Беда Преподобний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Беда Преподобний
Пенроуз: Беда перекладає Йоана
святий
Народився 672[1][2]
Джарроу, Нортумбрія[3]
Помер 735[4][3][5]
Джарроу, Нортумбрія[3]
Поховання
 : 

зображення місця поховання

Шанується

Римо-Католицька Церква Православна Церква Лютеранська Церква

Англіканська Церква
У лику святий, католицький святий[d] і Учитель Церкви
День пам'яті 27 травня
Подвижництво Учитель церкви
Медіафайли на Вікісховищі

Бе́да Преподо́бний, також відомий як Святи́й Бід, Бе́да Шано́вний, Беда Вельмишановний[6], Беда Веле́бний[7] (англ. Saint Bede, лат. Beda Venerabilis, близько 673, Вієрсайд або Тайнсайд, графство Дарем, Англія — 27 травня 735, Джарроу, графство Дарем, Англія) — англійський історик та святий, бенедиктинський чернець, відомий в Англії як Преподобний Бід або Беда латинською мовою, богослов, учитель церкви.

Творчість[ред. | ред. код]

Гріб Преподобного Беди в катедрі Дарема

Більшу частину життя (після 682 року) він жив у монастирі Джарроу (Jarrow) в Нортумбрії. Найвизначнішим його твором є «Церковна історія народу англів», яка написана латиною і охоплює період від походів Цезаря в Британію (55 та 54 роки до нашої ери) аж до 731 року. Це головне, а часто й єдине письмове джерело з історії Англії в VIIVIII століттях. У ІХ столітті за короля Альфреда історію було перекладено англійською мовою. В 731—766 рр. було написано продовження історії Беди. Також його перу належить безліч творів з богослов'я, арифметики, медицини, астрономії, граматики та філософії. Він також писав вірші англійською мовою, але до нас дійшов лише один із них — «Пісня Смерті».

Багато в чому саме завдяки Беді ми завдячуємо відліку літочислення від Різдва Христового. Він підтримав висловлену ще в VI столітті думку про те, що Ісус народився в 753 році від заснування Риму. В творі «Про шість віків світу» захищав відлік часу від Різдва Христового.

Філософія та богослов'я[ред. | ред. код]

Більшість з творів Беди Преподобного були написані для потреб учнів монастирської школи, у якій він викладав латину, математику, риторику та біблійну екзагетику. Він прославився як один із найвидатніших екзегетів середньовіччя, а його коментарі залишаються актуальними і до сьогодні, попри те, що сам не створив власної оригінальної богословської концепції, оскільки не брав участі в богословській полеміці і вважав своїм завданням тільки передачу знань учням.

Креатологія[ред. | ред. код]

У трактаті «Про природу речей» Беда Преподобний поділив створення світу на чотири етапи:

 • ще до створення світ завжди існував у задумі Божому, і в цьому сенсі він вічний;
 • на початку Бог створив неоформлену матерію, в яку вклав зачатки всіх елементів, тобто всі свої задуми, і в цьому сенсі все існуюче з'явилося в одну мить;
 • відтак, вираження задумів Божих у матерії відбулось не миттєво, а впродовж шести днів, описаних у Біблії, і в цьому сенсі процес створення світу має свої чіткі часові рамки, тобто створення не є миттєвим і не є вічним;
 • створення світу впродовж шести днів виокремило з матерії всі елементи, але ще не гармонізувало їх, шлях до повноти творіння триває від моменту створення світу до безконечності, і в цьому сенсі творіння світу є вічним процесом.

Таким чином Беда Преподобний зумів показати, що вічність світу і його створеність не суперечать одне одному. Ключовим моментом історії творіння буде день Страшного Суду, коли весь світ буде знищений вогнем.

Вчення про історію[ред. | ред. код]

Особливий інтерес Беди Венерабіліса викликала історія. На основі творів Августина та Ісидора Севільського він спробував періодизувати історію світу, прирівнюючи її до етапів людського життя:

Найбільш відомим твором Беди стала «Historia ecclesiastica gentis Anglorum» (Церковна історія народу англів), в якому розповідається про історію Англії від 55 року до РХ, тобто від римського завоювання Британії, до 731 року, тобто до моменту написання праці. «Історія» Беди є найдавнішим документом англійської історіографії.

Вшанування[ред. | ред. код]

Шанується як святий у католицькій, православній, лютеранській та англіканській церквах. День пам'яті — 27 травня (день смерті Святого Беди).

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Berry A. A Short History of AstronomyLondon: John Murray, 1898.
 2. Deutsche Nationalbibliothek Record #118508237 // Gemeinsame Normdatei — 2012—2016.
 3. а б в Istituto dell'Enciclopedia Italiana Enciclopedia on line
 4. BeWeB
 5. https://www.bartleby.com/library/bios/index2.html
 6. Дейвіс, Норман (2020). Європа: Історія (Українська). Київ: Основи. с. 1464, [1496]. ISBN 978-966-500-848-4. 
 7. Універсальний словник-енциклопедія

Джерела[ред. | ред. код]

Opera Bedae Venerabilis, 1563
 • Средневековый мир в терминах, именах и названиях: словарь-справочник / Е. Д. Смирнова; Л. П. Сушкевич; В. А. Федосик. — Минск : Беларусь, 1999. — 383 с. — ISBN 985-01-0151-2. (рос.)

Посилання[ред. | ред. код]