Беда Преподобний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Беда Преподобний
200пксpx
Пенроуз: Беда перекладає Йоана
святий
Народився 673
Помер 27 травня 735(0735-05-27)
Шанується Римо-Католицька Церква

Православна Церква Лютеранська Церква

Англіканська Церква
День пам'яті 27 травня
Подвижництво Учитель церкви
Гріб Преподобного Беди в катедрі Дарема

Беда Преподобний, Святий Бід, Беда Шановний (англ. Saint Bede, лат. Beda Venerabilis, близько 673, Вієрсайд або Тайнсайд, графство Дарем, Англія — 27 травня 735, Джарроу, графство Дарем, Англія) — англійський історик та святий, бенедиктинський чернець, відомий в Англії як Преподобний Бід або Беда латинською мовою, богослов, учитель церкви.

Більшу частину життя (після 682 року) він жив у монастирі Джарроу (Jarrow) в Нортумбрії. Найвизначнішим його твором є «Церковна історія народу англів», яка написана латиною і охоплює період від походів Цезаря в Британію (55 та 54 роки до нашої ери) аж до 731 року. Це головне, а часто й єдине письмове джерело з історії Англії в VII—VIII століттях. У ІХ столітті за короля Альфреда історію було перекладено англійською. В 731—766 було написано продовження історії Беди. Також його перу належить безліч творів з богослов'я, арифметики, медицини, астрономії, граматики та філософії. Він також писав вірші англійською мовою, але до нас дійшов лише один із них — «Пісня Смерті».

Багато в чому саме завдяки Беді ми завдячуємо відліку літочислення від Різдва Христового. Він підтримав висловлену ще в VI столітті думку про те, що Ісус народився в 753 році від заснування Риму. В творі «Про шість віків світу» захищав відлік часу від Різдва Христового.

Шанується як святий у католицькій, православній, лютеранській та англіканській церквах. День пам'яті — 27 травня (день смерті Святого Беди).

Джерела[ред.ред. код]

  • Средневековый мир в терминах, именах и названиях: словарь-справочник / Е. Д. Смирнова; Л. П. Сушкевич; В. А. Федосик. — Минск: Беларусь, 1999. — 383 с.; — ISBN 985-01-0151-2 (рос.)


Святий Це незавершена стаття про святого.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.