Державний лад Австралії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Coat of Arms of Australia.svg
Ця стаття є частиною серії статей про
державний лад і устрій
Австралії
 
Категорія КатегоріяІнші країни

Держава Австралія (офіційно Австралія, англ. Commonwealth of Australia) — конституційна монархія, політична система якої базується на принципах федералізму та парламентської демократії. Главою держави є монарх, який носить титул короля або королеви.[1] Монарх призначає генерал-губернатора Австралії, як свого представника в країні. Фактичним главою виконавчої влади є прем'єр-міністр, що обирається парламентом Австралії. Австралійці обирають депутатів до двопалатного парламенту, який функціонує згідно з принципами Вестмінстерської системи, голосування на виборах є обов'язковим для усіх повнолітніх громадян країни.

Законодавча влада[ред. | ред. код]

Парламент Австралії

Законодавчою владою є Парламент Австралії, також знаний як Союзний Парламент або Федеральний Парламент. Парламент Австралії є двопалатним та керується у своїй роботі одночасно принципами вестмінстерської системи та федералізму. Верхня палата зветься Сенатом, нижня — Палатою представників.

Палата представників налічує 150 депутатів, які обираються строком на 3 роки. Кожний депутат обирається від свого окремого виборчого округу. Вибори до палати представників проходять в один тур, визначення переможця відбувається за принципом рейтингового голосування[en]. Після виборів політична партія або коаліція партій, які мають більшість у палаті представників формують уряд.

Сенат Австралії налічує 76 членів. Кожний із шести штатів репрезентують 12 сенаторів, Північна територія та Австралійська столична територія делегують по 2 члени. Вибори до Сенату проходять за системою єдиного перехідного голосу. Сенатори обираються строком на 6 років, причому кожні 3 роки обирається половина з усієї кількості. Сенат має право розпустити уряд країни.

Всі законодавчі акти мають затверджуватися обома палатами парламенту. У разі виникнення ситуації коли одна палата наполягає на ухваленні, а інша його блокує призначаються позачергові вибори обох палат парламенту. Якщо і після нових виборів не вдається прийняти рішення тоді проводиться спільне засідання обох палат.[2]

Виконавча влада[ред. | ред. код]

Згідно з конституцією Австралії найвищим органом виконавчої влади є Федеральна Виконавча Рада Австралії[en] очолювана генерал-губернатором, але керуючись конституційним звичаєм фактична влада зосереджена в руках прем'єр-міністра Австралії і його Кабінету Міністрів.

Прем'єр-міністр обирається палатою представників парламенту та формально призначається генерал-губернатором. Як правило прем'єр-міністром стає лідер політичної партії, яка перемогла на виборах. Прем'єр-міністр формує уряд Австралії (Кабінет Міністрів). Усі міністри мусять одночасно бути членами парламенту.[3]

Для того що б постанови Уряду мали законну чинність, генерал-губернатор делегує свої повноваження голови Федеральної Виконавчої Ради Австралії одному з міністрів Кабінету Міністрів, який іменується Віце-президентом Виконавчої Ради[en] та має право підписувати постанови Уряду Австралії від імені генерал-губернатора.

Судова влада[ред. | ред. код]

Верховний суд Австралії є найвищою судовою інстанцією країни. Верховний суд Австралії має юрисдикцію, як суду першої інстанції так і суду апеляційної інстанції

Верховний суд Австралії перевіряє закони Австралії та штатів на відповідність до конституції Австралії, а також тлумачить її саму тобто виконує серед інших і функцію Конституційного суду, вирішує суперечки між штатами і федеральною владою.

До складу Верховного суду входять сім суддів, один з яких є Головним суддею Австралії[en] та є першим серед рівних. Деякі питання розглядаються кожним суддею окремо інші колегіально. Наказ про призначення суддів формально видає генерал-губернатор через подання прем'єр-міністра. Кандидатуру судді перед поданням прем'єр-міністр мусить узгодити з Генеральним прокурором Австралії[en] та іншими членами Уряду Австралії. Кандидат на пост судді Верховного суду мусить перед цим працювати, як мінімум п'ять років на посаді судді головного суду будь-якого штату або території. Кожний суддя мусить скласти свої повноваження з досягненням ним 70-ти річного віку. Якщо суддя неналежним чином виконує свої повноваження то генерал-губернатор має подати обґрунтоване прохання до Парламенту з проханням усунути конкретного суддю з посади, за задоволення цього клопотання мають проголосувати обидві палати Парламенту.[4]

Функції монархії[ред. | ред. код]

Резиденція генерал-губернатора Австралії в Канберрі

Австралійський монарх який носить титул короля або королеви i є одночасно британським монархом[1] знаходиться більшу частину часу за межами Австралії. Влада монарха обмежена конституцією Австралії. Фактично монарх не має важелів впливу на політичну систему країни, за винятком призначення генерал-губернатора за поданням прем'єр-міністра Австралії. Строк перебування на посаді генерал-губернатор Австралії не обмежений конституцією, але фактично за традицією становить близько п'яти років.

Функції генерал-губернатор Австралії також чітко прописані в конституції країни, більшість з яких є формальними або церемоніальними. Реальні повноваження генерал-губернатора наступають у разі виникнення парламентської кризи, а саме генерал-губернатор може[5]:

Австралійських монарх має право на помилування злочинців.

Влада штатів та територій[ред. | ред. код]

Штати і території Австралії

Австралійський союз має у своєму складі 6 штатів і 2 території:

Представником австралійського монарха у кожному із шести штатів є губернатор, який призначається монархом за поданням прем'єра (голови уряду) штату. Главою штату є саме губернатор, а не монарх. Відповідно до конституцій кожного окремого штату при виникненні надзвичайних обставин губернатор має право розпустити парламент штату.[6] На відміну від штатів австралійський монарх не має своїх представників в територіях. В свою чергу роль, аналогічну губернатору штату, тут виконує адміністратор території, який призначається на посаду генерал-губернатором Австралії і є його уповноваженим представником.

Більшість штатів мають двопалатні парламенти, крім штату Квінсленд та територій де діють однопалатні парламенти. Вибори в які, проходять раз у чотири роки, у Квінсленді раз у три роки.

Кожний штат і територія має свого керівника уряду Прем'єра або Головного міністра (англ. Chief Minister) відповідно, процедура обрання і затвердження якого аналогічно з процедурою на федеральному рівні.

Кожний штат має свій власний Верховний Суд, який у своїй роботі може апелювати до Верховного суду Австралії.

Місцева влада[ред. | ред. код]

Найнижчою в австралійській ієрархії є місцева влада, яка працює на рівні муніципалітету (району), який має офіційну назву — local government area[en] (LGA)[7], — (район місцевої влади), а в повсякденному спілкуванні вживають назву council (рада), рідше за аналогією з Великою Британією — county (округа, графство).

Муніципалітети з високою густотою населення мають у своїй назві слово «City» (місто), на противагу їм муніципалітети з низькою густотою населення мають у своїй назві слово shire[en] (графство). Ні перше ні друге не відповідають ні українському перекладу ні географічному та історичному визначенню.

На відміну від інших країн, в Австралії відсутня влада на рівні міст і сіл. Наприклад Великий Мельбурн має на своїй території 31 муніципалітет: 27 із назвою city і 4 з назвою shire.[8]

Політичні партії[ред. | ред. код]

Провідну роль у політичному житті Австралії грають Ліберальна партія Австралії та Лейбористська партія.

Ліберальна партія Австралії, заснована у 1945 році, є правонаступницею партії «Об'єднана Австралія» (1931-1945), яка у свою чергу походить з Націоналістичної партії Австралії (1917-1931), а далі попередниками були Союзна Ліберальна партія[en] (19091916), Партія вільної праці[en] (1889-1909), Протекціоністська партія[en] (1889-1909).

Лейбористська партія заснована у 1901 році, ідеологією партії є соціал-демократія.

З 1901, року заснування Австралійського Союзу, по 2015 71 % часу при владі була Ліберальна партія Австралії та її попередники, 29 % — Лейбористська партія.

Крім цих двох провідних партій в останні десятиліття активну політичну роль на федеральному рівні відіграють: Ліберальна Національна Партія Квінсленду[en], Національна партія Австралії, Аграрна ліберальна партія, Австралійська партія зелених, парія Родина передусім, Ліберально-демократична партія Австралії[en], Австралійська партія автолюбителів[en], Об'єднана партія Палмера[en].

Примітки[ред. | ред. код]