Сима Янь (Чен-ді)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сима Янь
Ім'я при народженні Шіген
Народився 321(0321)
Помер 26 липня 342(0342-07-26)
Поховання
Громадянство
(підданство)
Китай
Титул імператор
Термін 325—342
Попередник Сима Шао
Наступник Сима Юе
Рід Сима
Батько Сима Шао
Мати Ю Венцзун
Брати, сестри  • Сима Юе, Q8256700?, Q11064907? і Q10909133?
У шлюбі з 1 імператрция та 1 дружина-конкубіна
Діти 2 сини та 2 доньки

Сима Янь (*司馬衍, 321 — 26 липня 342) — 7-й імператор з династії Цзінь та 3-й володар Східної Цзінь у 325342 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Регентство[ред. | ред. код]

Походив з імператорського роду Сима. Син імператора Сима Шао. Останній відчуваючи невиліковність своєї хвороби у 325 році призначив сина спадкоємцем трону, водночас визначивши групу з 4 регентів. Вони повинні були керувати державою за малолітнього імператора. Того ж року Сима Шао сконав й Сима Янь став новим володарем імперії під ім'ям Чен-ді.

Спочатку найвпливовішим регентом став дядько імператора Ю лян. Він поступово відсторонив від влади відомих військовиків, а потім у 326 році звинуватив родича імператора Сима Чжуна у зраді. Зрештою інтриги Ю Ляна призвели у 327 році до заколоту військовика Су Цзуна, який захопив столицю Цзянкан. Ю Лян вимушений був тікати до свого друга Вень Цзябао, губернатора провінції Цзян (сучасна Цзянсі). В цей час Су Цзун поставив новим регентом Ван Дао, але фактично керував країною. У 328—329 роках відбулося кілька битв біля фортеці Шітоу, куди Су Цзун відправив імператора. В цих боях Ю Лян й його прихильники здобули перемогу, а Су Цзун та його брат Су І загинули.

Незважаючи на перемогу, Ю Лян змушений був відмовитися від спроби повернути собі владу, а регентом залишено Ван Дао, який зайнявся відновленням зруйнованої столиці. Проте конфлікти між впливовими родами й далі спалахували. Цим у 329 році скористалося північне царство Пізня Чжао, яке вдерлося до центрального Китаю й захопило міста Лоян, Шоучун (у сучасній провінції Аньхой), Сяньян (сучасний Сянфань, провінція Хубей), останній повернуто у 332 році. Але у 333 році Пізня Чжао оволоділо провінцією Нін (частина сучасних провінцій Юньнань і Гуйчжоу). У 337 році очільник Мужун Хуан, вождь племені сяньбі, відчуваючи слабкість Східної Цзін оголосив про незалежність.

Внаслідок відсутності згоди у центральному уряді, імперія не зуміла протидіяти зовнішній загрозі та внутрішнього розгардіяшу.

Правління[ред. | ред. код]

Після смерті у 339 році Ван Дао імператор Чен-ді формально перебрав кермо влади на себе, проте фактично політику визначали впливові міністри, зокрема дядько Ю Лян. Того ж року він організував великий похід проти держави Пізня Чжао, який завершився цілковитою поразкою. Східна Цзінь втратила велике місто Чжучжень (сучасний Хуанган, провінція Хубэй).

Після смерті у 340 році Ю Ляна діяльність імператора стала ще більш безпорадною. Його змогу посилити економічну та військову потугу всередині країни не дали особливо позитивного результату. З огляду на те, що його сини померли, імператор Чен-ді у 342 році визнав своїм спадкоємцем брата Сима Юе. 26 липня того ж року імператор помер.

Джерела[ред. | ред. код]