Оранська династія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Герб Оранської династії

Оранська, або Орансько-Нассауська, династія (нід. Oranje-Nassau) — королівська династія Нідерландів з 1815 року (править нині), гілка Нассауського княжого дому.

Історія[ред.ред. код]

Від XVI століття принци Оранські — впливова олігархічна родина Республіки Об'єднаних провінцій, що з неї обирали статгаудера республіки. Династичний колір — помаранчевий.

Ім'я династії походить від південнофранцузького князівства Оранж, що його успадкував Вільгельм I Оранський. Вільгельм I був один з ватажків Нідерландської революції, і його проголосили за стадгаудера (штатгальтера) Голландії, Зеландії та ряду інших нідерландських провінцій. Його спадкоємці теж посідали цю службу та в XVIIXVIII століттях досягли становища фактичних керівників виконавчої влади Республіки Об'єднаних провінцій. Вільгельм III Оранський (1650–1702), крім того, від 1689 року був ще й король Англії, Шотландії та Ірландії. З його смертю рід Оранських згас, і титул принца Оранського перейшов до прямих нащадків брата Вільгельма I Оранського Яна Нассауського.

Представники[ред.ред. код]

Нидерландські королі й королеви з Оранської династії:

Посилання[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]