Параман

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Параман і пояс, знайдені на розкопках чернечого поховання у Москві. XIV—XV ст.

Парама́н, парама́нд (від грец. παραμάντιον, παραμάνδυον — «додаток до мантії», «понад мантію») — елемент облачення ченця малої схими, чотирикутна хустка зі зображенням восьмикінцевого хреста, знаряддів Страстей Христових (тростини з губкою і списа Лонгина) та Адамової голови (черепа). По кутах пришивають шнури-зав'язки.

По краях парамана йде напис — цитата з «Послання до Галатів»: «Азъ іазвы Господа моего Iисуса Христа на тѣлѣ моемъ ношу» (Гал. 6:17).

Вживання[ред.ред. код]

Докладніше: Схима

Параман носять ченці малої схими. Його надівають на новопостриженого поверх хітона таким чином, щоб він лежав на спині, а зав'язки утворювали хрест на грудях. Він слугує нагадуванням про взяте на себе ярмо Христове. Також разом з параманом на новопостриженого надівають хрест, (зазвичай простий дерев'яний) — ознаменування про наслідування Господа у добровільному несінні свого Хреста. Зверху надягають підрясник.

Історія[ред.ред. код]

Аналав[ред.ред. код]

Вигляд спереду і ззаду куколя й аналава великосхимника. Посередині — квадратний параман ченця малої схими

Анала́в (грец. ἀνάλαβος — від ἀναλαμβάνω — «надягати», «приймати одяг») — складова облачення ченця великої схими. Він являє собою велику хрестоподібну хустку зі зображенням хреста-Голгофи. Аналав має виріз для голови й покриває груди, спину та плечі. Покладання аналава на новопостриженого супроводжувалося спеціальними формулами. З XIII ст. найбільш відомою є така: «братъ нашъ (имѧре́къ) прїє́млетъ анала́въ, во и́мѧ Отца́ и Сы́на, и свѧта́го ду́ха, воспрїє́млѧй кре́стъ свой на ра́мѣхъ, и послѣ́дуѧй влады́цѣ Христу́. Рце́мъ ω не́мъ, Го́споди поми́луй».

В Елладській церкві словом ἀνάλαβος зовуть як аналав, так і параман малої схими.

Патріарший параман[ред.ред. код]

Патріарший параман («великий параман») — складова богослужбового облачення Московського Патріарха. Надягають його поверх підрясника. Він більший за звичайний чернечий параман, тому йменується «великим». В інших православних церквах відсутній.

Див. також[ред.ред. код]