Сима Жуй

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сима Жуй
晉元帝像.jpg
Ім'я при народженні Цзінвен
Народився 276(0276)
Лоян
Помер 3 січня 323(0323-01-03)
Цзянькан
Поховання
Громадянство
(підданство)
Eastern Jin dynasty[d]
Діяльність монарх
Титул імператор
Посада Імператор
Термін 317—323
Попередник Сима Е
Наступник Сима Шао
Рід Сима
Батько Сима Цзін
Мати Сяахоу Венцзі
Брати, сестри  • Sima Hun[d]
У шлюбі з імператриця Ю Веньму
Діти 6 синів та 2 доньки

Сима Жуй (*司馬睿, 276 —3 січня 323) — китайський імператор династії Цзінь у 317323 роках, засновних Східної Цзінь.

Життєпис[ред. | ред. код]

Молоді роки[ред. | ред. код]

Походив з імператорського роду Сима. Син Сима Цзіна, князя Лан'є. У 290 році після смерті батька Жуй стає новим князем Лан'є. Деякий час він не втручався у Війну восьми принців, яка спалахнула у 301 році. Втім вже у 304 році підтримав князя Сима Юе проти князя Сима Іна. Втім Жуй та Юе зазнали поразки. Тому Сима жуй вирішив повернутися до свого володіння, боячись його втратити. Тоді ж залучив до себе здібного чиновника Ван Дао. В Лант'є Сима Жуй провів до 306 року, коли переміг його колишній союзник Сима Юе. Останній у 307 році призначає Жуя військовим губернатором провінції Ян (сучасні Чжецзян і південна частина Цзянсу і Аньхой) зі головним містом в Цзяньє. При цьому Ван Дао стає головним радником нового губернатора. Сима жуй багато зробив, щоб привернути на свій бік місцеву знать й чиновництво.

у 311 році після захоплення столиці імперії Лоян багато населення пересилилося до області, якою керував Сима жуй. Він намагався знайти талановитих адміністратов та військових, які б зміцнили його позиції в країні. Водночас поступово здійснював політику з розширення власного впливу на інші землі імперії. Так він підкорив області Цзін (сучасна провінція Хубей) і Сян (сучасний Хунань).

У 313 році новий імператор Мін-ді зробив Сима Жуя канцлером лівої руки, сподіваючись на підтримку могутнього родича проти держави Північна Хань. Проте Сима жуй відмовився надавати імператорві якусь помічь. Протягом 315 року Сима Жуй придушив заколот могутнього місцевого клану Чжоу й розбив на півдні сілянських повстанців. Все це набагото збільшило вплив й авторитет Жуя.

Після падіння у 316 році Чан'аня внаслідок походів військ північної хань влада роду Сима на заході Китаю впала. Спочатку Сима Жуй мав намір виступити проти ворога, але швидко передумав. Замість цього у 317 році оголосив себе спадкоємцем трону — князем Цзінь. Столиці імперії було пересено до Цзянькана. Його владу визнали усі південні райони Китаю, розташовані в басейні Яньцзи і на південь від неї. У тому ж році прийшла звістка про смерть імператора Мін-ді. Тоді Сима Жуй проголосив себе імператором під ім'ям Юань-ді. Своєю столицею він оголосив Цзяньє, яки було перейменовано у Цзянькан. Заснована ним династія увійшла в історію під ім'ям Східна Цзінь. У ці роки весь Північний Китай був завойований кочовими племенами, які рушили сюди в нього з усіх боків і створили на його території свої «варварські» царства. Південного Китаю вдалося уникнути цієї навали, томущо річка Янцзи представляла в той час фактично непереборну перешкоду для кочівників.

Правління[ред. | ред. код]

Східна Цзінь у 317 році (позначено ієрогліфом 東晋 й темно-жовтим кольором))

Спочатку Юань-ді мав намір скористатися с розбрадом, що почався у 318 році у царстві Північна Хань. Втім зазнав тут невдачі. У 320 році імператор планував розпочати військову кампанію проти держави пізня Чжао, яка відкололася від північної хань. Втім не зумів цього зробити внаслідок внутрішніх заворушень. Вони були викликані конфліктом Юань-ді із впливовм військовиком Ван Дуном. Внаслідок цього вже у 822 році останній підняв заколот проти імператора. Юань-ді зазнав цілковитої поразки й здався Ван Дуну в Цзянкані, супротивники якого втекли до держави Пізня Чжао. Ван Дун став фактичним володарем держави. юань-ді виконував церемоніальні функції. Це стало для нього великим ударом й вже 3 січня 323 року Сима Жуй (Юань-ді) сконав, передавши владу старшому синові Сима Шао.

Джерела[ред. | ред. код]