Онацький Микола Степанович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мико́ла Она́цький
258 × 319 pixels, file size: 102 KB, MIME type: image/jpeg
Народився 1867(1867)
с. Бірки Гадяцький повіт, Полтавщина
Помер 20 квітня 1907(1907-04-20)
Громадянство
(підданство)
Flag of Russia.svg Російська імперія
Національність українець
Діяльність селянин, депутат
Посада Депутат Державної думи Російської імперії[d]
Партія Українська демократична партія і Трудова група
Конфесія православ'я
Палкий українофіл Микола Онацький на одному із депутатських портретів, 1906 р.

Мико́ла Степанович Она́цький — український політик, козак, селянин, депутат Державної думи I скликання від Полтавщини.

Біографія[ред. | ред. код]

Українець, козак села Борок (Бірки) Гадяцького повіту, що на Полтавщині — нині Гадяцький район Полтавської області. Пройшов курс початкової сільської школи. Протягом 4 років на військовій службі був старшим писарем при ротній канцелярії. Кореспондент Статистичного бюро Полтавського земства. Був прикажчиком в економії. Секретар і товариш голови Борковського сільськогосподарського товариства, створеного в 1905 р. за його ініціативою. Прихильник автономії України. Дуже цікавився історією України. Член Української демократичної партії.

14 квітня 1906 обраний в Державну думу I скликання від з'їзду уповноважених від волостей. Вибори проходили в губернському правлінні. Всіх виборців було 182, з них козаків і селян — 123 людини. Онацький був обраний в перший же день без зволікань і труднощів більшістю голосів. Входив в Трудову групу і Українську громаду. Член Аграрної комісії. Виступав в дебатах з приводу відповідної адреси і з аграрного питання. Важливо відзначити, що тільки Онацький і депутат Аркадій Грабовецький виступали в Думі українською мовою, при цьому голова Думи їх не переривав. За словами депутата Думи І. Л. Шрага на одному із зібрань Онацький сказав:

« «Кожен народ, а також 25 000 000 українців, повинен сам для себе закони видавати, а не з Петербурга їх отримувати».[1] »

10 липня 1906 року у Виборзі підписав «Виборзьку відозву».

Повернувшись на свій хутір, повернувся до своєї традиційної праці.

Газета «Рiдний край» повідомила:

« 20 квітня 1907 року в своєму рідному селі Борках помер від кровотечі в легенях колишній депутат 1-ї Державної Думи, член української парламентської фракції Микола Онацький[2] »

Рекомендовані джерела[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Демченко Тамара. Побратими: Сторiнками життя двох чернiгiвських депутатiв. Літературний Чернігів, 2015, №4 C. 116-124.
  2. Рiдний край. 1907. 30 квiтня. № 17. С. 13. Цит. по: Демченко Т. П., Капiтова С.С.. Iлля Шраг про селян - послiв до державних Дум Росiї (до сторiччя заснування української парламентської фракцiї // Вища школа: проблеми, пошуки, тенденцiї. Вип. 8. Чернiгiв. 2008. C. 65-72.