Халдейська католицька церква

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Халдейська католицька церква
Зображення
Дата створення / заснування 1553
Посада керівника організації Chaldean Catholic Patriarch of Babylond
Розташування штаб-квартири Cathedral of Mary Mother of Sorrowsd
Католицький обряд Східно-сирійський обряд
Попередник Church of the Eastd
CMNS: Халдейська католицька церква у Вікісховищі

Халдейська католицька церква (халд. ܥܕܬܐ ܟܠܕܝܬܐ ܩܬܘܠܝܩܝܬܐ) — одна з східнокатолицьких церков. Одна з гілок Церкви Сходу.

Історія[ред. | ред. код]

У 1552 році, коли патріархом Церкви Сходу став за традицією племінник попереднього патріарха, ряд єпископів відмовився його визнати. Ними був обраний патріарх Юханнан Сулака, який відправився в Рим для укладення унії.

У 1553 році папа Юлій III проголосив Сулаку «патріархом халдеїв» Симоном VIII. Незабаром після повернення на батьківщину він був схоплений пашею Амаду, підданий тортурам і в січні 1555 року страчений. Врешті-решт його послідовники повернулися в Ассирійську Церква Сходу, але протягом двохсот років тривала боротьба між про- і антикатолицькою партіями.

У 1830 році папа Пій VIII затвердив митрополита Іоанна Горміздаса главою всіх халдейських католиків, присвоївши йому титул Патріарха Вавилона халдейського з резиденцією в Мосулі. У 1954 році кафедра Патріарха була перенесена в Багдад.

Під час Першої світової війни церква зазнала жорстоких гонінь, під час яких загинуло близько 70 000 віруючих.

Після підписання в листопаді 1994 року в Римі христологічної угоди між Папою Римським і Патріархом Ассирийської церкви Сходу відносини між Халдейською Католицькою Церквою і Ассирийською Церквою Сходу стали швидко поліпшуватися. У серпні 1997 року Священні Синоди обох Церков заснували комісію з діалогу для обговорення питань пасторської співпраці на всіх рівнях.

Сучасність[ред. | ред. код]

Кандидати в священики навчаються в Багдадській патріаршій семінарії Св. Петра. Семінарія нині не дає вищої богословської освіти. У Багдаді і Мосулі є центри з духовною освіти мирян. Розглядається питання про відкриття в Іраці католицького університету.

Найбільше халдеїв-католиків живе в Багдаді (Ірак). Всього в світі налічується 21 халдейських дієцезій (єпархій), з них 10 — в Іраку, 3 — в Ірані, 2 — в США, по одній в Лівані, Єгипті, Сирії, Туреччини, Австралії та Канаді[1]. У Церкві використовується халдейська (або східно-сирійська) литургика з елементами латинської. Літургійна (богослужбова) мова — сирійська.

Прихильники Халдейської католицької церкви живуть в Іраку, Ірані, Сирії, Лівані, Туреччині, Ізраїлі, Єгипті, США, Австралії, Канаді, Франції та інших країнах. Загальна їх чисельність за даними Annuario Pontificio за 2014 рік перевищує 536 тисяч осіб. У Церкві 17 єпископів, 162 приходів, 156 священиків[1].

До відомих халдеїв-католиків належав Тарік Азіз (справжнє ім'я Міхаїл Юханна), колишній віце-прем'єр Іраку.

На даний момент головою церкви є патріарх Луїс Рафаель I Сако.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]