Шумерська мова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Шумерська мова
eme-g̃ir, eme-gi
Глиняна табличка із записом шумерською мовою
Глиняна табличка із записом шумерською мовою
Поширена в Шумер, Аккад
Регіон Межиріччя
Етнічність шумери
Носії мертва мова
Писемність клинопис
Класифікація Ізольована мова
Офіційний статус
Коди мови
ISO 639-1
ISO 639-2 sux
ISO 639-3 sux

Шуме́рська мо́ва — мертва мова, якою розмовляло населення Шумеру, південної частини Месопотамії. Споріднені з шумерською мови не відомі, тому шумерська вважається мовним ізолятом. Для записів шумери винайшли клинопис.

Шумерською розмовляли ще в четвертому тисячолітті до н.е. В третьому тисячолітті між Шумером та Аккадом і Вавилоном встановилися тісні культурні зв'язки, й існував білінгвізм між шумерською та аккадською мовою. Аккадці запозичили у шумерів клинопис.

Наприкінці третього тисячоліття до н.е. аккадська поступово витіснила шумерську із повсякденного спілкування, але шумерська продовжувала використовуватися в релігійних, церемоніальних, літературних та наукових текстах аж до першого століття. Її відкрили заново і дешифрували в середині 19 століття, коли розпочалися інтенсивні розкопки в Месопотамії, що виявили численні глиняні таблички з шумерськими записами.

Спершу у шістдесятих роках XIX століття вдалося розшифрувати написи аккадською мовою. Про існування шумерської як власне і самих шумерів тоді і не підозрювали. Але вчені, що вивчали клинопис помітили ряд ознак які безсумнівно свідчили, що ця система письма створювалася не для семітської мови – так відомі назви ієрогліфів не відповідали семітським назвам цих предметів. Окрім того серед знахідок зустрічалися словники в яких написані клинописом слова коментувалися аккадською.

17 січня 1869 року в Парижі один з розшифрувальників клинопису Юліус Оперт виступив з доповіддю в якій висловився за те, що відомі факти вказують на існування у давньому Межиріччі невідомої досі мови для якої і був власне винайдений клинопис. Цей народ він запропонував називати шумерами бо серед титулів ассирійських царів часто зустрічався «цар Шумеру і Аккаду». Оскільки вже було відомо, що Аккад пов'язаний з семітами, то з невідомою мовою слід пов'язати Шумер. Це була геніальна здогадка.

Дещо пізніше в текстах вчені натрапили на вислів «шумерська мова» в значенні «мова пророцтв». З цього зробили висновок, що шумерська мова була для семітських жителів Межиріччя сакральною, відповідником латини для середньовічної Європи, а отже шумерська традиція мала бути значно старшою за семітську.

Голосні[ред.ред. код]

Голосні, які чітко розрізнялись на письмі клинописні /a/, /e/, /i/, та /u/. Голосна /о/ не розрізнялась на письмі. Питання існування голосної /о/ в шумерській мові не вирішене.

Посилання[ред.ред. код]

  • Шумерська мова на сайті Glottolog 3.0: Language: Sumerian (англ.)


Мови Це незавершена стаття про мову.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Близький Схід Це незавершена стаття про Близький Схід.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.