Пердікка I

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пердікка I
дав.-гр. Περδίκκας Α΄
Цар Македонії
Правління 653 - 623 до н. е.
Попередник Тирім (під сумнівом)
Наступник Аргей I
Біографічні дані
Народження 7 століття до н. е.
Argosd, Греція
Смерть 7 століття до н. е.
Стародавня Македонія
Діти Аргей I[1]
Династія Аргеади
Батько Тирім
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Пердікка І (грец. Περδίκκας Α) — засновник династії Аргеадів, перший історичний цар Македонії, правив в Егах (сучасна Едеса[2], або Егі — давня назва Вергіни) після 700 до н. е.

Життєпис[ред. | ред. код]

За Геродотом, Пердікка походив від аргоського царя Темена, який у свою чергу, був нащадком Геракла. Пердікка і два його старших брата, Гаван і Аероп, втекли з Аргоса у Верхню Македонію, у місто Лебею, де найнялися пастухами до Лебейського правителя. Коли цар наказав схопити їх, вони сховалися від погоні в районі гори Бермій (або Берміон), де молодший із братів — Пердікка — заснував Македонське царство[3]. Розташування міста Лебея невідомо, але інші географічні деталі переказу цілком достовірні.

Історія з трьома братами, один з яких стає царем, існує в епосі багатьох народів. Семантичний аналіз імен братів вказує на можливі відгомони кланового або родового складу племені Пердікки в часи, коли у Македонії заснували колонію піддані легендарного фригійського царя Мідаса. Аргоське походження Пердікки сумнівне, адже саме його ім'я за межами Македонії не зустрічається (власне ім'я походить від давньогрецького слова «куропатка»[4]).

Відтак, на народний епос наклалося цілком природне бажання македонських царів (імовірно, Александра I) мати родовід від загальновизнаних героїв Еллади. У майбутньому Птолемеї, правляча македонська династія в елліністичному Єгипті, доєдналась до божественного предка Геракла через розширену версію династії Аргеадів, тобто вихідців з Аргосу.

Пердікка і його нащадки, перш за все, вигнали Пієрії пієрів (фракійське плем'я), які згодом оселилися за Стрімоном під горою Пангея. З області під назвою Ботіея македонці також вигнали її мешканців (за переказами, вихідців з Криту). У Пеонії нащадки Пердікка оволоділи вузькою смугою землі вниз за течією Аксіоса до Пелли і моря. За Аксієм до Стрімона вони поступово захопили країну під назвою Мігдонія, звідки вигнали едонів (все це були фракійці). Потім вигнали також еордів з Еордії. При цьому велика частина еордів загинула. З Алмонії витіснили алмонів. Згодом об'єднання цих областей отримало назву Македонії[5].

Примітки[ред. | ред. код]


.