Сицилійський захист

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
abcdefgh
8
Chessboard480.svg
a8 чорна тура
b8 чорний кінь
c8 чорний слон
d8 чорний ферзь
e8 чорний король
f8 чорний слон
g8 чорний кінь
h8 чорна тура
a7 чорний пішак
b7 чорний пішак
d7 чорний пішак
e7 чорний пішак
f7 чорний пішак
g7 чорний пішак
h7 чорний пішак
c5 чорний пішак
e4 білий пішак
a2 білий пішак
b2 білий пішак
c2 білий пішак
d2 білий пішак
f2 білий пішак
g2 білий пішак
h2 білий пішак
a1 біла тура
b1 білий кінь
c1 білий слон
d1 білий ферзь
e1 білий король
f1 білий слон
g1 білий кінь
h1 біла тура
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh
Сицилійський захист

Сицилійський захист — дебют, що розпочинається ходами:
1. e2-e4 c7-c5. Належить до напіввідкритих початків.

Сицилійський захист - це найпопулярніша і найвдаліша відповідь на хід білих 1.e4. Тож хід 1.d4 є статистично успішнішим початком для білих через успіх Сицилійського початку проти 1.e4. New in Chess вказують у своїй Yearbook 2000 року, що відповідно до ігор у їхній базі даних, білі мають 56.1% перемог у 296 200 іграх з початком 1.d4 і 54.1% у 349 855 іграх з початком 1.e4, в основному через Сицилійський, який знижує відсоток перемог білих до 52.3% у 145 996 іграх

17% усіх ігор між гросмейстерами та 25% ігор у базі даних Chess Informant, починаються Сицилійським. Близько чверті усіх ігор розпочинаються Сицилійським захистом.

Гросмейстер Джон Нан пояснює популярність Сицилійського захисту його "бойовим характером; у багатьох рядках чорні грають не на рівність на дошці, а на перевагу. Недоліком є те, що білі часто отримують ранню ініціативу, тож чорні мають подбати про те, щоб не стати жертвою ранньої атаки." Гросмейстер Джонатан Роусон пояснює, що Сицилійський є найуспішнішою відповіддю на 1.e4, хоч 1...c5 не розвиває фігур, тим що платою білих за першочерговість ходу і можливість першими атакувати після відкриття позиції шляхом пішакового обміну є втрата одного з центральних пішаків.

Історія[ред. | ред. код]

Вперше про дебют згадано в трактаті Л. Лусени (XVI століття) і в пізніших рукописах Д. Полеріо та Д. Ґреко. 1842 року свій аналіз дебюту опублікував Карл Яніш. У XIX столітті цей дебют вважали несприятливим для чорних. Надалі до цього початку зверталися і зробили великий внесок у розвиток теорії практично всі чемпіони світу (крім В. Стейніца). Сицилійський захист входить в дебютний репертуар практично всіх найсильніших шахістів світу. На сьогодні сицилійський захист — найпоширеніша відповідь на 1. e2-e4 і один із найпопулярніших дебютів взагалі.

Основні ідеї[ред. | ред. код]

У даному дебюті чорні дещо обмежують свої можливості для розвитку в обмін на додаткового пішака в центрі та тиск на білих по вертикалі С. Як зазначає Р.Реті, це в майбутньому дає надію на отримання позиційної переваги. Адже в разі ранішого чи пізнішого просування білого пішака d вперед на поле d4 чорні розмінюють його на свого пішака с (c5:d4), що залишає останнім більше пішаків у центрі. Також звична стратегія чорних передбачає зайняття вертикалі С (тиск чорної тури по ній на білого пішака с та ін.).

Варіанти[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Р.Рети. Современный учебник шахматной игры (Ein Lehrbuch des Schachspiels), 3-є видання / пер. з нім. А.Смирнова. М., 1981