Птах Зімбабве

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Птах Зімбабве (фрагмент герба)
Копія кам'яної скульптури птаха Зімбабве

Птах Зімбабве (Хунгве, англ. hungwe) — статуетка у формі птаха, статуя із зеленого мильного каменю, національна емблема Зімбабве, зображена на гербі, прапорі, монетах Зімбабве і Родезії[1][2].

Зображення на прапорах і монетах[ред. | ред. код]

Історія і значення[ред. | ред. код]

Найбільш відома статуетка цієї істоти, прозваної Птах Зімбабве або Хунгве, була знайдена в 1871 році на руїнах храму (бл. XIII ст.) у Великому Зімбабве. Всього знайдено вісім статуеток, сім збереглися повністю, одна частково. П'ять фігурок Хунгве були вивезені шукачем скарбів Сесилем Родсом у кінці XIX століття в ПАР. Чотири з них були повернуті урядом ПАР у день незалежності Зімбабве, а п'ята залишається в колишньому будинку Родса (Groote Schuur) в Кейптауні [3].

Незважаючи на чималу кількість, що дозволяє визначити походження і значення Хунгве, навколо цього легендарного створення точаться суперечки. Частина дослідників бачать у скульптурах, що досягають у висоту майже 40 см, широко поширене на півдні Африки стилізоване зображення річкового орла, колишнього символом монаршої влади. Інші схиляються до того, що статуетки взагалі не мають відношення до пернатих, а являють собою фігуру якогось міфологічного персонажа, на кшталт птаха Фенікс.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Thomas N. Huffman (тисяча дев'ятсот вісімдесят п'ять). The Soapstone Birds from Great Zimbabwe. African Arts 18 (3): 68–73,99–100. JSTOR 3336358. 
  2. Paul Sinclair (2001). Review: The Soapstone Birds of Great Zimbabwe Symbols of a Nation by Edward Matenga. The South African Archaeological Bulletin 56 (173/174): 105–106. JSTOR 3889033. 
  3. Хунгве (птах Зімбабве)

Посилання[ред. | ред. код]

Мистецтво Зімбабве