Лемко-Русинська Республіка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ruska Narodna Respublika Lemkiv
Лемко-Русинська Республіка
Австро-Угорщина Flag of Austria-Hungary (1869-1918).svg
1918 – 1920 Друга Річ Посполита Flag of Poland corrected.svg

Прапор Лемко-Русинської Республіки

Прапор

Розташування Лемко-Русинської Республіки
Приблизна територія республіки
Столиця Флоринка
Мови Лемківський говір (Українська)
Форма правління Республіка
Президент Ярослав Качмарчик
Історичний період Перша Світова Війна
 - Засновано 1918
 - Ліквідовано 1920

Лемко-Русинська Республіка, Руська Народна Республіка Лемків або Флоринська Республіка була заснована у Флоринці (нині Новосондецький повіт Польщі) 5 грудня 1918, унаслідок Першої Світової війни, після ліквідації Австро-Угорської імперії. Як москвофільська організація[1], спочатку мала намір об'єднання з демократичною Росією і виступала проти об'єднання з Західноукраїнською Народною Республікою. Оскільки об'єднання з Росією не було можливе, вона намагається приєднатися до Підкарпатської Русі на південних схилах Карпат як автономна провінція Чехословаччини. Республіку очолив Президент Центральної Національної Ради, діяч русофільської орієнтації, доктор Ярослав Качмарчик[2]. Ув'язнений поляками 8 січня 1921 року.

Доля цієї держави мала подібну історію з Команчанською Республікою у східній Лемківщині. Діячів Лемківської республіки польська влада звинуватила у державній зраді, але процес закінчився їх виправданням. Одним з їх захисників був Кирил Черлюнчакевич.

Територія[ред.ред. код]

5 грудня 1918 року члени республіки заявили: «Ми, народ русинський, що живуть в компактному поселенні в південній частині галицьких адміністративних одиниць Новий Тарг, Новий Сонч, Грибов, Горліце, Ясло, Кросно і Санок і не хочуть бути включені до складу Польської держави, і бажаємо розділити долю наших братів русинських в Спиші, Шаріш та Земплінському окрузі, як географічні та етнографічні неподільне ціле».

Президент Центральної Національної Ради[ред.ред. код]

Дивись також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]