Портупея

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Шабля з портупеєю Федіра Мстиславського, перша половина XVI століття, Каїр.

Портупе́я (фр. porte-épée, від porter — «носити» і épée — «меч, шпага») — частина військового спорядження, ремінна або галунна перев'язь у вигляді ременів (галуна) різної довжини і ширини, перекинута військовослужбовцем через плече (плечі) для носіння холодної зброї, ташки, а пізніше і вогнепальної зброї.

Портупея для носіння меча в римлян називалася «балтеус» (лат. balteus).

Портупея призначена для носіння підвішеної до неї холодної (наприклад шашка, шабля), пізніше вогнепальної зброї (пістолет, револьвер). Російські гусари носили на портупеях так само ташки. У ЗС Росії виготовлялася з шкіри коричневого або чорного кольору.

Історія[ред. | ред. код]

У Російської армії солдати і унтер-офіцери носили портупею через праве плече для кріплення тесака. Підтримувалася на плечі погоном, який застібався поверх ременя. Для виготовлення портупеї використовувалася білена лосина шкіра шириною близько 9,35 см. Портупея мала лопать для тесакових піхов, які утримувалися гачком, протягнутим в отвір лопаті. Багнетові піхви чіплялися гачком за край портупеї позаду лопаті. Поруч з лопаттю пришивалась латунна пряжка зі шпеньком для припасування портупеї до зросту власника. Однак багато портупей не мали пряжок. По краях портупея прострочувалася, або на ній видушувалася канавка, щоб портупея не розтягувалася під час використання.

Обер-офіцери і штаб-офіцери, носили портупею для кріплення шпаги через праве плече, виготовлену із галунної перев'язі.

Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]