Падальники

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Підклас: Кілегруді (Neognathae)
Ряд: Соколоподібні (Falconiformes)
Лелекоподібні (Ciconiiformes)
Родина: Американські грифи (Cathartidae)
Яструбові (Accipitridae)

Падальники — вернакулярна назва великих птахів, які здебільшого живляться падлом. До них відносять представників двох родин з підкласу кілегрудих — 16 видів з яструбових ряду соколоподібних та 7 видів з американських грифів ряду лелекоподібних. Раніше обидві ці родини зараховували до єдиного ряду денних хижих птахів.

Цих падальників розрізняють за розміром, живленням та місцем поширення.

Опис[ред. | ред. код]

Загальний розмір усіх падальників досить великий, втім американські види значно перевершують європейські, азійські та африканські види.

Довжина американських падальників коливається від 80 см до 1,2 м, розмах крил — від 1,4—3 м. Вага до 12 кг. У більшості голова середнього розміру, тулуб кремезний. Голова гладенька, як правило, має дуже мало пір'я або без нього. Дзьоби та кігті міцні. Хвіст короткий.

Довжина африканських, європейських та азійських падальників загалом коливається від 60 см до 1 м, розмах крил від 45 до 75 см, вага 5—10 кг.

Втім усі вони мають схожі ДНК.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Об'єднує усіх падальників те, що здебільшого вони живуть високо у горах або передгір'ях. Лише деякі полюбляють деревну місцину. Зустрічаються до висоті 7000 м над рівнем моря. Ці птахи можуть подовгу ширяти у повітря, виглядаючи поживу. Досить сильні, потужні.

Усі падальники відкладають від 1 до 2 яєць, дуже зрідка 3. Самці та самиці оберігають гніздо та яйця. Дуже турботливі батьки.

Живлення[ред. | ред. код]

Головний принцип, який поєднує цих птахів є вид живлення. Усі вони птахи-некрофаги.

Втім і тут є різниця. Низка птахів вживає лише падло (американські грифи), а інші (європейські, азійські та африканські падальники) можуть живитися хворими, слабкими тваринами (оленями, вівцями, сарнами), черепахами, плодами, зокрема винної та фінікової пальм, екскрементами тварин.

Значення падальників[ред. | ред. код]

Екологічна роль цих великих хижих птахів дуже важлива. Споживаючи падло, вони запобігають розповсюдженню хвороб, епідемій, запобігають поширенню смороду від трупів. Втім це часто призводить до загибелі самих тварин, з огляду на погіршення екології та харчування.

Американські падальники[ред. | ред. код]

Мешкають у Північній та Південній Америці:

Падальники Європи та Азії[ред. | ред. код]

Мешкають у більшій частині Європи, Північній Африці, Передній, Середній та Південній Азії:

Південноазійські падальники[ред. | ред. код]

Мешкають у Пакистані, Індії, деяких районах Індокитаю.

Африканські падальники[ред. | ред. код]

Мешкають лише в Африці.

Падальники України[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • T. Mebs und D. Schmidt: Die Greifvögel Europas, Nordafrikas und Vorderasiens. Franckh-Kosmos, Stuttgart 2006, ISBN 3-440-09585-1.
  • Біологія: Комплексний довідник. /Р. В. Шаламов, Ю. В. Дмитрієв, В. І. Подгорний. — Х.: Веста: Вид-во «Ранок», 2006. — 624 с.