Нікола Мандич

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Нікола Мандич
хорв. Nikola Mandić
Нікола Мандич
Нікола Мандич
Прапор
Прапор
2-й Прем'єр-міністр Незалежної Держави Хорватія
2 вересня 1943 — 6 травня 1945
Попередник: Анте Павелич
Наступник: посада скасована
 
Народження: 20 січня 1869(1869-01-20)[1]
Травник, Боснія, Османська імперія
Смерть: 7 червня 1945(1945-06-07)[1][2] (76 років)
Загреб, Федеральна держава Хорватія[d], Демократична Федеративна Югославія[3]
Країна: Незалежна Держава Хорватія
Освіта: Віденський університет
Партія: Хорватська народна співдружністьd, Croatian Popular Partyd і Усташі

Нікола Мандич (хорв. Nikola Mandić. Nikola Mandić; 20 січня 1869, Травник, Боснія і Герцеговина — 7 липня 1945, Загреб, Хорватія) — хорватський політичний діяч і юрист, останній прем'єр-міністр Незалежної Держави Хорватії. Перший голова Центрального банку Хорватії.

До Першої світової війни — один із лідерів хорватського національного руху в Османській імперії.

Біографія[ред. | ред. код]

Нікола Мандич народився в католицькій хорватській родині у боснійському місті Травник 1869 року. Закінчив гімназію у Сараєво. 1894 року у Відні Мандич отримав ступінь доктора, відтак працював адвокатом.[4] У 1907 був головою Хорватської народної партії, від якої у 1907 був обраний у боснійський парламент, а наступного року лояльно сприйняв анексію Боснії з боку Австро-Угорської імперії.

1911 став головою парламенту. З 1914 — мер Сараєво.[4] Мандич також був першим головою центрального банку Хорватії і керував філіями сільськогосподарського банку в Сараєво.

У 1920 обраний національним представником до установчої ради Югославії, виступав проти прийняття Видовданської конституції[4].

У перші два роки існування Незалежної Держави Хорватія Мандич не брав участі в політичних справах країни, бо на той момент був державним секретарем у відставці, адвокатом і президентом Асоціації адвокатів у Сараєво. 2 вересня 1943 г.[4] Анте Павелич призначив Мандича головою уряду, на цій посаді він залишиться до самого кінця існування НДХ, тричі міняючи склад кабінету міністрів. По вступу на посаду, Мандич вів перемовини з представниками Хорватської селянської партії (HSS), пропонуючи створення коаліційного уряду за участю HSS — проти Августа Кошутича, що очолював наднаціональний уряд усташів. Переговори закінчилися невдачею.[4]

У травні 1945 Мандич переїздить до Австрії, де його заарештовують разом з іншими високопосадовцями НДХ. Мандич входив до складу 130-х членів уряду Хорватії, які попросили політичний притулок у британських сил. Але британська військова поліція знехтувала законами воєнного часу і 17 травня Мандича, разом з іншими членами хорватського уряду, видали на територію колишньої Югославії[5]. А вже 6 червня самочинний трибунал сербських диверсантів виносить варварський вирок Ніколі Мандичу — смертна кара.[5] Без права на апеляцію, не зважаючи на цивільний стан утримуваного, сербські карателі убили Ніколу Мандича наступного дня.[4]

Примітки[ред. | ред. код]