Сима Е

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сима Е
Ім'я при народженні Янці
Народився 300(0300)
Династія Цзінь
Помер 7 лютого 318(0318-02-07)
Громадянство
(підданство)
Китай
Титул імператор
Термін 313—316 роки
Попередник Сима Чі
Наступник Сима Жуй
Рід Сима
Батько Сима Ян
Мати принцеса Сюн

Сима Е (*司馬鄴, 300 —7 лютого 318) — 4-й китайський імператор з династії Цзінь у 313316 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Молоді роки[ред. | ред. код]

Походив з імператорського роду Сима (династія Цзінь). Син Сима Яна, князя У, онук імператора Сима Яня. У 291 році був всиновлений Сима Цзяном, князем Цін. Після захоплення військами Північної Хань столиці імперії Лоян Сима Е встиг втекти на схід. Тут він приєднався до військ своїх дядів Сюн Фана та Сюн Чжу. Останні вирішили висунути Сима Е як претендента на трон (в умовах того, що імператор Хуай-ді знаходився у полоні). Вони спочатку відвоювали місто Чан'ань (став новою столицею), а восени 312 року оголосили Сима Е спадкоємцем трону. Отримавши у 313 році звістку про страту імператора Сима Е було оголошено новим імператором під ім'ям Мін-ді.

Правління[ред. | ред. код]

Незважаючи на спроби уряду Сима Е (Мін-ді) відновити порядок у країни, становище імперії залишалося складнив. Посилювалася захгроза з боку царства північна хань. Водночас посилився сепаратизм з боку Сима Бао, князя Наньяна, та Сима Жуя, князя Лан'е. У 314 році вдалося відбити напад Північної Хань на столицю Чан'ань, проте небезпека залишалася суттєвою. Князя з роду Сима не надали імператорові допомоги. У 315 році Сима Бао спробував взяти під контроль Мін-ді, але марно.

У 316 році армія Лю Яо, військовика Північної Хань, знову вдерлися до Китаю. Вони розбили війська Цзінь й взяли в облогу Чан'ань. Зрештою внаслідок нестачі харчів Сима Е здався ворогові. Його доставили до володаря Північної Хань — Лю Цуна, який надав Сима Е титул хоу (на кшталт маркиза). Згодом після багатьох образ і принижень 7 лютого 318 року колишнього імператора було страчено.

Джерела[ред. | ред. код]