Снодійно-седативні засоби

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Сноді́йно-седати́вні за́соби (лат. sedation — заспокоєння) — лікарські засоби, що діють заспокійливо на центральну нервову систему, істотно не впливаючи на звичайні функції.

До седативних речовин відносяться алкоголь, барбітурати, малі транквілізатори, препарати валеріани, собачої кропиви, пасифлори.

До цієї групи входять і нейролептики (від грец. нейрон — нерв і лептон — легкий). Нейролептики — інакше антипсихотики — позбавляють страху, тривоги, напруги, галюцинацій, марення (у психічнохворих), а також посилюють дію наркотичних, снодійних і знеболюючих препаратів.

Снодійні препарати зараз зустрічаються тільки у вигляді офіцинальних препаратів, переважно таблеток. Всі снодійні препарати виготовляються фабричним способом.

Не всі снодійні препарати є наркотиками в прямому значенні цього слова, але всі снодійні ліки можуть викликати залежність (деякі з них дуже швидко). Найнебезпечнішими серед сучасних снодійних є похідні барбітурової кислоти (барбітурати) типу барбамілу, фенобарбіталу тощо. Інші снодійні, із групи транквілізаторів (феназепам, радедорм, реланіум, еленіум, імован, донорміл), при тривалому вживанні або перевищенні рекомендованих доз можуть викликати психічну і фізичну залежність.

Зловживання[ред.ред. код]

Завдяки своїй психотропній дії снодійно-седативні препарати надбали популярності серед наркоманів. Найбільше поширення із снодійних препаратів серед наркоманів зараз має реладорм, до складу якого входить також циклобарбітал — препарат барбітурового ряду.

Також в останній час як засіб для сп'яніння токсикомани почали використовувати медичний препарат — оксибутират натрію. Зустрічається у вигляді безбарвного розчину з неприємним солоно-гірким смаком. Очевидно, цей засіб скоро буде прирівнений до наркотиків.

Джерела[ред.ред. код]


Таблетки Це незавершена стаття про лікарські засоби.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.