Склад злочину

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Склад зло́чину — сукупність об'єктивних та суб'єктивних ознак, що дозволяють кваліфікувати суспільно-небезпечне діяння як конкретний злочин[1].

Складається з 4 елементів:

Матеріальний та формальний склад злочину[ред.ред. код]

Поширеним є поділення злочинів за конструкцією на злочини з матеріальним та злочини з формальним складом[1].

Матеріальний склад злочину — склад злочину, об'єктивна сторона якого передбачає настання суспільно небезпечних наслідків як її обов'язкову ознаку. Наприклад, крадіжка, грабіж.

Формальний склад злочину — склад злочину, для наявності об'єктивної сторони якого необов'язкове настання суспільно небезпечних наслідків для кваліфікації злочину. Наприклад, одержання неправомірної вигоди, шпигунство, вимагання.

Іноді в літературі поряд з матеріальним і формальним складом виділяється так званий усічений склад злочину. Злочином з усіченим складом називається злочин, в якому момент закінчення пов'язується з учиненням діяння, яке за своїм змістом є попередньою злочинною діяльністю (готування або замах). Наприклад, бандитизм (готування) або розбій (замах). Виділення усіченого складу, а так само належність до нього складів окремих злочинів є дискусійним, але в будь-якому випадку усічений склад, якщо виділяється, визнається різновидом формального[2][3]

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б в Александров Ю.В. Кримінальне право України: Загальна частина. — Київ : МАУП, 2004. — P. 59—62. — 328 p. — ISBN 966-608-402-3.
  2. Берзін П.С. Проблеми кваліфікації закінчених злочинів у сфері господарської діяльності // Адвокат. — 2012. — № 12. — С. 9—14.
  3. НАВС. Курс лекцій. Кримінальне право: Загальча частина. Склад злочину. Процитовано 5 лютого 2017. 
Злочин Це незавершена стаття про злочинність.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.