Світлодіодний дисплей

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Світлодіодний дисплей
Рекламний LED екран в Тайпеї

Світлодіо́дний диспле́й (англ. LED screen, LED display) — пристрій відображення і передачі візуальної інформації, в якому кожною точкою, пікселем є один або кілька напівпровідникових світлодіодів (Light Emitting Diode).

Класифікація світлодіодних екранів[ред. | ред. код]

Світлодіодні екрани за принципом побудови поділяються на два типи - кластерні і матричні.

Кластерні світлодіодні екрани[ред. | ред. код]

У кластерних екранах кожен піксель, що містить від трьох до кількох десятків світлодіодів, об'єднаний в окремому світлоізольованому корпусі, який залитий герметизуючим компаундом. Такий конструктивний елемент називається кластером.

Кластери, що утворюють інформаційне поле екрану, закріплені за допомогою гвинтів на лицьовій поверхні екрана. Від кожного кластера відходить джгут проводів, що підключається, за допомогою електричного з'єднувача, до відповідної схеми управління (плати). Такий спосіб побудови повнокольорових світлодіодних екранів поступово відмирає, поступаючись місцем більш технологічному матричному принципу.

Матричні світлодіодні екрани[ред. | ред. код]

У цьому випадку кластери і керуюча плата об'єднані в єдине ціле - матрицю, тобто на керуючій платі змонтовані і світлодіоди і комутуюча електроніка, які залиті герметизуючим компаундом. В залежності від розміру і роздільної здатності екрану, кількість світлодіодів, що становлять піксель, може коливатися від трьох до кількох десятків. А розподіл кількості світлодіодів за кольорами в пікселі змінюється від типу застосовуваних світлодіодів в інтересах дотримання балансу білого.

Переваги та недоліки[ред. | ред. код]

Світлодіодні екрани мають деякі переваги:

  • Висока яскравість.
  • Можливість збірки екрану великих розмірів (до сотень метрів в ширину і висоту).
  • Довільне співвідношення висота / ширина.
  • Надійність (пошкодження частини екрана не веде до його непрацездатності в цілому).

До незаперечних переваг можна віднести можливість вуличного цілорічного використання таких відеоекранів.

До недоліків можна віднести:

Застосування[ред. | ред. код]

Світлодіодні екрани набувають все більшого поширення - все частіше використовуються в цілях реклами на вулицях великих міст або як інформаційні екрани і дорожні знаки. Експерти розвитку ринку реклами сходяться в єдиній думці про те, що з кожним роком частка світлодіодних інформаційних екранів на ринку рекламних технологій буде тільки зростати. Дійсно, повнокольорові світлодинамічні табло поєднують в собі всі основні переваги існуючих візуальних рекламних технологій. Єдиним їх недоліком може вважатися досить висока вартість у порівнянні з іншими технологіями реклами.

LED-телевізори[ред. | ред. код]

Можливо, перший справжній світлодіодний екран для телевізора був розроблений, продемонстрований і документально описаний Дж. П.Мітчеллом в 1977 році. Модель 1977 року була монохроматичному і не могла конкурувати з кольоровими телевізорами того часу.

Лише після створення досить яскравих кольорових світлодіодів з'явилися перші кольорові LED-телевізори. Найбільший в світі світлодіодний телевізор знаходиться на стадіоні Ковбойз в Арлігтоне, штат Техас, США. Його розміри 49 × 22 метрів, площа 1070 квадратних метрів. (Існують світлодіодні дисплеї і набагато більших розмірів, але вони не призначені для телебачення).

Головний недолік телевізорів на напівпровідникових світлодіодах - великий розмір. Дисплей складається з сотень тисяч світлодіодів, і поки не вдалося виготовити напівпровідниковий світлодіод мікроскопічних розмірів, придатний для телебачення з прийнятною ціною.

У XXI столітті набули поширення дисплеї на органічних світлодіодах ( OLED), але вони поки мають протилежний недолік - занадто малий розмір.

У торгівлі нерідко "LED-телевізорами» (LED TV) називають телевізори, які мають РК-екран зі світлодіодним підсвічуванням. Незважаючи на схожу назву, до описуваних в даній статті світлодіодних екранів вони відношення не мають.

Джерела[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]