Булімія: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Немає опису редагування
Рядок 42: Рядок 42:
[[Категорія:Захворювання за алфавітом]]
[[Категорія:Захворювання за алфавітом]]
[[Категорія:Розлади харчової поведінки]]
[[Категорія:Розлади харчової поведінки]]
[[Категорія:Симптоми захворювань]]

Версія за 19:31, 30 вересня 2015

Булімія (від дав.-гр. βοῦς — бик і λῑμός — голод) — патологічно підвищене відчуття голоду, яке супроводжується деколи слабкістю і больовими відчуттями в надчеревній ділянці. Цей стан інколи поєднується із зниженням відчуття насичення, внаслідок чого виникає потреба в надмірно великих кількостях їжі (поліфагія).

Опис

Різко виражена постійна булімія і поліфагія спостерігаються переважно при органічних ушкодженнях головного мозку або психічних захворюваннях, на початку хвороб, які спричинюють ціп'яки (теніоз і теніаринхоз), менш виражена — при гіперінсулінізмі, у реконвалесцентів після тяжких виснажливих інфекцій тощо.

Корекція порушень апетиту здійснюється за допомогою гіркот і анорексигенних засобів. Ці засоби звичайно поєднують з препаратами етіотропної і патогенетичної терапії, спрямованої на усунення причин порушення апетиту і тих механізмів, які лежать в їх основі.

Люди можуть мати порушене харчова поведінка за однією із схем:

  • Приступообразное поглинання величезної кількості їжі (апетит з'являється раптово);
  • Постійне харчування (людина їсть, не перестаючи);
  • Нічне харчування (приступ голоду трапляється вночі).

Пацієнти, що страждають на булімію, часто вдаються до активного контролю ваги (викликають блювоту або використовують проносні засоби), проте це не є симптомом захворювання.

Надмірна їжа і примусове очищення шлунку в поєднанні зі слабкістю нервової системи або характеру можуть привести до серйозних ускладнень: від неврастенії, руйнування взаємин з близькими і втрати інтересу до життя, до лікарської або наркотичної залежності і смерті. Булімія може також викликати гостру серцеву недостатність. Для скринінгу нервової булімії використовується «Тест на ставлення до прийому їжі».

Лікування

Пацієнти, що страждають булімією, мають різні порушення, які є оборотними при комплексному підході до лікування. Лікування повинен контролювати лікар — психотерапевт, психіатр.

При булімії допомагає лікування антидепресантами. Кілька наукових досліджень демонстрували ефективність флуоксетину — антидепресанту, інгібітору зворотного захоплення серотоніну. Інші види антидепресантів, наприклад, інгібітори моноаміноксидази, трициклічніантидепресанти, зменшують напади обжерливості і блювоти у людей, що страждають на булімію.

Деяким пацієнтам може вимагатися госпіталізація, інші можуть знаходитися на амбулаторному лікуванні. Стабілізація стану пацієнта — головна мета, якщо людина перебуває в небезпечному для життя стані. Первинні цілі лікування спрямовані на фізичні і психологічні потреби пацієнта, щоб відновити фізичне здоров'я і нормальний прийом їжі.

Пацієнт повинен ідентифікувати внутрішні почуття, які призвели до порушень. Відповідне лікування повинно бути спрямоване на те, щоб людина контролював виникаючі проблеми, самосприйняття. Певну освіту допомагає пацієнту контролювати вагу. Рекомендації лікаря або групи підтримки можуть допомогти пацієнтові в процесі відновлення.

Остаточна мета для пацієнта — це прийняти себе таким, який є, і вести фізично і емоційно здорове життя. Відновлення фізичного і психологічного здоров'я, ймовірно, займе дуже багато часу, і результати будуть поступовими. Терпіння — важлива частина процесу відновлення. Позитивне ставлення разом з великим зусиллям пацієнта — це інший складовий компонент успішного відновлення.

Література

Див. також

Посилання