Серсі Ланністер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Серсея Ланністер)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Серсі Ланністер
Cersei Lannister
Портрет
Серсі Ланністер
Творець: Джордж Мартін
Твори: цикл «Пісня льоду й полум'я»
Перше: «Гра престолів»
Стать: жіноча
Національність: андал
Раса: людина
Вік: 34 роки (у книзі «Танок з драконами»)
43 роки (у сьомому сезоні «Гра престолів»)
Дата народження: 266 рік після В.Е. (в серії романів «Пісня льоду й полум'я»), 258 рік після В.Е. (в серіалі «Гра престолів»)
Родина: батько — Тайвін Ланністер
молодший брат-близнюк — Джеймі Ланністер
молодший брат — Тіріон Ланністер
чоловік — Роберт Баратеон
Діти: Джофрі Баратеон, Мірцелла Баратеон, Томмен Баратеон (бастарди, народжені від зв'язку з Джейме)
Прізвисько: Світло Заходу, братова підстилка
Рід занять: Правління
Роль виконує: Ліна Хіді, Нелл Уільямс (в дитинстві)
Медіафайли у Вікісховищі?

Серсі Ланністер (англ. Cersei Lannister) — персонаж серії фентезі-романів «Пісня Льоду та полум'я» американського письменника Джорджа Мартіна. Є одним з центральних персонажів (ПЛП) серії, від особи якого ведеться частина глав романів. З'являється в книгах «Гра престолів» (1996), «Битва королів» (1998), «Буря мечів» (2000), а в книгах «Бенкет стерв'ятників» (2005), «Танок з драконами» (2011) та «Вітри зими»[1] є центральним персонажем.

У телесеріалі «Гра престолів» роль Серсі Ланністер грає британська актриса Ліна Хіді. У 2014 за цю роль Хіді була номінована на премію «Еммі» в категорії «Найкраща жіноча роль другого плану в драматичному телесеріалі»[2][3]. Також в числі усього акторського складу серіалу була номінована на Премію Гільдії кіноакторів США за найкращий акторський склад у драматичному серіалі 2012, 2014 і 2015 роках[4].

Особистість[ред. | ред. код]

Серсі вперше з'явилася в романі 1996 року «Гра престолів» і є найстаршою дитиною і єдиною дочкою лорда Тайвіна Ланністера і його дружини леді Джоани. Вона є сестрою-близнюком сера Джеймі Ланністера, з яким має кровозмісні відносини (інцест). За п'ятнадцять років до подій першої книги Серсі вийшла заміж за короля Роберта Баратеона і стала королевою Семи Королівств, однак вона ніколи не любила і не поважала чоловіка-короля. У неї троє дітей, народжених у шлюбі з Робертом, проте насправді батьком всіх трьох є Джеймі. Серсі — хитра, амбітна, вміло інтригує і маніпулює людьми. Однак, чим більшою влади Серсі домагається, тим більшу некомпетентність в управлінні державою вона демонструє. Психіка Серсі стає все більш нестійкою і параноїдальною; через пророцтво, отриманого у дитинстві, вона вважає, що її молодший брат-карлик (Тіріон Ланністер) є винуватцем всіх її проблем і нещасть.

Роль в сюжеті[ред. | ред. код]

Гра престолів[ред. | ред. код]

На початку роману, король Роберт Баратеон, його королева Серсі і велика частина двору їдуть на Північ, щоб запропонувати Неду Старку (Оберігачу Півночі) пост Правиці Короля. Під час королівського візиту в Вінтерфелл, Бран Старк випадково бачить інцест королеви з її братом Джеймі Ланністером. Щоб запобігти розголосу зради, Джеймі намагається вбити Брана, зіштовхнувши його з вежі, але той залишається в живих (та стає інвалідом).

У Серсі і Роберта шлюб без любові, їх союз був укладений з політичною метою, щоб зв'язати два Великих будинки разом. І Серсі, і Роберт постійно змінюють один одного; Роберт є батьком двадцяти бастардів, а Серсі робить вигляд, що її діти від чоловіка-короля, а не від брата Джеймі. Нед Старк дізнається правду про невірність королеви Серсі і повідомляє їй, даючи можливість втекти з Королівства, і тим самим позбавити Роберта від тяжкості провини за ймовірну страту невинних дітей. Проте непомітно для Неда, Серсі вже організувала смерть Роберта через нещасний випадок на полюванні. За допомогою Петіра Бейліша і Санси Старк (через незнання), Серсі страчує Неда за спробу державного перевороту і стає регентом Джофрі, отримуючи повний контроль над столицею.

Битва королів[ред. | ред. код]

Розчарований тим, що Серсі здійснює багато політичних прорахунків і нездатна контролювати свого сина, короля Джофрі Баратеона, батько Серсі Тайвін Ланністер призначає власного сина Тіріона Ланністера Правицею короля, щоб він контролював Серсі і Джофрі. Як тільки Тіріон опиняється в столиці, він вступає в жорстоку боротьбу за владу з королевою Серсі, методично позбуваючись її прихильників і не допускаючи в Малу раду ставлеників короля. Протягом роману Серсі мучить і принижує Сансу Старк при кожному зручному випадку. Коли Станніс Баратеон, молодший брат Роберта, нападає на Королівську Гавань, Серсі і Джофрі ховаються в укріпленій вежі, залишивши Тіріона керувати обороною міста. Коли Станніс вже збирається проламувати ворота, приходять війська Тайвіна і Тіреллів, а Станніс біжить з міста. Тайвін займає своє місце як Правиця Короля, знову принижуючи Серсі і позбавляючи її влади як регента Джофрі.

Буря мечів[ред. | ред. код]

Після того, як Тайвін офіційно приступає до виконання своїх обов'язків в якості Правиці Короля, він дає Серсі зрозуміти, що їй більше не місце на засіданні Малої Ради, позбавляючи її останніх залишків політичного авторитету. Крім того, в якості умови їх союзу з будинком Тіреллів, Джофрі повинен одружитися на Маргері Тірелл, а Серсі — вийти заміж за Уіласа Тірелла і виїхати в Хайгарден. Серсі обурена таким розвитком подій і засмучена, що втратила владу не тільки на політичній арені, але і не в силах більше розпоряджатися власним життям.

Ці плани порушуються, коли Джофрі отруюють на власному весільному бенкеті. Збожеволіла від горя у зв'язку із загибеллю старшого сина, Серсі звинувачує Тіріона в отруєнні короля з помсти. Серсі маніпулює учасниками суду над Тіріоном, підкуповує і залякує свідків по справі, щоб гарантувати обвинувальний вирок. Коли Тіріон вимагає суд поєдинком, Серсі вибирає Григора Клігана, на прізвисько Гора, як чемпіона Корони. Гора перемагає, вбиваючи чемпіона Тіріона. Тайвін визнає Тіріона винним і засуджує його до смерті, проте Тіріон збігає з в'язниці за допомогою коханця і брата Серсі Джеймі і вбиває Тайвіна. Серсі знову отримує повний контроль над королівством.

Бенкет стерв'ятників[ред. | ред. код]

Зі смертю її батька і сина Джофрі Баратеона, Серсі Ланністер де-факто править королівством. Її другого сина Томмена Баратеона коронують, однак він занадто малий і не цікавиться справами держави, підписуючи кожен наказ, що кладуть перед ним. Серсі править державою на межі розорення. Величезні втрати, понесені будинком Ланністерів у війні, в поєднанні з перебоями в торгівлі та неврожаєм через військовий час означає, що правлячий будинок Ланністерів залежить від грошей і людей дому Тіреллів. Тірелли використовували це і почали забирати владу в столиці, що призводить Серсі в заціпеніння.

Крім цього, Серсі здійснює ряд політичних і економічних прорахунків, наприклад, таких як відродження релігійно-військових орденів, скасованих колись Джеєхерісом I Таргарієном, що призводить до відчуження її союзників, таких як Піцель і Ківан Ланністер, а також посилення впливу Церкви Сімох на політику в країні. У спробі підірвати позицію будинку Тіреллів, а також звільнити її сина від шлюбу з Маргери Тіреллі, Серсі звинувачує Маргери в перелюбстві і зраді. Однак цей виверт має неприємні наслідки: розслідування проти Маргери розкриває докази подружньої невірності і співучасті у смерті Роберта Баратеона самої Серсі. Вона зізнається в зраді чоловікові і, як покарання, її роздягають догола і змушують пройти через всю столицю на очах у громадськості. Її винність в інших гріхах буде вирішуватися судом через поєдинок.

Танок з драконами[ред. | ред. код]

Серсі проходить свій шлях ганьби, проте в кінці ламається. Більш серйозні звинувачення в царевбивстві та інцесті будуть вирішені судом поєдинком. Вона спочатку хоче, щоб Джеймі відстоював її честь, однак йому вкрай остогидли її звинувачення на адресу Тіріона і те, що вона мала інших коханців, крім нього, тому він спалює її лист. Поки Серсі перебуває у в'язниці в очікуванні суду, королівством правлять Піцель і Ківан. Однак, після того, як Вейрис повертається в столицю і вбиває обох, положення Серсі стає ще більш хитким.

Вітри зими[ред. | ред. код]

29 травня 2016 року на фестивалі Balticon Джордж Мартін повідомив, що Серсі Ланністер буде Головним героєм принаймні однієї глави цієї книги.

В екранізації[ред. | ред. код]

Ліна Хіді в 2007 році.

У телесеріалі «Гра престолів» роль Серсі Ланністер грає британська актриса Ліна Хіді. У п'ятому сезоні у флэшбеці юну Серсі зіграла актриса Нелл Вільямс.

«Deadline» підтвердив, що 21 червня 2016 року Ліна Хіді, а також Пітер Дінклейдж, Микола Костер-Вальдау, Емілія Кларк і Кіт Харінгтон, вели переговори про останні два сезони. Також повідомлялося, що акторам підвищили зарплату до $500 000 за епізод для сьомого і восьмого сезонів[5][6]. 18 листопада 2016 року їх зарплата була підвищена до $1 100 000 за епізод для сьомого і восьмого сезонів[7]. 25 квітня 2017 року їх зарплата була підвищена до £2 000 000, тобто до $2 600 000 за епізод для сьомого і восьмого сезонів[8][9].

Шостий сезон[ред. | ред. код]

Сюжетна лінія Серсі Ланністер в серіалі випереджає книжкову, починаючи з шостого сезону[10].

На самому початку 6 сезону в супроводі Роберта Стронга Серсі зустріла Джеймі, який повернувся з Дорна разом з тілом Мірцелли  і розповіла йому про пророцтво Меєги Жаби. Після похорону Мірцелли, зустрілася з Томменом, та водночас і помстилася за допомогою Роберта Стронга тому, хто насміхався під час її ганебної ходи жителів Королівській Гавані. З'явилася на засідання Малої Ради, а до цього зажадала від Квіберна відправити «пташок» Вейриса у Дорн, Простір і на Північ з метою довідатися про ворогів корони. Розмовляла з Томменом щодо Його Гороб'їності. На засіданні Малої Ради разом з Джеймі переконала Ківана Ланністерів і Оленну Тірелл виступити з армією проти Його Гороб'їності. Заспокоїла Джеймі, запевнивши його в тому, що Роберт Стронг допоможе їй у випробуванні поєдинком, і погодилася з рішенням Томмена відправити Джеймі в Річкові Землі. Мала неприємну розмову з леді Оленною. У 8 серії 6 сезону вона відмовилася розмовляти з Його Гороб'їністю в Септе Бейлора. Стала свідком скасування Томменом закону щодо суду поєдинком. Також її молодший син оголосив Королівському Двору, що Серсі Ланністер і Лораса Тірелла буде судити Суд Сімох. В самому кінці 6 сезону показано, як Серсі вдається помститися «горобцям» і Тіреллам на засіданні Суду Сімох в Септе Бейлора, а вона сама стає новою правителькою Семи Королівств після самогубства її сина Томмена.

Сьомий сезон[ред. | ред. код]

У 7 сезоні Серсі Ланністер продовжує своє правління Сімома Королівствами.

Восьмий сезон[ред. | ред. код]

5 липня 2017 року Ліна Хіді заявила, що з'явиться в останньому сезоні серіалу[11].

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

1. Remy J. Verhoeve. Re-Reading a Game of Thrones: A Critical Response to George R. R. Martin's Fantasy Classic. — Ann Arbor, MI: Nimble Books, 2011. — ISBN 978-1-60888-115-4.

2. Valerie Estelle Frankel. Widows and Mothers: The Chatelaines and Queen Consorts // Women in Game of Thrones: Power, Conformity and Resistance. — McFarland & Company, 2014. — ISBN 978-1-4766-1554-7.

Посилання[ред. | ред. код]

Попередник: Королева Андалів і Перших Людей Наступник:
Томмен Баратеон Дайнеріс І Таргарієн