Сенат Австралії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Австралія
Coat of Arms of Australia.svg
Цю таблицю присвячено темі:
Політика і уряд
Австралії

Виконавча влада
Монарх (Єлизавета II)
Генерал-губернатор (Пітер Косгроув)
Прем'єр-міністр (Малкольм Тернбулл)
Кабінет
Виконавча рада

Законодавча влада
Парламент
   Сенат
   Палата представників
   Лідер опозиції (Малколм Торнбал)
Вибори
   Виборча система
   Виборчі округи
   Минулі вибори
   Майбутні вибори

Судова влада
Високий суд
Судова система
Конституція


Виконавча влада
Губернатори
Прем'єр-міністри

Законодавча влада
Парламенти
Виборчі системи
   АСТ ·  НПУ ·  ПТ ·  КЛД ·  ПА · 
     ТАС ·  ВІК ·  ЗАЗелені ·  Лейбористська ·  Аграрна ліберальна партія ·  Родина перед усім ·  Ліберальна ·  НаціональнаІнші країни

Австралійський Сенат (англ. Senate) — верхня палата австралійського парламенту.

Вхід до Сенату

У Сенаті кожний з 6 штатів держави представлений 12 сенаторами, а кожна територія — двома. Вибори до Сенату проходять за партійними списками. Сенатори обираються на 6 років. Кожні три роки переобирається половина Сенату. Сенатори від територій обираються на половину звичайного терміну, тобто, на три роки.

Термін виконання повноважень у сенаторів фіксований — з 1 липня по 30 червня. У той же час вибори до сенату проводяться одночасно з виборами до Палати представників, і оскільки знову обрані сенатори можуть зайняти свої місця лише 1 липня, то якийсь час Палаті представників нового скликання доводиться працювати із сенаторами старого складу, що програли вибори.

За Конституцією дозволяється змінювати число сенаторів — при цьому кожен з первісних штатів повинен зберігати рівне представництво і мати не менше 6 сенаторів. Це положення не стосується знову прийнятих штатів і територій. Відповідно до парламентського акту 1973 року Австралійська Столична Територія і Північна Територія обирають по два сенатори.

При цьому до 1949 кожен штат обирав по 6 сенаторів; з 1949 - по десять; з 1984 - по дванадцять.

Особливості[ред.ред. код]

Зала засідань австралійського Сенату

Австралійський Сенат було створено відповідно до Конституційного акту Австралійської Співдружності (en:Commonwealth of Australia Constitution Act) від 1900 року як один з найважливіших елементів системи управління Австралії як федеративної держави. Унікальною характеристикою Австралійського Сенату, що відрізняє його від верхніх палат парламентів решти держав, що входили до Вестмінстерської системи, є те, що він являє собою не рудиментарний орган, що володіє обмеженими функціями в структурі законодавчої влади, а орган, що відіграє активну роль у законодавчому процесі. Частково його функції відповідають функціям Сенату США. Таку структуру було запропоновано з метою підвищення ролі малонаселених сільськогосподарських штатів у федеральному парламенті.

Прем'єр-міністр Австралії, відповідно до Конституції, є членом нижньої палати парламенту — Палати представників — але міністри його кабінету можуть бути членами як нижньої, так і верхньої палати, при цьому обидві палати мають практично рівні законодавчі повноваження. Зокрема, це викликано бажанням малонаселених сільських штатів мати можливість відстоювати свої інтереси так само, як це можуть робити депутати у Палаті представників.

Австралійський Сенат, як багато інших верхніх палат парламентів, покликаний забезпечувати рівне представництво регіонів у цілому — і, в силу цього, наприклад, Тасманію з населенням 450 тис. представляють стільки ж сенаторів, як і Новий Південний Уельс, де проживає 6 млн. У той же час всередині кожного регіону вибори сенаторів проходять за пропорційною системою, в результаті чого Сенат, зазвичай, з політичної точки зору значно ширше представляє політичний спектр уподобань виборців, ніж Палата представників, яка практично є двопартійним органом. Сенатори ширше представляють населення і з точки зору місця проживання, віку та інтересів — і тому цей орган менше політизований у своєму підході до законодавчого процесу.

Партійне представництво[ред.ред. код]

У 2010 році у Сенаті були представлені такі політичні партії:

У Сенаті попередніх скликань також були представлені Демократична лейбористська партія (Democratic Labor Party), Партія однієї нації (One Nation Party) і Партія ядерного роззброєння (Nuclear Disarmament Party), Австралійські демократи — Australian Democrats.

За результатами виборів 2010 місця в Сенаті розподілилися наступним чином:

Партія Голосів % Зміна Виграно місць Всьго місць Зміна
  Ліберально-національна коаліція 4,871,871 38.30 –1.47 18 34 –3
  Австралійська лейбористська партія 4,469,734 35.13 –5.17 15 31 –1
  Австралійська партія зелених 1,667,315 13.11 +4.07 6 9 +4
  Родина передусім 267,493 2.10 +0.48 0 0 –1
  Демократична лейбористська партія 134,987 1.06 +0.14 1 1 +1
  Незалежні 55,786 0.44 –0.94 0 1 0
  Інші 1,255,047 9.86 +2.89 0 0 0
  Всьго 12,722,233     40 76

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Прапор Австралії Це незавершена стаття про Австралію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Політика Це незавершена стаття про політику.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.