Дон Жуан (опера)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Дон Жуа́н, або́ Пока́раний розпу́сник (KV 527, італ. Don Giovanni ossia Il dissoluto punito) — «весела драма» (італ. dramma giocoso) у двох актах В. А. Моцарта на лібрето Лоренцо да Понте.

Опера була написана на замовлення Празького театру, після блискучого успіху «Весілля Фігаро». Прем'єра відбулася 29 жовтня 1787 року в Празі. У Відні опера вперше виконана 7 травня 1788 року. Для спектаклю у Відні були дописані дві арії й один дует; заключний ансамбль («Ultima scena») не виконувався, і опера закінчувалася смертю Дон Жуана. В Російській імперії Дон Жуан вперше прозвучав у Москві 12 січня 1806 року

Автор українського перекладу лібрето — Микола Лукаш. На його текст оперу було поставлено в Національній опері України 1989 року (режисер — І.Молостова, диригент — О.Рябов).

Характеристика[ред.ред. код]

Образ Дон Жуана вперше з'являється в п'єсі Тірсо де Моліна «Севільский звабник, або Кам'яний гість». Однак основою для лібрето послужила опера «Дон Жуан» Джованні Гаццаніґі на лібрето Джованні Бертати, поставлена у Венеції 5 лютого 1787, і п'єса «Помста із труни» Антоніо де Самори (кін. XVII ст.)

Франциско д'Андрадо в ролі Дон Жуана. Макс Слевогт. 1912. Дон Жуан запрошує статую командора на вечерю, за ним ховається Лепорелло

Психологічна глибина опери, досконалість її музики визначили її поворотну історичну роль в історії оперного мистецтва. В головних партіях опери виступали провідні артисти — Е.Фішер-Діскау, Ч.Сіеппі, Е.Шварцкопф, Д.Сазерленд та інші.

Сюжет[ред.ред. код]

Дія опери розвивається стрімко. Дон-Жуан, переодягнувшись у костюм Оттавіо-жениха донни Анни, проникає до неї в будинок. Донна Ганна кличе на допомогу і на захист її честі виступає старий Командор, її батько. Дон-Жуан убиває його й ховається разом зі своїм слугою Лепорелло. Донна Анна і Оттавіо клянуться помститися.

Спокушена й кинута Дон-Жуаном Ельвіра шукає невірного коханця. Тим часом Дон-Жуан спокушає Церліну, наречену селянина Мазетто. Замасковані Оттавіо, донна Анна, Ельвіра входять у будинок Дон-Жуана і звинувачують його в убивстві Командора. Усі — у тому числі Церлина й Мазетто — повстають проти Дон-Жуана, але йому вдається зникнути.

Дон Жуан приходить на цвинтар, де похований Командор і насміхається над його статуєю, запрошуючи її в гості. Статуя відгукується на запрошення, вона жадає від грішника каяття, але після відмови Дон-Жуана захоплює його в пекло. Всі інші застерігають глядача, — от що чекає всіх розпусників.

Джерело[ред.ред. код]

  • А. Гозенпуд. Оперный словарь. — «Музыка», 1965