Музей моджахедів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Музей моджахедів Pictogram infobox palace.png
Діорама у Музеї моджахедів у Гераті.JPG
Тип музей
Країна Flag of Afghanistan.svg Афганістан
Розташування Афганістан Афганістан, Герат
Засновано 2010
Директор директор Саєд Абдель Вахаб Катталі

Музей моджахедів (англ. Mujahideen museum) — музей, розташований у місті Гераті в Афганістані, присвячений Інтервенції Радянського Союзу в Афганістан (197989) і героїзованій боротьбі моджахедів проти радянських військ.

Музей моджахедів у Гераті є єдиним подібним закладом у світі.

З історії створення[ред. | ред. код]

Засновником і директором музею моджахеждів є Саєд Абдель Вахаб Катталі, який був очевидцем і активним учасником історичних подій, які у закладі піддані музеїфікації. Ідею створення музею його автор виношував уже деякий час.

Відкриття музею 28 квітня 2010 року було приурочене до так званого «Дня перемоги в джихаді», який у країні відзначається як офіційне свято — цього дня 1992 року після падіння уряду Наджибулли до влади у країні прийшли моджахеди, які до цього боролися проти радянських військ.

Музей моджахедів став тематичним доповненням до вже створеного в Гераті Музею жертв «24 Хута 1357 року» (15 березня 1979 року) — на знак того, що тодішня влада розстріляла учасників згаданого березневого антикомуністичного повстання в Гераті.

Оскільки Афганістан наразі (2000-ні) продовжує перебувати в стані політичної нестабільності та внутрішнього розбрату, одним із завдань новоствореного музею моджахедів є не лише розповідати історію, а й підтримувати дух теперішніх поколінь, нагадуючи про національних героїв.

Експозиція[ред. | ред. код]

Музей моджахедів містить у своїй експозиції документи та речі доби боротьби з радянськими окупантами. Стіни музею прикрашають портрети 50 найвідоміших командирів часів опору радянській інтервенції.

Справжньою окрасою музейного закладу є кругова діорама з картинами та скульптурними зображеннями боїв. На ній, зокрема, відтворені епізоди боротьби моджахедів — закривавлені трупи радянських солдат, розкидані навколо розбитого танка, жінки в паранджі на даху будинку, які спостерігають за падінням із неба палаючого радянського гелікоптера. Центральною ж частиною діорами є картина маршу моджахедів центральним бульваром Герата після перемоги над радянськими військами таджика Ісмаїла Хана.

Посилання[ред. | ред. код]