Русинська греко-католицька церква

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Русинська греко-католицька церква

UzhhorodCathedral.JPG
Основна юрисдикція США
Офіційний сайт archpitt.org

Руси́нська гре́ко-католи́цька це́рква — греко-католицька церква, що діє на території США, вірними якої є переважно емігранти-русини.

Історія[ред. | ред. код]

Корені Русинської церкви сягають до Ужгородської унії (1646), внаслідок якої велика кількість православних Карпатської Русі приєднались до католицької церкви, зберігши східний обряд. Станом на 1816 рік церква нараховувала 729 приходів і близько 560 тисяч віруючих. З 1771 року за папи Климента XIV отримала статус єпархії із центром у Мукачево. 1818 року з Мукачевської єпархії була виділена Пряшівська греко-католицька єпархія, яка згодом стала центром Словацької греко-католицької церкви.

Наприкінці XIX століття русини — москвофіли, що емігрували у Пенсильванію (США) разом з русинами проукраїнського напрямку засновували там греко-католицькі парафії, а в 1913 виокремились в окремий русинський екзархат.

Сучасність[ред. | ред. код]

Сьогодні (2012) Русинська візантійська католицька церква складається з митрополичої архієпархії, на чолі якої стоїть митрополит Пітсбурзький Вільям Чарлз Шкурла, та трьох єпархій — Пассейка (вакантна), Парми (апостольський адміністратор — Мілан Лах) і єпархія Покрови Пресвятої Богородиці в Фініксі (правлячий єпископ — Джералд Ніколс Діно). Остання єпархія раніше мала назву єпархії Вен-Найза, однак після руйнівного землетрусу 1994 року осідок цієї єпархії було перенесено з однойменного передмістя Лос-Анджелеса (Каліфорнія) у м. Фінікс (Аризона).

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела і посилання[ред. | ред. код]

Корисні посилання[ред. | ред. код]

США (Пітсбургська митрополія)

Чехія

Словацька Греко-Католицька церква (Пряшівська митрополія)