Шумерська мова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Шумерська мова
eme-g̃ir, eme-gi
Глиняна табличка із записом шумерською мовою
Глиняна табличка із записом шумерською мовою
Поширена в Шумер, Аккад
Регіон Межиріччя
Етнічність шумери
Носії мертва мова
Писемність клинопис
Класифікація Ізольована мова
Офіційний статус
Коди мови
ISO 639-1
ISO 639-2 sux
ISO 639-3 sux

Шуме́рська мо́ва — мертва мова, якою розмовляло населення Шумеру, південної частини Месопотамії. Споріднені з шумерською мови не відомі, тому шумерська вважається мовним ізолятом. Для записів шумери винайшли клинопис.

Опис[ред. | ред. код]

Шумерською розмовляли ще в IV тисячолітті до н. е.

У III тисячолітті між Шумером та Аккадом і Вавилоном встановилися тісні культурні зв'язки, й існувала двомовність між шумерською та аккадською мовою. Аккадці запозичили у шумерів клинопис.

Наприкінці III тисячоліття до н. е. аккадська поступово витіснила шумерську із повсякденного спілкування, але шумерська продовжувала використовуватися в релігійних, церемоніальних, літературних і наукових текстах аж до першого століття. Її відкрили заново та дешифрували в середині XIX століття, коли розпочалися інтенсивні розкопки в Межиріччі, що виявили численні глиняні таблички з шумерськими записами.

Спершу у 1860-х вдалося розшифрувати написи аккадською мовою. Про існування шумерської як, власне, і самих шумерів тоді і не підозрювали. Але вчені, що вивчали клинопис, помітили ряд ознак, які, безсумнівно, свідчили, що ця система письма створювалася не для семітської мови – так, відомі назви ієрогліфів не відповідали семітським назвам цих предметів. Окрім того, серед знахідок зустрічалися словники, в яких написані клинописом слова коментувалися аккадською.

17 січня 1869 у Парижі один з розшифрувальників клинопису Юліус Оперт виступив з доповіддю, в якій висловився за те, що відомі факти вказують на існування у давньому Межиріччі невідомої досі мови, для якої і був власне винайдений клинопис. Цей народ він запропонував називати шумерами, бо серед титулів ассирійських царів часто зустрічався «цар Шумеру і Аккаду». Оскільки вже було відомо, що Аккад пов'язаний з семітами, то з невідомою мовою слід пов'язати Шумер. Це була геніальна здогадка.

Дещо пізніше в текстах вчені натрапили на вислів «шумерська мова» в значенні «мова пророцтв». З цього зробили висновок, що шумерська мова була для семітських жителів Межиріччя сакральною, відповідником латини для середньовічної Європи, а, отже, шумерська традиція мала бути значно старшою за семітську.

Голосні[ред. | ред. код]

Голосні, які чітко розрізнялись на письмі клинописні /a/, /e/, /i/, та /u/. Голосна /о/ не розрізнялась на письмі. Питання існування голосної /о/ в шумерській мові не вирішене.

Посилання[ред. | ред. код]