Ньюелл Конверс Ваєт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ньюелл Конверс Ваєт
Newell Convers Wyeth
NC Wyeth ca1903-1904.jpg
Фотопортрет Ньюелла Ваєта у 1904 році
При народженні Newell Convers Wyeth
Народження 22 жовтня 1882(1882-10-22)
Нідхем, Массачусетс [1]
Смерть 19 жовтня 1945(1945-10-19) (62 роки)
  Чаддс Форд, Пенсільванія, США
(залізнична аваріяd)
Країна США США
Жанр побутовий жанр, портрет, ілюстрація, пейзаж
Навчання Нормальна школа мистецтв (нині Масачусетський коледж мистецтв і дизайна), Художня школа Еріка Папе, Школа мистецтв Говарда Пайла
Діяльність ілюстратор, художник
Напрямок реалізм
Роки творчості 1900 — 1944
Вплив Говард Пайл, Вінслов Гомер, Джордж Беллоуз
Вчитель Говард Пайл
Відомі учні Ендрю Ваєт
Твори Острів скарбів
Батько Andrew Newell Wyeth Jr.d[2]
Мати Henrietta Zirngiebeld[2]
У шлюбі з Caroline Brenneman Brockiusd
Діти Ендрю Ваєт[3], Henriette Wyethd[3], Nathaniel Wyethd[2], Carolyn Wyethd[3] і Ann Wyeth McCoyd

CMNS: Ньюелл Конверс Ваєт у Вікісховищі

Ньюелл Конверс Ваєт (англ. Newell Convers Wyeth 22 жовтня, 1882, Нідхем, Массачусетс – 19 жовтня, 1945, Чаддс Форд, Пенсільванія ) — художник зі Сполучених Штатів першої половини ХХ ст.

Предки[ред. | ред. код]

В Америку прибув ще 1645 року предок родини — Ніколас Ваєт. Згодом його нащадки будуть вояками, бо лихі часи вимагали вояків і на боці французів, і з місцевими індіанцями, і у громадянську війну. Наприкінці ХІХ ст. в родині зберігали перекази і старовинні легенди, що породило особливу атмосферу у провінційному будинку із зацікавленням і до історії колонізації цих земель, до історії взагалі. Предки з боку матері Ньюелла походили із Швейцарії. Як більшість жінок у ХІХ ст., мати Ньюелла цікавилась літературою і була навіть знайома із творами американських літераторів, серед котрих були Генрі Лонгфелло та Генрі Девід Торо. Здібності матері, не дуже реалізовані в її житті, передалися сину, що розвинувся пізніше у непересічного художника.

Біографія, ранні роки[ред. | ред. код]

Він був старшим в родині, де було четверо синів. Діти проводили багато часу на свіжому повітрі, рибалили і навіть полювали. Їх рано заохочували до праці на фермі. В домівці були акварельні фарби і мати заохочувала дітей до малювання у вільні часи. Здібностями відрізнявся старший Ньюелл, що у віці 12 років створював непогані акварелі[4].

Художня освіта[ред. | ред. код]

Для художника-початківця Ньюелл Ваєт здобув непогану освіту. Спочатку це була Нормальна школа мистецтв, потім Художня школа Еріка Папе. Студенту порадили займатися ілюстраціями, позаяк у Сполучених Штатах на хвилі бурхливого розвитку капіталізму розпочався друкарський бум. Виникло чимало періодичних видань і була потреба у репортерах і художниках-ілюстраторах. Два знайомі хлопці Ньюелла були прийняті у Школу мистецтв Говарда Пайла, що сам створював ілюстрації. Ньюелла, про котрого розповіли у школі, теж запросили на навчання у Школу мистецтв Г. Пайла. Г. Пайл, письменник і викладач[1], широко використовував для освіти студентства екскурсії по історичним місцям, заохочував учнів до широких спостережень за реальними особами і подіями та до постійних замальовок. Прагнення стати фаховим художником примусило Ньюелла використати усі ці настанови. Він почав відрізнятися здібностями і у художній школі, жваво цікавився літературою і особливо музикою (як всі молоді), а також театром.

Початок самостійності[ред. | ред. код]

21 лютого 1903 року керівництво видання The Saturday Evening Post виплатило молодому художникові перший гонорар за малюнок з конем, хоча творчі завдання митець ставив собі набагато раніше. Він також відрізнявся прихильністю до американських сюжетів, чим нагадував прагнення художників Вінслова Гомера та Джорджа Белллоуза. В його ранніх творах не було нічого іноземного. Згодом молодий художник отримав замову від The Saturday Evening Post на ілюстрації з історії колонізації західних земель США. Аби бути переконливим і достовірним, Ньюелл Ваєт (за порадами Г. Пайла) вирушив у західні штати, аби набратися досвіду і працювати на натурі.

Праця у західних штатах[ред. | ред. код]

У штаті Колорадо Ньюелл працював скотарем (ковбоєм), мандруючи за стадом і виконуючи роботу на ранчо. У штаті Аризона він близько стикнувся із культурою індіанців навахо. Це збагатило його як спостерігача і художника новим досвідом.

Неприємна подія затримала його перебування у західних штатах — у нього викрали зароблені гроші. Аби заробити суму на повернення додому, він почав працювати поштарем, укладаючись у важкі вимоги швидкості і збереженості усіх поштових відправлень. Випробування першої подорожі у західні штати не охололи молодика. І Ньюелл Ваєт створив другу подорож через два роки. З цієї подорожі він привіз не тільки замальовки, а і етнографічні речі і реальний одяг скотарів-ковбоїв та тамтешніх індіанців. Відтепер його малюнки помітно відрізнялись від дешевих театральних образів ковбоїв чи індіанців.

Власна родина[ред. | ред. код]

Його дружиною стане Керолайн Бокіус. В родині народиться п'ятеро дітей[1]. Художні здібності розвинуть троє дітей -

 • Генріета Ваєт
 • Енн Ваєт
 • Ендрю Ваєт, що стане живою візитівкою мистцтва США у 20 ст.
 • Натаніель Ваєт стане науковцем.

Власна ферма[ред. | ред. код]

Чаддс Форд. Будинок родини Ваєт. Фото 2010 року.

1908 року він разом із родиною оселився на фермі у Чаддс Форд. За землю і ферму треба було виплачувати кредит. Ньюелл Ваєт багато працював ілюстратором і почав відходити від тематики з історією західних штатів. Художник почав робити ілюстрації до класичних літературних творів. Особливо вдалими були його ілюстрації до «Острову скарбів» Стівенсона 1911 р. Він отримав значну грошову суму і зумів розплатитися за землю і ферму. Він став фінансово успішним художником, коли усвідомив, що родина і ферма потребують постійного прибутку і як йому важко покинути кар'єру художника-ілюстратора. Він мріяв про живопис, до котрого звертався лише уривками.

Товариський Ньюелл Ваєт полюбляв приятелів і до нього на ферму приїздили спілкуватись відомі особи художнього світу, серед котрих Скот Фіцджеральд, Ліліан Гіш, Джозеф Хергешеймер, Хью Уолпол та ін.

Твори художника[ред. | ред. код]

Ньюелл Конверс Ваєт. «Комора у осінньому пейзажі»

Ньюелл Конверс Ваєт став популярним художником-ілюстратором, що зробив візуальні ряди для « Робін Гуда » (1917 р.), «Останнього з могікан» (1919 р.), «Робінзона Крузо» (1920 р.), «Одіссеї» (1929 р.) та ін. Він автор ілюстрацій до ста дванадцяти (112) різних книг.

Водночас він робив ілюстрації до низки періодичних видань, серед котрих « Harper's Monthly», « Century», «Outing», « The Popular Magazine», навіть для «Домашнього журналу дам» (« Ladies' Home Journal»). Окрім того він створював календарі, плакати, рекламні афіші тощо.

Згодом він спробував себе як художника-монументаліста і створив стінописи для Першого Національного банка та Федерального резервного банка міста Бостон, у школі Весттауна, у готелі «Рузвельт», Ощадбанку Франкліна, Національному географічному товаристві та інших суспільних спорудах.

Постійно пам'ятав, як багато у нього перешкод і як несподівано можуть втрутитися у його творчий процес діти або гості, навчився працювати досить швидко. В такі періоди на задум, створення композиції і закінчення картини він витрачав всього три години. При цьому досить уважно ставився до мистецтва, намагався не робити халтур, часто виконував твори у більшому розмірі, ніж це було по замові.

До 1930 року Ньюелл Конверс Ваєт встиг відновити у штаті Мен на узбережжі у Порт Клайд будинок старого капітана, куди вивозив на літо дітей і де працював над морськими пейзажами. Тепер вже його живопис почали купувати музеї. 1941 року Ньюелл Конверс Ваєт був обраний членом Національної академії і його твори брали на всі виставки.

Смерть[ред. | ред. код]

Помер від нещасного випадка у жовтні 1945 р. разом із власним онуком. Його автівку збив вантажний потяг неподалік від Чаддс Форд. Ньюеллу Конверсу було 62 роки.

Ілюстрації до «Одіссеї» Гомера[ред. | ред. код]

«Одіссей і чарівна пісня сирен», 1929 р.


Ілюстрації до «Острова скарбів»[ред. | ред. код]

Обкладинка видання «Острів скарбів», 1911 рік.


Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

 • Wyeth, N. C., Douglas Allen, and Douglas Allen. N.C. Wyeth: The Collected Paintings, Illustrations, and Murals. New York: Crown Publishers, 1972. ISBN 051750054X
 • Юрьева Т. С."Эндрю Уайет", М., "Изобразительное искусство", 1986, (рос)
 • An American Vision: Three Generations of Wyeth Art, Little Brown and Company, Boston, 1987, ISBN 0-8212-1652-X
 • Wyeth, N. C., and Kate F. Jennings. N.C. Wyeth. New York: Crescent Books, 1992. ISBN 0517067137

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Ньюелл Конверс Ваєт

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б в Архівована копія. Архів оригіналу за 10 лютого 2007. Процитовано 10 лютого 2007. 
 2. а б в Pas L. v. Genealogics — 2003. — ed. size: 683713
 3. а б в Зведений список імен діячів мистецтва — 2018.
 4. An American Vision: Three Generations of Wyeth Art, Little Brown and Company, Boston, 1987, ISBN 0-8212-1652-X