Созомен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Громадянство Візантійська імперія
Дата народження 400[1][2]
Місце народження Beit Lahiad
Дата смерті 450[3][1][2], 447[4] або 448[4]
Мова творчості давньогрецька мова
Рід діяльності історик, rhetorician, письменник, адвокат
Сфера роботи історія[5] і історія християнства[5]
Заклад освіти law school of Berytusd
Місце активності Візантійська імперія[5]
Статус авторського права як автора термін дії авторських прав закінчивсяd

Саламан Ермій Созомен (грец. Σαλαμάνης Ἑρμείας Σωζομενός;[a] лат. Sozomenus; прибл. 400 — прибл. 450 р. н.е.), знаний як Созомен — римський юрист та історик християнської церкви.

Родина і дім

[ред. | ред. код]

Народився Созомен близько 400 року у Ветелії, маленькому містечку поблизу Гази, у багатій християнській родині Палестини.

Виклав історію Південної Палестини, що походить від усної традиції.[9] Ймовірно був знайомий з регіоном навколо Гази і згадував, що бачив єпископа Зенона з Маджуми, морського порту Гази.

Дідусь

[ред. | ред. код]

Созомен писав, що його дід жив у Ветелії,[10] поблизу Гази, і став християнином разом зі своєю родиною, ймовірно, за Констанція II. Сусід на ім’я Алафріон був чудесним чином зцілений святим Іларіоном, який вигнав з того демона, і, як очевидці чуда, навернулася вся сім’я Діда, разом з Алафріоном. Згідно з його розповіддю, навернення стало поворотним пунктом у християнізації південної Палестини.

У власному колі дідусь став дуже шанованим тлумачем Святого Письма. Нащадки заможного Алафріона заснували в окрузі церкви та жіночі монастирі, особливо активно пропагуючи чернецтво. Сам Созомен розмовляв з одним із них, дуже старим чоловіком. Історик стверджував, що виховувався під чернечим впливом, що підтверджує його життя.[9]

Життя та кар'єра

[ред. | ред. код]

Освіта

[ред. | ред. код]

Созомен, схоже, виховувався в колі Алафріона і був вдячний за науку чернечому ордену. Його ранньою освітою керували ченці в рідній місцевості. Неможливо встановити, за яким навчальним планом він навчався в монастирських школах, але його твори дають чітке свідчення про ґрунтовність, заснованою на грецькій освіті.[11]

Він зберіг враження юності, і його творчість, за його словами, стала пам’ятником його пошани ченцям загалом і учням Іларіона зокрема.[9]

Юрист

[ред. | ред. код]

Ставши дорослим, здобув освіту юриста. Вивчав право у Бейруті. Потім вирушив до Константинополя, щоб побудувати свою кар'єру юриста, ймовірно, при дворі Феодосія II. Працюючи там, близько 443 року, він задумав проект написання історії Церкви.[11]

Писання з історії Церкви

[ред. | ред. код]

Созомен написав дві праці з церковної історії, з яких збереглася лише друга.

Його перша праця висвітлювала історію Церкви, від Вознесіння Ісуса до поразки Ліцинія у 323 році, і була складена у дванадцяти книгах. Джерелами були Євсевій Кесарійський, проповіді Клементини, Гегесіп і Секст Юлій Африканський.

Друга робота Созомена продовжується приблизно там, де завершилась перша. Він написав її в Константинополі приблизно у 440–443 роках і присвятив імператору Феодосію II.

Праця складається з дев’яти книг, приблизно впорядкованих за періодом правління римських імператорів:

Книга IX неповна. У присвяті твору він стверджує, що мав намір продовжувати її до 17-го консульства Феодосія II, тобто до 439 року. Збережена історія закінчується близько 425 року. Вчені розходяться в думці, чому немає кінця. Альберт Гульденпенінг припускє, що сам Созомен знищив кінцівку роботи, оскільки в ній він згадав імператрицю Елію Євдокію [9], яка пізніше впала в опалу через передбачувану зраду. Однак виявляється, що Никифор, Феофан і Феодор Лектор насправді читали кінець твору Созомена, згідно з їхніми власними працями, створеними пізніше. Тому більшість вчених вважає, що твір справді був закінчений і, отже, дійшов до нас лише у пошкодженому стані. [9]

Інші твори

[ред. | ред. код]

За словами історика та дослідника ісламу Майкла Кука, Созомен писав, що група «сарацинів» (арабів) у Палестині прийняла єврейські закони та звичаї після контакту з євреями і, можливо, була (за словами Кука) попередниками ісламу та мусульман. [12]

Джерела

[ред. | ред. код]

Для своєї роботи Созомен запозичував інформацію з інших джерел.

Джерелом приблизно трьох чвертей його робіт були праці Сократа Схоластика. Літературні стосунки цих письменників зустрічаються часто. [13] Валесій стверджував, що Созомен читав Сократа, а Роберт Хассі і Гульденпенінг це довели. Наприклад, Сократ у (IX) розповідає анекдот, який він чув, і каже, що ні Євсевій, ні будь-який інший автор не повідомляє про це, але цей анекдот зустрічається у Созомена, I.XXII, подібність дикції показує, що текст Сократа був першоджерелом.

Ступінь цієї залежності неможливо точно визначити. Созомен використав твір Сократа як путівник до джерел і впорядкування. У деяких питаннях, як-от у Новаціанцях, Созомен повністю залежить від Сократа. [11]

Але Созомен не просто копіював Сократа. Він повернувся до основних джерел, які використовував Сократ та інших джерел, часто включаючи більше з них, ніж Сократ.

Він використовував твори Євсевія, першого великого історика Церкви. В описі видіння Костянтина прямо цитується Vita Constantini Євсевія.

Здається, Созомен також консультувався з Historia Athanasii, а також з роботами Афанасія Великого, включаючи Vita Antonii. Він завершує висловлювання Сократа з Апології проти Аріана, і копіює Adv. Афанасія. episcopos AEgypti, xviii-xix.

Руфінус часто використовується. Повчальним у цьому відношенні є порівняння історії про дитинство Афанасія у Созомена, Сократа і Руфіна. Руфін — оригінал; Сократ прямо стверджує, що він слідує за Руфіном, тоді як Созомен знає версію Сократа, але не задоволений нею і слідкує за Руфіном більш уважно.

Церковні записи, якими користується Созомен, в основному взяті з Сабіна, на якого він постійно посилається. Таким чином він використовує записи синодів від Тирського (335 р.) до Антіохійського в Карії (367 р.).

У період від Феодосія I Созомен припинив слідкувати за роботами Сократа і пішов за Олімпіадором Фіванським, який, ймовірно, був єдиним його світським джерелом. Порівняння із Зосимом, який також використовував Олімпіадора, здається, показує, що вся дев’ята книга Созомена є, переважно, скороченим уривком з Олімпіадора.

Созомен користувався багатьма іншими авторитетами. Сюди входять джерела, що стосуються християнства в Персії, історії ченців, Vita Martini Сульпіція Севера, праці Іларія, логоси Євстафія Антіохійського, лист Кирила Єрусалимського до Констанція щодо чудесного бачення хреста та Палладія.

Він також використовував усну традицію, додавши своїй творчості деякі з найвизначніших цінностей.

Публікації

[ред. | ред. код]

Твір Созомена вперше був надрукований (editio princeps) Робертом Естьєном у Парижі в 1544 році [11] на основі Codex Regius 1444 року.  Є пізніші видання Христофорсона та Іктруса (Кельн, 1612). [11]

Заслуговує на увагу видання Валесія (Кембридж, 1720), який використовував, крім тексту Стівенса, Кодекс Фуцеціана (нині у Парижі, 1445 рік), «Читання» Савілія та непрямі перекази Теодора Лектора та Кассіодора - Епіфаній.

Посмертне видання Хассі (в основному підготовлене для друку Джоном Барроу, який написав передмову) є важливим, оскільки в ньому вперше зібрано архетип Codex Regius, Codex Baroccianus, 142. Але цей рукопис був написаний різними руками і в різний час і тому не є однаково авторитетним у всіх своїх частинах.

Є чудовий переклад англійською, опублікований у 1846 році (Лондон, Семюел Бегстер і сини), перекладач без імені, пізніше передрукований і приписуваний Честеру Девіду Хартранфту (1839-1914), з навченим, хоча й дещо розсіяним вступом, у "Нікейськіх та Постнікейськіих Отцях", II (опубліковано у Нью-Йорку, 1890 року). [11]

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. Attested corruptions of his name include Salminius and Salaminius.[6][7][8]

Посилання

[ред. | ред. код]

Цитати

[ред. | ред. код]
 1. а б SNAC — 2010.
 2. а б Catalogue of the Library of the Pontifical University of Saint Thomas Aquinas
 3. Bibliothèque nationale de France BNF: платформа відкритих даних — 2011.
 4. а б https://en.wikisource.org/wiki/Catholic_Encyclopedia_(1913)/Salaminius_Hermias_Sozomen
 5. а б в Czech National Authority Database
 6. Joseph Bidez & Günther Christian Hansen, Sozomenus Kirchengeschichte (Verlag, 1995), pp. lxiv–lxv
 7. Martindale, PLRE 2, p. 1023
 8. RE III A.1 (1927), col. 1240
 9. а б в г д Harnack та McGiffert, 1911, с. 525.
 10. Sozomenus, Historia Ecclesiastica, Bk.1, Chap. 15
 11. а б в г д е Healy, 1912.
 12. Cook, 2000, с. 141.
 13. For a recent discussion of their relationship see H. Leppin, "The Church Historians (I): Socrates, Sozomenus, and Theodoretus", in Gabriele Marasco, Greek & Roman Historiography in Late Antiquity, Brill, 2003, pp. 219-254.

Джерела

[ред. | ред. код]
 • Cook, Michael (2000). The Koran : A Very Short Introduction. Oxford University Press. ISBN 0192853449. The Koran : A Very Short Introduction.

Подальше читання

[ред. | ред. код]
 • On ethnic identity and ecclesiastical politics in Sozomen, see:
  • Argov, Eran I. (2005). A Church Historian in Search of an Identity: Aspects of Early Byzantine Palestine in Sozomen's Historia Ecclesiastica. Zeitschrift für Antikes Christentum. 9: 367—396.
 • The English translation of the Ecclesiastical History ascribed to Chester D. Hartranft is available online:
  • Sozomen (1890). Schaff, Philip; Wace, Henry (ред.). Ecclesiastical History. Т. 2. Translated by Chester D. Hartranft. Buffalo, NY: Christian Literature Publishing Co. Процитовано 13 березня 2016 — через New Advent. {{cite encyclopedia}}: Проігноровано |work= (довідка)
 • The English translation of the Ecclesiastical History by Edward Walford as originally published in the Bohn Ecclesiastical Library, is available in book form:

Посилання

[ред. | ред. код]