Пакошівка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Село
Пакошівка
пол. Pakoszówka
Pakoszowka church.jpg

Координати 49°37′28″ пн. ш. 22°06′04″ сх. д. / 49.62444° пн. ш. 22.10111° сх. д. / 49.62444; 22.10111Координати: 49°37′28″ пн. ш. 22°06′04″ сх. д. / 49.62444° пн. ш. 22.10111° сх. д. / 49.62444; 22.10111

Країна Польща
Воєводство Підкарпатське воєводство
Повіт Сяноцький повіт
Ґміна Сянік
Населення 945[1]  (2010)
Часовий пояс UTC+1, влітку UTC+1
Телефонний код (+48) 13
Поштовий індекс 38-507
Автомобільний код RSA
Пакошівка (Польща)
Пакошівка
Пакошівка
Пакошівка (Підкарпатське воєводство)
Пакошівка
Пакошівка
Pakoszówka

Пакошівка (пол. Pakoszówka) — село в середньому Бескиді, в гміні Сянік Сяноцького повіту в Підкарпатському воєводстві Польщі.

Історія[ред.ред. код]

Пакошівка, місцевий цвинтар

Землі Пакошівки були заселені вже за давніх руських князів. Тоді були вже сусідні села Ялин (пізніше одна частина якого звалась Руський Ялин на відміну від колоністів німецьких — Ялин Німецький Тевтонський), Каспарівці, Согорів, Юрівці. 1370 р. Казимир надає город (фортецю) Ряшів з цілим його округом в руській землі положенім (ліс!) зі всіми селами, свободами тощо якомусь Пакославові та його нащадкам.

Пакошівка лежить під горою «Ворочень», по польськи "Wrocien ". (Оповідають, що там жив лікар Вороч із жінкою). Один вершок на Ворочні називається «Патрія». З-під Ворочня витікають лісові води, джерела. Слово «Вороч» — правдоподібно зукраїнізоване старословянське «врач». Також між Пакошівкою та Костарівцями зі Страхотиною є потік і пасовисько «Русави», що вказувало би на українське походження. Легенда каже, що на тім місці колись було місто Русави, яке запалося під воду.

Згадується 1390 р. (Akta grodzkie I ziemelne) «Pakossins de Pakoszowka». Від імени дідича „Пакоша“ назване село. Ім'я Пакош походить від імени слов'янського Пакослав (Пак значить сильний, той сам корінь, що в староболгарській мові „паки“). Певне належав до тих панів, що прийшли на наші землі по Королі Казимирі. Ті землі тоді документи називали loca deserta — пусті (спустошені) місця — землі). Може був поляком, а може з Мадярщини, на що могло би вказувати закінчення імени на „ош“. Тоді з Мадярщини в тих сторонах поселились два брати Петро і Павло, що дали роди Балів (Балигород), Дуденовських, Юріївських. Син того Пакоша називається вже Пакошович Микола, внуки називаються вже Пакошевські.

В 14 ст. в Пакошівці були такі імена зглядно прізвища селян: 1) Гринь 2) Кліш 3) Мал 4) Ордин 5) Пах. Гринь — ім'я, що тоді може було і прізвищем, українське. Ім'я Григорій і досі часте в Пакошівці. Прізвище Кліш і досі є в сусідних селах, наприклад у Дубрівці. Мал — це прізвище дотепер є у сусіднім Ялині, але здрібніле — Малик. Мал — старослов'янське, українське прізвище. Прізвище „Ордин“ вказує на походження від якоїсь орди, кочівничих племен, що поселені князями біля фортець (городів). Були післанцями, зв'язківцями. Їх пізніше звали ординець. Піх (пъхъ) — давне укр. слово означало, що його власник відробляв „пішу“ панщину, бо не мав „тягла“. То прізвище збереглось у Пакошівці понад 500 років донині. Сьогодні його нащадки пишуться „Пішик“ — здрібніло, як і Малик. Деінде збереглось то прізвище в первісній своїй формі „Піх“.

1390 р. згадується Пакослава (Pakossins) Пакоша з Пакошівки — земського суддю Сяніцької землі. Дуже правдоподібно, що це є той сам Пакослав, що йому ці землі надав Казимир.

Видатні особистості[ред.ред. код]

Релігійні діячі[ред.ред. код]

Письменники і поети[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

  • Історія Лемківщини (Юліян Тарнович), т. 5 [1]]
  • Блаж. священномученик Йосафат Коциловський, ЧСВВ, єпископ Перемишльський [2]
  • Місія Постуляційний Центр беатифікації УГКЦ [3]
  • Пакошівка (пол. Pakoszówka) — село в середньому Бескиді [4]
  • Ukrainiec w Polsce — Włodzimierz Marczak.txt [5] ISBN 83-909787-6-8 (пол.)
  • http://view-through-ages.webnode.com.ua/rss/all.xml
  • Бадяк Володимир. Наш владика: Життя та посмертні митарства перемишльського єпископа Йосафата Коциловського / Суспільно- культурне товариство Надсяння. — Л. : Вид-во Отців Василіян Місіонер, 2000. — 110с. : іл. — ISBN 966-02-1757-9.


Польща Це незавершена стаття з географії Польщі.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.