Прапор Ельзасу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Прапор Ельзасу
Помилка Lua у Модуль:Lang у рядку 1090: attempt to index field 'abbreviations' (a nil value).
Прапор Ельзасу
Використання
Пропорції 2:3
Затверджений 1990
Кольори
червоний
білий
жовтий
Тип регіональний
Приналежність Ельзас

CMNS: Прапор Ельзасу у Вікісховищі

Прапор Ельзасу — прапор регіону Ельзас на північному сході Франції, що межує з Німеччиною і Швейцарією.

Опис

Прапор Ельзасу являє собою червоне знамено з білим мережевим конюшиноподібним перев'язом вліво, супроводжуваний з обох боків трьома жовтими коронами.

Сучасний прапор Ельзасу створений на основі герба, який містить злиті символи Верхнього Ельзасу і Нижнього Ельзасу.

Білий перев'яз прикрашений з обох сторін білим мереживом символізує північну частину регіону. Вперше символ зустрічається 1262 року на печатці графів Верді. Від початку перев'яз символізував елемент одягу шляхетного лицаря, до якого кріпилася зброя.

Шість золотих корон символізують колишні володіння Габсбургів у південному Ельзасі. Землі Верхнього Ельзасу належать дому Габсбургів від 1130 року. Вибір символів, таких як крони, який датується 1418 роком, відображає сподівання Габсбургів на королівську корону і популярністю культу трьох волхвів на Рейнських землях. 1507 року в оточенні Максиміліана Австрійського, чоловіка Марії Бургундської, згадано, що шість крон символізують шість частин стародавнього королівства Бургундії.

Червоний фон є загальним для старих регіональних і міських гербів Верхнього Ельзасу і Нижнього Ельзасу.

Сучасний прапор замінює старий прапор 1949 року, який містив поєднані елементи давніх гербів.


Історія

Середньовіччя

Поєднання червоного і білого кольорів походить із середньовіччя. У ІХ ст. військо першого герцога Лотарингії, Жерара Ельзаського (10241070) мало червоно-білі прапори. Червоно-білий герб єпископа Страсбурґа закріплює використання у регіоні червоно-білих барв. Коли Страсбурґ місто звільняється від церковної опіки та отримує статус Вільного міста, білий прапор із діагональним чевоним перев'язом активно використовується місцевим бюргерством.

Другий райх

Історичний прапор Ельзасу

Від 1870 року, на знак окремішньості від німецької влади, ельзасці почали використовувати червоно-білі прапори. Особливо прапоровий патріотизм зростав під час регіональних свят. Так, червоно-білий прапор став символом регіонального патріотизму, а у середовищі франкомовних ельзасців — незалежності. На ельзаському діалекті німецької мови червоно-білий прапор називається «Rot un Wiss», що означає «червоний і білий».

Прапор імперської провінції Ельзас-Лотарингії (1891–1918)

На офіційному рівні уряд Німеччини використовував прапор провінції Ельзас-Лтарингії, який був створений на основі імперського прапора із додаванням провінційного герба у кутку біла древка.

Книжний прапор Ельзасу

У вексилологічній літературі кінця ХІХ — початку ХХ століття прапор Ельзасу (райони Верхнього і Нижнього Ельзасу в Німецькій імперії, 1871—1919) був представлений жовто-червоним біколором. Даний новотвір походив від кольорів герба Верхнього Ельзасу. На практиці жовто-червоний прапор ніколи не затверджувався і, на відміну від червоно-білого прапора, не використовувався.

Франкофіли і автономісти були за законодавче закріплення червоно-білого прапора як державного. Їхніми зусиллями біколор був прийнятий у Конституції провінції 1911 року.

Проте, дискусія про прапор не припинялася ні в середивищі громадськості, ні на офіційному рівні. Так, 1912 і 1913 рр. відбулися нові обговорення у ландтазі між різними політичними фракціями. Альберт Унлгорн опублікував дослідження, де на основі геральдичних традицій вивів стандарт для білого і червоного (для нижнього Ельзасу), червоного і жовтого (для Верхнього Ельзасу), червоного для Лотарингії кольорів.

Прапор Ельзасу-Лотарингії (1912-1914)

Результататом діалогу стало затвердження змін прапора провінції від 26 січня 1912: у червоно-білому двоколорі з'явився новий елемент — жовтий хрест Лотарингії у верхньому куті біля древка. Місцеві органи влади Ельзасу, однак, не завжди виконували подібне нововведення.

Остаточно проблема прапора була законсервована з початком Першої світової війни, коли дія Конституції Ельзасу 1911 року, яка містила положення про прапор провінції, була припинена.

Ельзаська радянська республіка

Коли французи завоювали частину Верхнього Ельзасу в 1916 році, члени самооборони, що відповідали за підтримання порядку, використовували червоно-білий двоколор в якості символу.

Прапор Ельзаської радянської республіки

10-22 листопада 1918 року почала формуватися Ельзаська радянська республіка, яка як державний вживала прапор, що був затверджений 1912 року — червоно-біле знамено із жовтим лотаринзьким хрестом.

Третя республіка

Святкування приєднання до Франції відбувалися під червоно-білим біколором та французьким триклором. По цьому, скрізь запанували знамена французів.

Неофіційний прапор Ельзасу (1919-1940)

Оскільки для нової французької влади державним міг бути тільки французький триколор, на офіційному рівні червоно-білий прапор Ельзасу не затверджувався. Проте, і Республіканський народний союз і Католицька ліга Ельзасу використовували червоно-біле поєднання кольорів у власній символіці. Червоно-білий вінок біля підніжжя статуї Клебер у липні 1924 демонстрував акцію проти світських законів центральної влади. 24 жовтня 1933 католики прикрасили мітинг протесту проти антицерковної політики червоно-білими прапорами з хрестом Лотарингії. Двоколор майорів у демонстраціях і 1936 року.

Так червоно-біле знамено ельзасців у новій країні символізувало опір централізації, автономіські, та, інколи, незалежницькі, настрої.

Третій райх

Німецька окупація Ельзасу 1940——1944 року поширила не території регіону нацистську символіку, проте регіональний прапор у нацистського режиму (тут спостерігаються спільні тенденції із політикою Третьої республіки) визнання не отримав.

Четверта і п'ята республіка

Адміністративний прапор Ельзасу (1948—1990)

1949 року був заатверджений прапор адміністрації Ельзасу. Нове знамено було створене на основі історичного герба регіону і об'єднувало малюнки геральдичного поля двох гербів провінцій Верхнього Ельзасу, і Нижнього Ельзасу. Опис: червоне знамено з кроквою кутом догори, яка утворюється білим мережевим лілеєподібним перев'язом зліва та жовтим супроводжуваним з обох боків трьома жовтими коронами перев'язом зправа. Таке поєднання мало підкреслити єдність двочленного регіону, та його новий етап історії. Поява нового прапора пояснювалася подібністю історичного прапора регіону із прапором Монако і Індонезії. Проте, усунення червоно-білого біколора можна пояснити і його популярністю серед автономістського руху ельзасців.

У 1968 року біколор знову з'явився на вежі собору в Страсбурзі. Ельзасці тримали його і в 1976 році, під час президентства Валері Жискар д'Естена, на відкритті тунелю Санта-Марія. З тих пір цей прапор постійно використовується для демонстрації регіонального патріотизму.

Сучасність

Адміністративний прапор Ельзасу (від 1990)

1990 року на основі нового герба Регіональна рада Ельзасу затвердила новий прапор регіонального союзу.

3 грудня 2007 Постійний комітет Регіональної ради Ельзасу запропонував використовувати червоно-білий прапор як символ для реєстрації транспортних засобів. Сьогодні цей історичний прапор конкурує з новим, малюнок якого скопійований з герба Ельзасу.

Галерея


Див. також

Джерела

Шаблон:Кандидат в добрі статті