Світова Федерація Українських Лемківських Об'єднань

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Світова Федерація Українських Лемківських Об'єднань — міжнародна неурядова організація, яка об'єднує українські лемківські організації України, США, Канади, Польщі, Словаччини, Сербії і Хорватії.

Суб'єктами СФУЛО є Всеукраїнськe товариство «Лемківщина» (ВУТЛ), Організація Оборони Лемківщини в США (OOL), Організація Лемків Канади (OLK), Об'єднання Лемків в Польщі (OLP), Союз русинів-українців Словацької Республіки, Союз русинів-українців Сербії і Союз русинів і українців Республіки Хорватія.

Історія[ред.ред. код]

У 1932 р. при товаристві «Просвіта» у Львові повстала спеціальна Лемківська Комісія, завданням якої було нав'язати зв'язки з лемківською громадою в Америці та зацікавити її долею Лемківщини. Організоване життя лемків у Західній діаспорі почалося із 13-особового «Комітету Оборони Лемків», створеного 3 жовтня 1933 р. в Нью-Йорку. Відтак Комітет 4 серпня 1935 р. започаткував Організацію Оборони Лемківщини (скор. ООЛ) — світову спільноту лемків.

Перший лемківський з'їзд відбувся 6 червня 1936 р. у Філядельфії. У 1973 р. з ініціативи ООЛ у США створена СФЛ. До її складу також увійшло Об'єднання Лемків Канади (створ. 24.03.1973 р.). У 1979 р. створена Фундація Дослідження Лемківщини (скор. ФДЛ) в США. 7 листопада 1981 р. в м. Стемфорд (США) відкрито Український Лемківський Музей.

У 1997 р. СФЛ перейменована на Світову Федерацію Українських Лемківських Об'єднань (скор. СФУЛО). Федерація об'єднує автохтонних лемків-русинів-українців Польщі, України, Словаччини, а також вихідців із Лемківщини в Хорватії, Сербії, США і Канаді.

Конгреси[ред.ред. код]

  • I-й Конґрес СФЛ (8-10 жовтня 1993 р.)
  • II-й Конґрес СФЛ (8-10 серпня 1997 р.)
  • III-й Конґрес СФУЛО (17-19 травня 2002 р.)
  • ІV-й Конґрес СФУЛО (4-6 травня 2007 р.)
  • V-й Конґрес СФУЛО (12-13 травня 2012 р.)

Мета діяльності[ред.ред. код]

Програмною метою Федерації є етнічне відродження Лемківщини, збереження, розвиток і популяризація самобутньої духовної і матеріальної історії та культури лемків — етнографічної групи українського народу, на теренах історичної Батьківщини і в країнах їх проживання.

Президія[ред.ред. код]

  • Голова — Софія Федина (Україна)
  • Заступник голови на європейський континент — Стефан Гладик (Польща)
  • Секретар — Стефан Криницький (Україна)
  • Члени: Роман Колос (Канада), Максим Маслей (Канада), Еміль Гойсак (Польща), Степан Майкович (Україна), Олександр Венгринович (Україна), Марко Гованський (США), Андрій Хомик (США), Іван Філь (США), Петро Сокол (Словаччина), Іван Лаба (Словаччина), Богдан Віславський (Сербія), Йоаким Грубеня (Сербія), Дубравка Рашлянін (Хорватія).
  • Контрольна комісія: Ігор Дуда (Україна) — голова, Іван Лукач (Словаччина), Богдан Кікта (США), Андрій Ротко (Канада), Веліміо Паплацко (Сербія), Петро Вірхнянський (Польща).

Друковані органи[ред.ред. код]

Лемківську пресу в еміґрації започаткував часопис «Лемківщина» у Нью-Йорку (1922-28 рр.). Відтак його продовжували: місячник «Лемківський Дзвін» у Філядельфії (1936-39 рр., ред. Михайло Дудра), двотижневик «Лемківщина» у Торонто (1949-53 рр., ред. Юліян Тарнович), місячник «Лемківські Вісті» у Торонто (1958-79 рр., ред. С.Женецький), місячник «Лемковина» у Йонкерсі (1971-81 рр., ред. С.Кичура).

Від 1974 р. у Торонто (Канада) виходять «Аннали Світової Федерації Лемків» (згодом — «Аннали Лемківщини»), редактор яких проф. Іван Гвозда. Від 1979 р в Кліфтоні (США) виходить журнал-квартальник Організації Оборони Лемківщини в Америці (ред. У.Любович, О.Питляр, П.Матіяшек, М.Дупляк), який став спадкоємцем «Лемківських Вістей».

Сьогодні офіційним виданням організації є Вісник Світової Федерації Українських Лемківських Об'єднань.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]