Страусове перо звичайне

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Страусове перо звичайне
Страусове перо звичайне (Matteuccia struthiopteris)
Страусове перо звичайне (Matteuccia struthiopteris)
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Streptophytina
Ембріофіти (Embryophyta)
Судинні (Tracheophyta)
Euphyllophyta
Moniliformopses
Папоротеподібні (Filicophyta)
Клас: Папоротевидні (Polypodiopsida)
Порядок: Багатоніжкові (Polypodiales)
Родина: Оноклеєві (Onocleaceae)
Рід: Страусове перо (Matteuccia)
Вид: Страусове перо звичайне
Біноміальна назва
Matteuccia struthiopteris
(L.) Todaro 1866
Синоніми
*Matteuccia pensylvanica[1]
  • Matteuccia pennsylvanica (common misspelling)
  • Onoclea struthiopteris
  • Pteretis nodulosa[2]
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category:Matteuccia struthiopteris
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Matteuccia struthiopteris
EOL logo.svg EOL: 597357
IPNI: 17145680-1
ITIS logo.svg ITIS: 17596
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 3277

Страусове перо звичайне (Matteuccia struthiopteris) — вид папоротей родини оноклеєвих (Onocleaceae). Граціозна декоративна рослина, яку вирощують у тінистих парках. Лікарська рослина. Рідкісний вид, що потребує охорони.

Опис[ред. | ред. код]

Багаторічна рослина 60-170 см заввишки з товстим кореневищем і пучком диморфних листків. Вегетативні листки зелені, двічі перисті, з широкодовгастою гострою пластинкою. Спороносні листки бурі, перисті, менші за вегетативні, розвиваються всередині утвореної вегетативними листками лійки. Пера першого порядку у цих листків лінійні, цілокраї, майже циліндрично згорнуті. Соруси спочатку округлі, потім безперервні, розташовані на потовщеннях жилок, прикриті дуже опуклим, по краю розірваним покривальцем, що рано опадає[3].

Життєвий цикл[ред. | ред. код]

Під осінь у центрі розетки вегетативних листків розвиваются спеціальні листки, на яких у спорангіях утворюються спори[4]. Цілком ймовірно, що саме з ними пов'язане виникнення легенди про цвіт папороті[4]. Спороносять у другій половині літа — на початку осені.

Поширення та середовище існування[ред. | ред. код]

Вид поширений у Східній та Північній Європі, Північній Азії та Північній Америці[5]. В Україні трапляється в Карпатах, на Поліссі (зокрема на межі Рівненщини та Волині — в околицях с. Борбин, на Кременеччині — в Кременецькому ботанічному саду та в національному природному парку «Кременецькі гори»), а також у лісостепу.

Див. також[ред. | ред. код]

Одна з рідкісних рослин, яку можна побачити тільки на лісистих берегах річок, у тінистих лісах на багатих ґрунтах, у місцях, не порушених людиною. Росте у тінистих лісах, у вологих чагарниках та вільшняках, по вологих ярах. Рослина декоративна, широко культивується: це одна найпопулярніших папоротей, що використовуються в озеленені.

Практичне використання[ред. | ред. код]

Упаковка з рахісами в Японії

Щільно накручені незрілі листя, які називаються рахіси, використовуються як варений овоч, і їх вважають делікатесом переважно у сільських районах північного сходу Північної Америки. Не рекомендують їсти сирі рахіси[6]. Пагони збирають по всій Японії ("когомі" по-японськи), де вони є делікатесом.[7]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Johnson, David M. (1993). Matteuccia struthiopteris var. pensylvanica. У Flora of North America Editorial Committee. Flora of North America. Flora of North America North of Mexico 2 (New York and Oxford: Oxford University Press). 
  2. Elias, Thomas; Dykeman, Peter (1982). Edible Wild Plants. New York, NY: Sterling Publishing Co., Inc. с. 58. ISBN 978-1-4027-6715-9. 
  3. Подсемейство кочедыжниковые (Athyrioideae) // Жизнь растений : В шести томах / Гл. ред. чл.-корр. АН СССР, проф. Ал. А. Фёдоров; под ред. проф. И. В. Грушвицкого и канд. биол. наук С. Г. Жилина. — Москва : Просвещение, 1978. — Т. 4: Мхи, плауны, хвощи, папоротники, голосеменные растения. — С. 232. — 300 000 прим.
  4. а б Гіпотеза походження легенди про цвіт папороті – Національний природний парк "Кременецькі гори" (uk). Архів оригіналу за 2019-07-12. Процитовано 2019-07-12. 
  5. Кatо M., Iwatsuki К. Phytogeographic relationships of pteridophytes between temperate North America and Japan // Ann. Missouri Bot. Gard. — 1983. — Vol. 70, № 4. — P. 724—733.
  6. Bulletin #4198, Facts on Fiddleheads - Cooperative Extension Publications - University of Maine Cooperative Extension. Cooperative Extension Publications (en-US). Процитовано 2020-11-22. 
  7. Let us go fiddlehead foragin', but carefully | The Japan Times Online. web.archive.org. 2011-03-20. Процитовано 2020-11-22. 

Посилання[ред. | ред. код]