Беда Преподобний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Беда Преподобний
The Venerable Bede translates John 1902.jpg
святий
Народився бл. 672[1][2]
Нортумбрія, Велика Британія
Помер 25 травня 735[3]
Джарроу[d], Дарем, Північно-Східна Англія, Англія
Шанується

Римо-Католицька Церква Православна Церква Лютеранська Церква

Англіканська Церква
День пам'яті 27 травня
Подвижництво Учитель церкви
Медіафайли на Вікісховищі

Беда Преподобний, Святий Бід, Беда Шановний (англ. Saint Bede, лат. Beda Venerabilis, близько 673, Вієрсайд або Тайнсайд, графство Дарем, Англія — 27 травня 735, Джарроу, графство Дарем, Англія) — англійський історик та святий, бенедиктинський чернець, відомий в Англії як Преподобний Бід або Беда латинською мовою, богослов, учитель церкви.

Гріб Преподобного Беди в катедрі Дарема

Більшу частину життя (після 682 року) він жив у монастирі Джарроу (Jarrow) в Нортумбрії. Найвизначнішим його твором є «Церковна історія народу англів», яка написана латиною і охоплює період від походів Цезаря в Британію (55 та 54 роки до нашої ери) аж до 731 року. Це головне, а часто й єдине письмове джерело з історії Англії в VII—VIII століттях. У ІХ столітті за короля Альфреда історію було перекладено англійською мовою. В 731—766 рр. було написано продовження історії Беди. Також його перу належить безліч творів з богослов'я, арифметики, медицини, астрономії, граматики та філософії. Він також писав вірші англійською мовою, але до нас дійшов лише один із них — «Пісня Смерті».

Багато в чому саме завдяки Беді ми завдячуємо відліку літочислення від Різдва Христового. Він підтримав висловлену ще в VI столітті думку про те, що Ісус народився в 753 році від заснування Риму. В творі «Про шість віків світу» захищав відлік часу від Різдва Христового.

Вшанування[ред. | ред. код]

Шанується як святий у католицькій, православній, лютеранській та англіканській церквах. День пам'яті — 27 травня (день смерті Святого Беди).

Джерела[ред. | ред. код]

Opera Bedae Venerabilis, 1563
  • Средневековый мир в терминах, именах и названиях: словарь-справочник / Е. Д. Смирнова; Л. П. Сушкевич; В. А. Федосик. — Минск : Беларусь, 1999. — 383 с. — ISBN 985-01-0151-2. (рос.)

Посилання[ред. | ред. код]


  1. Berry A. A Short History of AstronomyJohn Murray, 1898.
  2. Національна бібліотека Німеччини, Державна бібліотека в Берліні, Баварська державна бібліотека та ін. Record #118508237 // Німецька нормативна база даних — 2012—2016.
  3. Istituto dell'Enciclopedia Italiana Enciclopedia Treccani — 1929.