Томас Гарді

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Томас Гарді
Thomas Hardy
Thomashardy restored.jpg
Дата народження 2 червня 1840(1840-06-02)
Місце народження Аппер-Бокгемптон, Дорсет
Дата смерті 11 січня 1928(1928-01-11) (87 років)
Місце смерті Макс-Гейт поблизу Дорчестера
Громадянство Велика Британія Велика Британія
Мова творів англійська
Напрямок натуралізм
Жанр проза, поезія
Премії

Орден Заслуг

Автограф Автограф — Томас Гарді

Томас Гарді (англ. Thomas Hardy, 2 червня 1840, Аппер-Бокгвемптон, Дорсет11 січня 1928, Макс-Гейт поблизу Дорчестера) — англійський романіст, новеліст та поет.

Творчість[ред.ред. код]

Гарді — останній з представників епохи королеви Вікторії. Перші два романи: «Відчайдушні кошти» (1871) і «Під деревом зеленим, або Меллстокський хор» (1872), Гарді випустив анонімно. 1874 року вийшов роман «Далеко від збожеволілої юрби», який зробив Гарді відомим письменником. Усього Гарді видав 25 найменувань: романів, збірників розповідей і віршів.

Більшість своїх романів і оповідань Гарді присвятив селянам. Цьому вибору середовища і обстановки він дав цікаве пояснення: «поведінка вищих класів маскується умовностями, й справжній характер не легко розгледіти; якщо його побачиш — зарисуєш суб'єктивно. У представників нижчих класів вчинок — пряме вираження внутрішнього життя, через що характер розкривається в поведінці і може бути зарисований». Описуючи трагічну долю своїх героїв, Гарді оголює соціальну основу психологічних конфліктів і виступає проти мертвотних моральних норм вікторіанської епохи. Але, звертаючись до протиріч дійсності, Гарді не бачить шляхів виходу. Дійсність пригнічує письменника, чим визначається загальний трагічний тон його творів. У «Тесс з роду д'Ербервіллів» (1891) — найкращому романі Гарді — чесна жінка, пішовши на злочин за своє щастя, гине на ешафоті; герої «Джуда непомітного» (1896) — жертви буржуазної моралі; герой «Мера Кестербріджа» (1886) прирікає себе на моральне самогубство.

Людина Томаса Гарді бореться з байдужими — не «добрими», але і не «злими» — силами, вона — в конфлікті з соціальним середовищем, своїми бажаннями і волею третіх осіб, і боротьбу цю майже завжди програє. Трохи особняком у ряді його романів стоїть ранній твір — сільська ідилія «Під деревом зеленим або Меллстокський хор». Серед збірок оповідань найкращі: «Вірші Вессексу» (1888), «Life's Little Ironies» (1894) — пройняті тим же песимізмом, що й романи. Гарді написав також триактну драму у віршах «Династія» (19041908) з епохи наполеонівських війн; вона цікава як спроба до відродження епопеї, але вигадлива і громіздка композиція прирекла цю спробу на невдачу. Найсильніші стороною творчості Гарді є аналіз трагічних конфліктів й опис англійської побуту. В царині мови він продовжує традиції англійських класиків і цілком належить XIX століттю.

Нагороди та почесні звання[ред.ред. код]

Кавалер Ордена Заслуг (Order of Merit) (1910).

Література та джерела[ред.ред. код]

  • Thomas Hardy, Mike Royston, Short Stories by Thomas Hardy: Nelson Thornes Ltd, 1995. — ISBN 0-7487-2241-6


Письменник Це незавершена стаття про письменника.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.