Северіан Гавальський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Северіан Гавальський
Hexameron of Severian of Gabala 01.jpg
Народився 4 століття
Помер невідомо
Країна Labarum of the Roman Empire (simple).png Візантійська імперія
Діяльність священник
Знання мов давньогрецька

Северіан, єпископ Габали з Сирії (до 380 — після 408, але, ймовірно, до 425 р.) — популярним проповідник у Константинополі приблизно з 398/399 до 404 року. Він став ворогом Івана Золотоуста і допоміг засудити його на Синоді Дуба.

Життєпис[ред. | ред. код]

Подробиці його життя незначні і збереглися у Сократа Схоластика та Созомена. У Геннадія Массілійського є короткий життєпис.[1] Вони розповідають, що він прибув до Константинополя близько 398/399 року. Він проповідував із певним сирійським акцентом і став улюбленцем імператриці Елії Євдоксії. Коли наприкінці 401 року тодішній архієпископ Іванн Златоуст вирушив до Азії, він доручив Северіану пастирство Константинопольської церкви. Але Северяну протистояв і образив диякон Сарапіон, якому Золотоуста доручив господарські справи церкви. Коли Золотоуст підтримав своїх людей, вони стали ворогами. Йоганнес Квастен описав його як «сповненого ненависті» до євреїв та єретиків.[2]

Збереглося понад 50 його проповідей. У грецькій мові майже всі його проповіді збереглися лише серед творів його ворога Хризостома. Кілька проповідей, деякі з них втрачені грецькою мовою, були перекладені іншими мовами (латинською, коптською, грузинською, вірменською, слов'янською та арабською, можливо, також сирійською[3].) Вісім його проповідей були опубліковані у Венеції в 1827 році з давньовірменського перекладу Дж. Б. Оше: шість з них втрачено грецькою мовою або відомі лише з цитат з катени.[4] Майже жоден із них не був відредагований критично,[5] деякі ніколи не були опубліковані, і список не є повним. Деталі його робіт можна знайти в Clavis Patrum Graecorum br. 4185–4295. Одну редагує Мінь у Грецькій патрології 65; багато серед шпурій, що приписуються Івану Золотоусту (Patrologia Graeca 48–63).

Северіан належав до антіохійської богословської школи екзегези, і його тлумачення можуть бути дуже буквальними. Він сумно відомий своїми шістьма проповідями про Створення світу, в яких він висловлює «абсурдно буквальні»[6] погляди, включаючи підтримку Пласкої Землі.[7]

Його «Промова про печатки» обговорює канон чотирьох Євангелій.[8]

Його біблійні коментарі також стали важливими для розвитку грецьких катен.

Його іноді плутають з Євсевієм Емесським у рукописах, особливо вірменських.

Література[ред. | ред. код]

 • J. B. Aucher, Severiani sive Seberiani Gabalorum episcopi Emesensis Homiliae, Venice, 1827. Sermons in Armenian translation.
 • Remco F. Regtuit, Severian of Gabala, Homily on the Incarnation of Christ (CPG 4204). VU University Press, Amsterdam, 1992.
 • Cyril Moss, Homily on the Nativity of Our Lord by Severian, Bishop of Gabala, Bulletin of the School of Oriental and African Studies, University of London, Vol. 12, No. 3/4, Oriental and African Studies Presented to Lionel David Barnett by His Colleagues, Past and Present (1948), pp. 555–566 — Syriac text and English translation of text found in British Library Ms. Oriental 8606 and Vatican Ms. Syr. 369, fol. 15v-17v.
 • Johannes Zellinger, Die Genesishomilien des Bischofs Severian von Gabala. Aschendorff, 1916.
 • Henry Wace, Dictionary of Christian Biography — article on Severian.
 • Robert C. Hill and Carmen S. Hardin, Commentaries on Genesis 1-3, IVP (2010), ISBN 978-0-8308-2907-1. English translation of Severian's Six sermons on Genesis, plus some sermons by Bede.
 • Antoine Wenger, Une homélie inédite de Sévérien de Gabala sur le lavement des pieds, Revue des études byzantines vol. 25 (1967), p. 219—234.

Посилання[ред. | ред. код]

 1. An English translation of Chapter 21: Severianus the Bishop is online.
 2. J. Quasten, Patrology, vol. 3, 484.
 3. The homily preserved in Syriac was published by Moss (see Literature), but the edited text looks strange, since it aligns with the Christological definition of Chalcedon (451).
 4. J. B. Aucher, Severiani sive Seberiani Gabalorum episcopi Emesensis Homiliae, Venice, 1827.
 5. The one exception being Remco F. Regtuit, Severian of Gabala, Homily on the Incarnation of Christ (CPG 4204). VU University Press, Amsterdam, 1992.
 6. J. Quasten, Patrology, vol. 3
 7. J. L. E. Dreyer, A History of Planetary Systems, (1906), p.211-2.
 8. Nathaniel Lardner, Works, vol. 2, (1815)p.620

Посилання[ред. | ред. код]