Ситник бульбистий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ситник бульбистий
Juncus bulbosus kz1.JPG
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Судинні (Tracheophyta)
Покритонасінні (Magnoliophyta)
Однодольні (Liliopsida)
Порядок: Тонконогоцвіті (Poales)
Родина: Ситникові (Juncaceae)
Рід: Ситник (Juncus)
Вид: Ситник бульбистий
Біноміальна назва
Juncus bulbosus
L., 1753
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Juncus bulbosus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Juncus bulbosus
EOL logo.svg EOL: 412393
IPNI: 442772-1
ITIS logo.svg ITIS: 39255
IUCN logo.svg МСОП: 164370
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 223657

Ситник бульбистий[1][2][3] (Juncus bulbosus) — вид трав'янистих багаторічних рослин родини ситникові (Juncaceae).

Опис[ред. | ред. код]

Не кореневищний. Стебла від прямостоячих до розпростертих або плавучих, 0.3–3 дм, до 10 дм, коли рослина плавуча або занурена, круглі в перетині, 1–2 мм діаметром, гладкі; коли розпростерті, вкорінюються у вузлах. Катафілів 1, солом'яного кольору, верх гострий. Суцвіття дифузні з 1–8(-30) головами, 2–10 см; голови 2–6(-15)-квіткові 4.5–6.5 мм діаметром. Листочки оцвітини 1.5-3.5 мм, від зеленого до темно-коричневого кольору, зовнішні гострі, внутрішні тупі. Капсули 2.5–4 мм. Насіння еліпсоїдне, 0.5–0.6 мм, ясного, жовто-коричневого кольору. 2n=40. Цвіте у червні–липні, плодоносить у серпні–вересні. Розмножується насінням та вегетативно.

Поширення[ред. | ред. код]

Трапляється більш-менш по всій Європі, але виходить за межі регіону тільки в Північній Африці. Він був введений в Маврикію, Австралію, Нову Зеландію, Канаду та США. Зростає на воді, у відкритих, часто сезонно вологих місцях проживання, на від кислих до нейтральних ґрунтах. Він може терпіти глибоке занурення і вижити на пісках, які є вологими протягом усього кількох тижнів у зимовий період.

В Україні зростає на Правобережному Поліссі, в Закарпатті, поодиноко — в інших регіонах Правобережжя. Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Кв, Зк, Хм. Охороняють в Поліському, Рівненському та Черемському ПЗ, НПП «Прип'ять-Стохід»[4]. Осушення боліт призвело до скорочення ареалу Juncus bulbosus на території України. В Україні проходить східна межа поширення виду[3].

Галерея[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Довідник назв рослин України
  2. Доброчаева Д.Н., Котов М.И., Прокудин Ю.Н., и др. Определитель высших растений Украины. — Киев : Наукова думка, 1987. — С. 414.
  3. а б Ольшанський І. Г. Географічний аналіз Juncaceae Juss. флори України // Український ботанічний журнал. — 2009. — Вип. 66. — № 4. — С. 554–565.
  4. Червона книга України

Посилання[ред. | ред. код]