Семюел Крамер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Семюел Крамер
англ. Samuel Noah Kramer
Samuel Noah Kramer.jpg
Народився 28 вересня 1897(1897-09-28)
Жашків, Таращанський повіт, Київська губернія, Російська імперія
Помер 26 листопада 1990(1990-11-26) (93 роки)
Філадельфія, Пенсильванія, Flag of the United States.svg США
Громадянство Flag of the United States.svg США
Національність єврей
Діяльність сходознавство
Відомий вчений
Alma mater Пенсильванський університет
Нагороди

Се́мюел Кра́мер (альтернативний напис Семюел Ной Крамер, Сімха Ной Крамер, англ. Samuel Noah Kramer; 28 липня 1897(18970728), Жашків — 26 листопада 1990, Філадельфія, США) — сходознавець, один з провідних шумерологів світу.

Біографія[ред.ред. код]

Семюел Крамер народився 28 вересня 1897 року у містечку Жашкові Київської губернії (зараз Черкаської області) у єврейській родині. У 1905 році родина Крамерів, рятуючись від чорносотенних погромів у царювання Миколи II, емігрувала в США. Семюел Крамер з дитинства навчався ідишу та івриту, а також біблейським легендам.

У США Крамер спочатку обрав кар'єру вчителя, закінчив Школу педагогіки в Філадельфії, але захопився філософією та літературою. Намагався писати художні твори. Потім Крамер намагався займатися підприємницькою діяльністю, знову без задоволення для себе, у віці 30 років захопився сходознавством. Семюел Крамер вступив до Східного відділення університету Пенсильванії, де вивчав єгиптологію та асиріологію. У 1930 році захистив дисертацію з аккадського дієслова, і, нарешті, зупинився на шумерології. У тому ж році брав участь у розкопках в Іраці. Після повернення з Близького Сходу у 1932 році брав участь у створенні асирійського словника.

Семюел Крамер став експертом зі стародавніх шумерських текстів, йому вдалося зібрати та перекласти з шумерської мови багато пам'ятників шумерської літератури. Семюел Крамер опублікував понад 250 праць, до своєї смерті вважався провідним шумерологом у світі, у вченого була чудова научна інтуіція, подкріплена глибокими знаннями. Семюел Крамер вніс величезний внесок до шумерології, популяризував шумерську літературу, зробив її доступною для масового читача. Відомий його переклад одного з перших в історії законодавчих збірників — законів Ур-Намму. Він також детально вивчав шумеро-аккадський епос та доводив прогресивність реформ Уруїнімгіни.

Семюел Крамер підтримував тісні зв'язки з іноземними, у тому числі радянськими, асиріологами. У 1957 році він відвідував СРСР, щоб транслітерувати дві шумерські елегії з унікальної глиняної таблички, що зберігалась у Пушкінському музеї в Москві, зустрічався з провідними радянськими сходознавцями В. В. Струве, І. М. Дьяконовим та їх учнями.

Семюел Крамер вийшов на пенсію у 1968 році, але продовжував активно займатися дослідженням шумерської історії. Він помер у 1990 році в США.

Література[ред.ред. код]

  • Енциклопедія «Черкащина». Упорядник Віктор Жадько.-К.,2010.-С.475.
  • Афанасьева В. К. Шумеры, шумерологи и шумерология. Сэмюэл Ной Крамер // История начинается в Шумере. — Москва: Наука, 1991.

Публікації С. Крамера[ред.ред. код]

  • Kramer S. N. Sumerian Mythology. — «Memoirs of the American Philosophical Society», № XXI. Philadelphia, 1944.
  • Kramer S. N. Sumerian Myths and Epic Tales. — «Ancient Near Eastern Texts» (Ed. J. Pritchard). Princeton, 1957.
  • Kramer S. N. The Sacred Marriage Rite. London, 1969.
  • Крамер С. Н. История начинается в Шумере / пер. с англ. — М.: Наука, 1965.