Панчо Вілья

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Панчо Вілья

Хосе́ Дороте́о Ара́нґо Ара́мбула (ісп. José Doroteo Arango Arámbula), більш відомий під псевдонімом Франсі́ско Ві́лья (ісп. Francisco Villa) або під кличкою Па́нчо Ві́лья (ісп. Pancho Villa; нар. 5 червня 1878 — пом. 20 липня 1923) був одним із лідерів Мексиканської революції.

Біографія[ред.ред. код]

Народився в бідній селянській родині. 1912 року під час контрреволюційного повстання Паскуаля Ороско сформував кавалерійський загін, що брав участь у придушенні бунту разом із урядовими військами. Після того, як до влади прийшов генерал Хосе Вікторіано Уерта, Вілья розпочав повстання проти уряду, організувавши Північну дивізію, що діяла в Чіуауа та Коавілі. Після падіння режиму Уерти Вілья спільно з Емільяно Сапатою почав боротьбу проти нового, поміркованого уряду Карранси. В грудні 1914 року його армія ненадовго зайняла Мехіко, проте вже в січні 1915 року вимушена була відступити.

9 березня 1916 року Вілья із загоном повстанців перетнув кордон США і напав на поселення Коламбус у штаті Нью-Мексико, спровокувавши інтервенцію США, після чого вів боротьбу водночас і проти уряду Карранси, і проти американських інтервентів. 1917 року американська армія, якій так і не вдалося знайти і покарати Вілью, відступила.

1920 року Вілья уклав угоду з мексиканським президентом Адольфо Вертою, після чого відійшов від революційної боротьби. В липні 1923 року його було застрелено у власному автомобілі в місті Ідальґо-дель-Парралі у віці 45 р.

Посилання[ред.ред. код]