Сусальне золото

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Кілька золотих монет і листків тайського сусального золота

Сусальне золото (сусаль) — найтонші (зазвичай близько 100 нм) листи золота, які використовуються в декоративних цілях.

Поталлю називають листи інших металів або сплавів, що імітують золото (наприклад, міді з цинком чи алюмінію, які забарвлюють прозорим жовтим лаком після нанесення на виріб), або хімічні сполуки на зразок сульфіду олова ( SnS2), які застосовуються у складі фарб, що імітують позолоту. Перша згадка про сусальне золото відноситься до періоду правління Південної та Північної династій Китаю. Історія виробництва золотих листів в районі Лонг Тан, Наньцзін, нараховує близько 1700 років.

Виробництво[ред.ред. код]

Золото — дуже м'який і ковкий метал і його можна розплющити в надзвичайно тонкі листи без тріщин і розривів. Сусальне золото виготовляється шляхом виливки бруска з розмірами 20 см х 5 см х 1 см з наступним його розкочування в 30-метрову тонку смугу, використовуючи м'якість золота. Далі смугу ріжуть квадратами і кожен вкладається між листами спеціального паперу в стопку, що містить від 100 до 300 квадратів сусального золота. Далі стопка аркушів з квадратами сусального золота розміщується під молот і по ній наноситься близько двох тисяч ударів, поки кожен з квадратів не розплющиться в круглий корж товщиною в декілька мікрон, а потім з коржа вирізається квадрат і вкладається в книжку. Книга може містити від 10 до 300 аркушів сусального золота. Технологічних операцій до отримання готового сусального золота від 20 до 30, і кожна містить тонкощі і секрети, що впливають на якість сусального золота. Найбільш трудомісткою і технічно складною операцією є відбиття (розплющування) ще товстих квадратів, тому що наносити удари молотом потрібно з певною силою і в певній послідовності по кожному з країв стопки і по центру, для того щоб золото розплющилося строго рівномірно і щоб кінцевий корж (збільшившись в діаметрі до 10 разів) мав рівномірну товщину без вибитих ділянок і без потовщень. Від цього безпосередньо залежить якість позолоти і її збереження. У світі в наш час[Коли?] існує три способи відбивання золота. Перший, історичний, припускає відбиття золота вручну. Спеціально навчений молотобоєць б'є по стопці молотом, розраховуючи на спритність і окомір. При цьому способі виготовлення неможливо відбити золото рівномірно і отримати книжки однакової ваги, книжку зважують після виготовлення, для визначення у ній лігатурної ваги золота (вмісту металу в книжці). При другому способі стопка розміщується під автоматичний молот, який хоч і завдає ударів однакової сили, але стопку пересуває під молотом людина. Третій спосіб — стопку під автоматичним молотом пересуває робот згідно з програмою.

Застосування[ред.ред. код]

Декор[ред.ред. код]

Використання сусального золота єдиний практичний метод позолоти різноманітних предметів, особливо масштабних об'єктів, таких як куполи або статуї. Завдяки йому можна створювати неповторні раритетні речі. Цей метод залишається популярним і зараз, оскільки віддає в руки майстру повний контроль над процесом золочення.

Кулінарія[ред.ред. код]

Оскільки чисте золото, що використовується для виготовлення сусалі, біологічно інертне і (за рахунок надзвичайної м'якості) нездатне до утворення ріжучих кромок навіть при такій малій товщині, сусальне золото також досить широко застосовується для прикраси різних харчових продуктів і навіть має свій код харчової добавки — Е175. Так, в Індії поширена практика обгортання дорогих солодощів листками сусального золота та срібла, а в Центральній Європі відомі алкогольні напої, в які додаються золоті пластівці — наприклад, італо-швейцарський «Гольдшлегер» (коричневий шнапс з сусальними пластівцями) або польсько-німецька «Гданська горілка» (трав'яна настоянка), українська горілка «Золото Полуботка». У Японії багаті екстравагантні бізнесмени демонстрували своє багатство, замовляючи в ресторанах «позолочену» каву.