Сима Шао

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сима Шао
Народився 299(0299)
Помер 18 жовтня 325(0325-10-18)
Громадянство Китай
Ім'я при народженні Даоцзі
Титул імператор
Термін 323—325
Попередник Сима Жуй
Наступник Сима Янь
Батько Сима Жуй
Мати панні Сюнь
Рід Сима
Брати, сестри
Дружина Ю Вецзун
Діти 2 сини та 4 доньки

Сима Шао (*司馬紹, 299 —18 жовтня 325) — 6-й імператор династії Цзінь й 2-й володар епохи Східна Цзінь у 323325 роках.

Життєпис[ред.ред. код]

Молоді роки[ред.ред. код]

Походив з імператорського роду Сима. Народився у 299 році у Сима Жуя, князя Лан'є (майбутнього імператора Юань-ді). Молоді роки проводив поруч з батьком пересуваючись за його місцем служби. У 311 році Сима жуй призначив сина військовим комендантом м. Гуаньлін. У 316 році при підтримці впливового високпосадовця Ван Дао стає спадкоємцем батька в його областях, а з 318 року (після того, як у 317 році Сима Жуй став імператором) — Сима Шао визнають майбутнім наступником на троні.

Сима Шао намагався оточити себе тямущими людьми, а також налагодити стосунки з впливовими родами держави. У 322 році під час заколоту військовика Ван Дуна проти батько під впливом радників не виступив на підтримку імператора. Тому деякий час Сима Шао вважали за спільника Ван Дуна. Після смерті Сима Жуя у 323 році новим імператором став Сима Шао під ім'ям Мінь-ді.

Володарювання[ред.ред. код]

Із самого початку новим імператор стикнувся з проблемою існування впливового роду Ван на чолі із Ван дуном. Останній, готуючись відібрати владу у Сима Шао, переніс свою ставку поближче до столиці Цзянканя — з м. Учан (сучасне м. Ечжоу, провінція Хубей) до Гушу (сучасне м. Мааньшан, провінція Аньхой). У 324 році Ван Дун вирішив діяти. Проте стосовно цих планів стало відомо імператорові. Брат Ван Дуна, Ван Хань, який очолював війська столичної префектури рушив на імператора. Втім, Сима Шао, завдяки викликаним з півночі військам, завдав поразки заколотникам. Слід за цим Ван Дуна помер, а його прихильників було страчено. Проте вже 18 жовтня 325 року помирає сам Сима Шао.

Родина[ред.ред. код]

Дружина — Ю Венцзун

Діти:

  • Сима Янь, імператор у 325–342 роках
  • Сима Юе, імператор у 342–344 роках
  • принцеса Нанкань
  • принцеса Лулінь
  • принцеса Тайпін
  • принцеса Наньцзюнь

Джерела[ред.ред. код]