Палія арктична

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Палія арктична

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)]
Надряд: Протакантопері (Protacanthopterygii)
Ряд: Лососеві (Salmoniformes)
Родина: Лососеві (Salmonidae)
Рід: Палія (Salvelinus)
Вид: Палія арктична
Salvelinus alpinus
(Linnaeus, 1758)
Посилання
Вікісховище: Salvelinus alpinus
Віківиди: Salvelinus alpinus
EOL: 1156463
ITIS: 162001
МСОП: 19877
NCBI: 8036

Палія арктична (Salvelinus alpinus) — риба родини лососевих, утворює ряд форм: прохідні, озерно-річкові та озерні. Риби великі, довжиною до 88 см і до 15 кг ваги, сріблястого кольору, з темно-блакитною спиною, боки покриті досить великими світлими плямами.

Ареал[ред. | ред. код]

Ареал кільцем охоплює все полярне коло. Прохідні форми йдуть на нерест у річки Норвегії, Ісландії, Шпіцбергену, Нової Землі, Мурмана, по узбережжю Сибіру в Об, Єнісей, Пясіну, річки Канади, Аляски і Гренландії. Озерно-річкові форми зустрічаються в альпійських озерах, басейні Байкалу і річках, що впадають в затоку Петра Великого. У Тихому океані палія зустрічається вздовж азійського і американського берегів від Амуру до Каліфорнії. Також водиться у Північно-Льодовитому океані. Не бракує палії біля берегів Шпіцбергена, Нової Землі, біля узбережжя Сибіру. Озерні форми палії зустрічаються в озерах Кольського півострова, Карелії, північної частини Сибіру.

Біологія[ред. | ред. код]

Копчене філе арктичної палії

Палія — хижак, що живиться молоддю інших риб і дрібною рибою. Палія представлена переважно прохідними формами, для нересту у віці 5-6 років входить у пониззя річок. Хід в річки протікає в два терміни — в червні і серпні-вересні. Входячи до річок на нерест палія темнішає, спина стає зеленувато-коричневою, боки коричневими, з сріблястим відливом і численними червоними або жовтогарячими плямами. Нереститься прохідна палія восени і на початку зими, деякі риби, ймовірно, навесні. Нерест може відбуватися і вдень і вночі. Молодь проводить в річці 2-4 роки, після чого мігрує в море. Палія осіннього підйому є озимою формою. Скочується назад до моря зазвичай влітку. У період проживання в річці живиться ракоподібними, личинками комах, дорослими комахами. Дорослі риби живляться в морі молоддю тріскових риб, піщанкою, мойвою, в озерах — ряпушкою, корюшкою.

Широко поширені і озерні форми палії арктичної. Вони нерестяться і нагулюються в озерах, не виходячи за їх межі. Озерна-річкова палія дрібніше прохідної (35-45 см). За зовнішнім виглядом і способом життя вони дуже нагадують пструга струмкового.

Значення[ред. | ред. код]

Риба має гарні смакові якості. У північних широтах здійснюється обмежений промисел. Також є об'єктом аматорського рибальства. У деяких країнах (Канада, Ісландія, Естонія, Норвегія, Швеція, Фінляндія) вирощується штучно[1]. М'ясо палії має гарну текстуру та смакові якості. У продаж риба потрапляє у солоному, копченому або замороженому вигляді.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]