Шумерська мова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Глиняна табличка із записом шумерською мовою

Шумерська мова — мертва мова, якою розмовляло населення Шумеру, південної частини Месопотамії. Споріднені з шумерською мови не відомі, тому шумерська вважається мовним ізолятом. Для записів шумери винайшли клинопис.

Шумерською розмовляли ще в четвертому тисячолітті до Христа. В третьому тисячолітті між Шумером та Аккадом і Вавилоном встановилися тісні культурні зв'язки, й існував білінгвізм між шумерською та аккадською мовою. Аккадці запозичили у шумерів клинопис.

Наприкінці третього тисячоліття до Христа аккадська поступово витіснила шумерську із повсякденного спілкування, але шумерська продовжувала використовуватися в релігійних, церемоніальних, літературних та наукових текстах аж до першого століття. Її відкрили заново і дешифрували в середині 19 століття, коли розпочалися інтенсивні розкопки в Месопотамії, що виявили численні глиняні таблички з шумерськими записами.

Спершу у шестидесятих роках XIX століття вдалося розшифрувати написи аккадською мовою. Про існування шумерської як власне і самих шумерів тоді і не підозрювали. Але вчені, що вивчали клинопис помітили ряд ознак які безсумнівно свідчили, що ця система письма створювалася не для семітської мови – так відомі назви ієрогліфів не відповідали семітським назвам цих предметів. Окрім того серед знахідок зустрічалися словники в яких написані клинописом слова коментувалися аккадською.

В 17 січня 1869 році в Парижі один з розшифрувальників клинопису Юліус Оперт виступив з доповіддю в якій висловився за те, що відомі факти вказують на існування у давньому Межиріччі невідомої досі мови для якої і був власне винайдений клинопис. Цей народ він запропонував називати шумерами бо серед титулів ассирійських царів часто зустрічався «цар Шумеру і Аккаду». Оскільки вже було відомо, що Аккад пов’язаний з семітами, то з невідомою мовою слід пов’язати Шумер. Це була геніальна здогадка.

Дещо пізніше в текстах вчені натрапили на вислів «шумерська мова» в значенні «мова пророцтв». З цього зробили висновок, що шумерська мова була для семітських жителів Межиріччя сакральною, відповідником латини для середньовічної Європи, а отже шумерська традиція мала бути значно старшою за семітську.

Голосні[ред.ред. код]

Голосні, які чітко розрізнялись на письмі клинописні /a/, /e/, /i/, та /u/. Голосна /о/ не розрізнялась на письмі. Питання існування голосної /о/ в шумерській мові не вирішене.