Теодор Ґартнер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Теодор Ґартнер
нім. Theodor Gartner
Народився4 листопада 1843(1843-11-04)
Відень, Австро-Угорщина
Помер29 квітня 1925(1925-04-29) (81 рік)
Інсбрук, Австрія
Країна Австрія
Національністьнімець
Діяльністьроманіст, філолог, викладач університету, мовознавець
Alma materВіденський університет
ГалузьЛінгвістика, педагогіка
ЗакладЧернівецький університет
Інсбрукський університет
Відомий завдяки:Видання підручнику «Руська граматика» (Чернівці, 1893)

Теодор Ґартнер також Федір Ґартнер[1] (нім. Theodor Gartner; 4 листопада 1843, Відень — 29 квітня 1925, Інсбрук) — австро-угорський мовознавець німецького походженням. Разом зі Степаном Смаль-Стоцьким написав підручник «Руська граматика» (1893), а згодом і Руська правопись зі словарцем (1904), які були головними підручниками з українського правопису та граматики в середніх школах Галичини і Буковини аж до 1928 року та прийняття скрипнівки.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Закінчив Віденський університет, учителював у школах Угорщини.

У 1885 році Теодор Ґартнер прибув до Чернівецького університету як професор романської філології. Студіював румунську і французьку мови. Живучи серед українців, зацікавився їхньою мовою. Увагу професора привертали передусім фонетика, лексика, граматика.

Його вчителем української мови став керівник кафедри української мови і письменства Степан Смаль-Стоцький. Вивчаючи мову за тодішніми підручниками, обоє виявили в них певні непослідовністі і суперечності. Тоді вчені вирішили написати власний підручник. Разом зі Смаль-Стоцьким написав підручник для середніх шкіл «Руська граматика» (Чернівці, 1893), яка витримала чотири видання й аж до 1928 року слугувала підручником з української мови в середніх школах Галичини і Буковини.

Брав участь в упорядкуванні правопису Руської граматики 1893 року в Західній Україні за фонетичним принципом.

Разом зі Степаном Смаль-Стоцьким Ґартнер створив Український правопис 1904 року, який було прийнято секциєю Наукового Товариства імени Тараса Шевченка у Львові у вигляді посібника (й згодом перевидав цей посібник у Вінніпезі у 1918 році). Також разом зі Смаль-Стоцьким видав у Відні працю «Граматика рутенської (української) мови» (нім. Grammatik der Ruthenischen (Ukrainischen) Srache von Stepan Smal-Stockyj und Theodor Gartner, 1913).

Від 1899 року — професор французької мови Чернівецького університету, а потім — Інсбруцького університету.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Граматика руської мови (вид. 1914) - Степан Смаль-Стоцький - Тека авторів. Чтиво. Процитовано 5 березня 2020.

Джерела

[ред. | ред. код]