Пелікозаври

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пелікозаври
Час існування: Пізній кам'яновугільний період — пермський період
308-260 млн років тому
Скелет Dimetrodon grandis
Скелет Dimetrodon grandis
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Надклас: Чотириногі (Tetrapoda)
Клас: Плазуни (Reptilia)
Підклас: Синапсиди (Synapsida)
Ряд: Пелікозаври (Pelycosauria)
Підгрупи
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category:Pelycosauria
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Pelycosauria
Fossilworks: 205652 138244, 205652

Пелікозаври (Pelycosauria) — позатаксономічна група викопних плазунів підкласу Синапсиди (Synapsida). Інколи підноситься дослідниками до рангу ряду. Група включає у себе представників нижчих звіроподібних ящерів. Відомі як хижі, так і рослиноїдні форми. Існували у карбоні і пермі (308—260 млн років тому).

Опис[ред. | ред. код]

Пелікозаври, що з'явилися ще в пізньому карбоні — дивовижні створіння, багато з яких мали «вітрило» з остистих відростків хребців. Складали в ранній пермі 70 % всіх амніот. Вже в верхньому карбоні виникли різноманітні форми, що об'єднуються у групу пелікозаврів (Pelycosauria). Вони мали амфіцельні хребці, череп зі слабо розвиненою однієї ямою і одним потиличним відростком, зуби були й на піднебінних кістках, були черевні ребра. За зовнішнім виглядом вони були схожі на ящірок, довжина їх не перевищувала 1 м; лише поодинокі види досягали 3-4 м завдовжки.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Потужні ікла і непропорційно велика голова свідчать про те, що пелікозаври були спочатку орієнтовані на живлення великою здобиччю; вони були першими хижими м'ясоїдними наземними істотами. Тим цікавіша та обставина, що багато пелікозаврів переходять до рослиноїдного способу життя — перший досвід фітофагії серед наземних хребетних. Серед них були справжні хижаки і травоїдні форми; більшість вели наземний спосіб життя, але зустрічалися навколоводні і водні форми. До кінця пермі пелікозаври вимерли, але від них відділилися терапсиди (Therapsida), які в свою чергу стали предками ссавців.

Класифікація[ред. | ред. код]

Систематика[ред. | ред. код]

Казеазаври (Caseasauria)

Еупелікозаври (Eupelycosauria)

Філогенія[ред. | ред. код]

За результатами структурного аналізу 45 таксонів пелікозаврів, виконаного Р. Бенсоном у 2012 р., філогенетичні зв'язки родин пелікозаврів представляються даною кладограммою[1]:

Ophiacodontidae

Varanopseidae

Caseasauria

Eothyrididae

Caseidae

Ianthodon schultzei

Edaphosauridae

Sphenacodontia

Haptodus garnettensis

Pantelosaurus saxonicus

Sphenacodontoidea

Sphenacodontidae

Therapsida  (вкл. Mammalia)


Примітки[ред. | ред. код]

  1. Benson R. B. J. . Interrelationships of basal synapsids: cranial and postcranial morphological partitions suggest different topologies // Journal of Systematic Paleontology, 10 (4), 2012. — P. 601—624. — DOI:10.1080/14772019.2011.631042.

Джерела[ред. | ред. код]