий режим талібів, був знову прийнятий прапор 1992 року.
2001 1:2 Ісламська держава Афганістан Версія з жовтою емблемою
2004 7:10 Республіка Афганістан Версія з білою емблемою. 1298 рік сонячного ісламського календаря відповідає 1919 року григоріанського календаря, року незалежності від Великої Британії.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Все про світ. Країни. Прапори. Герби: енциклопедичний довідник / [відповідальний за випуск М. Ілляш]. — К. : Школа, 2001. — 622 с. ISBN 966-7657-79-5.

Посилання[ред. | ред. код]